שתף קטע נבחר

השופט חשין: שרון עשה תעמולה נטו, ביודעין ובמכוון

יו"ר ועדת הבחירות תוקף את הביקורת על החלטתו להפסיק את מסיבת העיתונאים של שרון: "אני מאשים, ולא נאשם. ראש הממשלה לא עשה מסיבת עיתונאים, אלא תעמולה נטו. אנשיו הטעו אותי. לא היה שום קשר בין דבריו לנושא עליו הייתה אמורה להיות מסיבת העיתונאים"

"אני מאשים, ולא נאשם. אני לא מוכן להיות צלוב. ראש הממשלה לא עשה מסיבת עיתונאים, אלא תעמולה נטו. אנשיו הטעו אותי. לא היה שום קשר בין דבריו של ראש הממשלה לנושא עליו הייתה אמורה להיות מסיבת העיתונאים". במילים חריפות אלה השיב אמש (שבת) יו"ר ועדת הבחירות, השופט מישאל חשין, למתקפה מצד נציגי הליכוד בוועדה.
נשיאות ועדת הבחירות המרכזית דנה בהחלטתו של השופט חשין להפסיק את שידור מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה אריאל שרון, משום שדבריו היוו תעמולת בחירות האסורה על-פי חוק. סגן יו"ר הוועדה, מיכאל איתן מהליכוד, הביא לדיון רשימה של מקרים שבהם העניקו אנשי מפלגת העבודה ראיונות לכלי התקשורת, שבהם הופר לכאורה האיסור על תעמולה. הוא ביקש לדעת מדוע השופט חשין לא פעל נגד התעמולה האסורה של העבודה כשם שפעל נגד התעמולה של שרון.
לאחר-מכן עצר חבר הכנסת מיכאל איתן את דיוני הנשיאות וביקש לכנס את מליאת ועדת הבחירות, כדי לנסות ולשנות את החלטתו של השופט חשין. ואולם איתן לא הצליח להעביר את ההחלטה. חברת הכנסת זהבה גלאון ממרצ אמרה כי "הליכוד מבקש להסיט את הדיון מבעיותיו של ראש הממשלה לעברו של השופט חשין". חבר הכנסת אפי אושעיה מהעבודה אמר: "איזה מין חוצפה של הליכוד: עוברים על החוק מצד אחד, ומצד שני מבקשים להעמיד לבירור את שופט בית-המשפט העליון". השופט חשין הביע תמיהה על הצעתו של ח"כ איתן והבהיר כי הוא פועל לפי חוק, והמליאה אינה יכולה להנחות אותו כיצד להפעיל את שיקול דעתו.

"אין אני ירא מאיש, גם לא מראש הממשלה"

השופט חשין סיכם את הדיון בהחלטה ארוכה, ולהלן קטעים נבחרים ממנה: "כפי שנמסר לי, עמד ראש הממשלה לקיים מסיבת עיתונאים בעניין האשמות שהועלו נגדו. פתחתי את מכשיר הטלוויזיה בלשכתי - דבר שאינני עושה אלא לעתים רחוקות ביותר. ראש הממשלה הופיע על המרקע. האזנתי לדבריו, ואט אט התחוור לי כי המדובר אינו במסיבת עיתונאים, אלא בתעמולת בחירות חריפה וקשה מפי ראש הממשלה.
למיטב הבנתי, תכנן ראש הממשלה מלכתחילה את הופעתו בטלוויזיה, ולמיטב זכרוני הוא אף נעזר ברישומים שהיו לפניו בעת שדיבר. משהתחוור לי שאין מדובר במסיבת עיתונאים, אלא בתעמולת בחירות מזוקקת, גמלה לאלתר ההחלטה בלבי שלא להתיר את השידור.
לא הייתי משנה מהחלטתי להפסיק את דבריו של ראש הממשלה, כיוון שזה השמיע תעמולת בחירות נטו, ביודעין ובכוונת מכוון, ולולא הפסקתי את דבריו, כי אז מעלתי בתפקיד שהועיד בידי המחוקק. אין אני ירא מאיש, גם לא מראש הממשלה. החוק הוא מעל כולנו. אני דוחה בתוקף האשמה שהושמעה כלפיי, ולפיה סתמתי את פיו של ראש הממשלה. דברים אלה שנשמעים כלפיי, דברי זדון הם. הסברים חייב אני רק למצפוני ולאלוהיי, אף לא לאדם אחר עלי אדמות. מצפוני זך ונקי, ואני עומד כמאשים, ולא כנאשם".

חשין סירב למנוע שידור כתבה עם מצנע

במהלך ישיבת הוועדה שודרה התוכנית "עובדה" בערוץ 2, שבה נכללה כתבה על ביקור של עמרם מצנע בהתנחלות "אלי-סיני". השופט חשין אישר את הכתבה לשידור, לאחר שקבע כי היא בעלת ערך חדשותי.
ח"כ איתן טען כי שידור התוכנית מהווה תעמולת בחירות ברורה, ויש לעצור אותה, כפי שהורה השופט חשין לעשות במסיבת העיתונאים של שרון. הוא דרש לעצור את ישיבת הוועדה ולצפות בתוכנית. השופט חשין סירב, ואמר כי איתן יכול להגיש תלונה על שידור התוכנית. איתן הגיש את התלונה. במהלך שידור התוכנית הגיעו ללשכתו של חשין תלונות רבות של אזרחים על שידורה, בטענה כי מדובר בתעמולת בחירות.
בהחלטת הסיכום שלו התייחס השופט חשין גם לבקשתו של איתן לעקוב אחרי תעמולת הבחירות של העבודה בתוכנית "עובדה" ובתוכניות אחרות: "חבר הכנסת איתן ביקש שאעשה שוויון", כתב חשין, "ביקש שאמנה שני אנשים, אנשי מוניטור, שיעקבו אחרי כל השידורים ברדיו וידווחו לי על שמירת השוויון או על פגם שנפל בשמירת השוויון. בקשתו זו של חבר הכנסת איתן אינה מקובלת עליי. אכן, עקרון השוויון הוא עיקרון יסוד בשיטת המשפט בישראל, ואולם לנושא השוויון בענייננו התקשיתי להבין כיצד ניתן להחילו ככל שמדובר בשידורי תעמולה. המחוקק קבע את המנגנון לקביעת זמני השידורים של המפלגות, וזה השוויון המחייב".
מנגד דחה השופט חשין את בקשתו של ח"כ אפי אושעיה להעניק למפלגת העבודה זמן שידור כפיצוי על תעמולת הבחירות ששידר שרון במסיבת העיתונאים.
חבר הכנסת איתן יצא נסער מאוד מהדיון ואמר: "הקושי הגדול לקבל את דבריו של חשין הוא שהוא אומר שאת השידור של ראש הממשלה הוא ראה, ואילו בשידורים אחרים הוא מחכה שיבואו ויגישו תלונה. איש לא מתכוון לצלוב את חשין, אבל הוא חייב הסברים לציבור, ואם הוא שם את עצמו מעל לכל הסבר - זה לא תקין. המצב, לצערי, נשאר כפי שהיה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
השופט חשין. לא מוכן להיות צלוב
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: רויטרס
שרון במסיבת העיתונאים. סתימת פיות?
צילום: רויטרס
אתר הכנסת
איתן. לא הצליח להעביר החלטה
אתר הכנסת
מומלצים