שתף קטע נבחר

ז'ירינובסקי בישראל: "סדאם לא יתקוף אתכם"

הלאומן הרוסי השנוי במחלוקת נחת בארץ ומייד הבטיח: "לסדאם אין כל רצון לפגוע בישראל, הייתי אצלו שלוש פעמים בשנה האחרונה, הוא לא מה שחושבים". אנטישמיות? מה פתאום, הוא השתנה, לדבריו. ויש לו גם חזון לשלום. ז'ירינובסקי מגיע כאורחה של מפלגת "לידר", שמי שעומד בראשה כלל לא מבין כלל מהי הבעיה

ברבע לשתיים אחר הצהריים (יום ב') נחתה בנמל התעופה בן גוריון אחת הדמויות המשונות והשנויות במחלוקת בפוליטיקה הבינלאומית: ולדימיר ז'ירינובסקי, לאומן רוסי, סגן יו"ר הדומא (הפרלמנט הרוסי) - ובעל עבר עשיר של התבטאויות אנטישמיות נגד יהודים. ועכשיו הוא כאן בישראל.
ז'ירינובסקי מודע היטב לסערה סביב ההחלטה לאפשר לו לבקר בארץ, והוא הסתער על התקשורת בחדר האח"מים מייד עם נחיתתו, בחיוך רחב שלווה פה ושם בצחוק. "אני אוהב את ישראל. אני שמח מאוד להגיע לכאן, בעיקר בתקופה כזו שמלחמה מאיימת על האזור. יש לי מחויבות לבוא לכאן, לסייע ולעזור בכל מה שאוכל", הוא אומר, ומשגר לפתע הבטחה, אודות סדאם חוסיין שנחשב לידידו הקרוב: "הייתי בעיראק שלוש פעמים בשנה האחרונה, ואני יכול לומר באופן ברור שלסדאם אין שום רצון לפגוע בישראל, וגם אין לו יכולת כזאת. תתפלאו, אבל סדאם הוא אדם שאפשר לסכם אתו דברים ולקבוע אתו. הוא לא מה שחושבים. כולם בעולם נגד מלחמה, ואני בביקור שלי בישראל אעשה הכל כדי להסביר שאין מה לפחד. אין בעיראק נשק לא קונבנציונלי", טוען ז'ירינובסקי.
העיתונאים שאלו את ז'ירינובסקי אודות התבטאויותיו הפרובוקטיביות בעבר, והוא השיב: "כל מי שאומר שאני אנטישמי זו פרופגנדה נגדי. זה לא נכון. אני לא אנטישמי ולא פאשיסטי. היהודים הם מאוד חכמים ומאוד מוכשרים, מכל האנשים בעולם. אני לא פרובוקטור. לפעמים זה נכון וחשוב לעקוץ ואפילו לשפוך מים על אנשים. או לתת להם מכה קלה על הגב. הבעיה שבעיקר אצל נשים, מי שנוגע להן בשיער הם ישר צועקות שתקפו אותן".
הוא הוסיף: "אני בעדכם, לא נגדכם. כל מה שייחסו לי בעבר, התבטאויות אנטישמיות - זה נחלת העבר. זה לא מה שאני חושב כעת. אני בעד שתי מדינות. לכל אוכלוסייה, הישראלית והערבית, תהיה טריטוריה משלה וככה כולם יחיו בשלום ולא תהיה מתיחות בין העמים. ירושלים השלמה שייכת לישראל וככה צריך גם להישאר".
האם תפגוש את ערפאת, נשאל ז'ירינובסקי, והשיב: "אין לי שום כוונות לפגוש את יאסר ערפאת. באתי לישראל והוא לא חלק מישראל. זה לא עלה כלל על הפרק. הטרור הוא המלחמה החמורה של כולנו, הפלסטינים, הצ'צ'נים. כל מי שידו בטרור צריך לחסלו".
בדבר הידיעות אודות מוצאו היהודי, ז'ירינובסקי מתחמק: "אמא שלי רוסיה וכל הידיעות על כך שאבא שלי יהודי ואני חצי יהודי - הן בגדר שמועות בלבד. כל העולם מדבר על זה, אבל אני מחכה לראות מסמכים. מצדי, שהמוסד והשב"כ שלכם יחפשו ויוכיחו לי שאני חצי יהודי".
ויש גם חזון: "אני רוצה לנסות ולהביא את ישראל למצב של שלום עם כל מדינות ערב, כולל עיראק, לבנון וסוריה. אני מקווה שתהיה לי אוזן קשבת במשרד החוץ ובמשרד ראש הממשלה". אגב, בואו של ז'ירינובסקי עבר בשקט מוחלט: אף הפגנה לא נרשמה בשדה התעופה.

הוזמן ע"י מפלגת עולים

כיצד זכה מי שהוגדר בעבר כלאומן אנטישמי בביקור בישראל? מסתבר שבמשרד החוץ בירושלים החליטו למנוע תקרית דיפלומטית, ולאשר את כניסתו לארץ של ז'ירינובסקי, שעל שמו רשומות כמה וכמה התבטאויות אנטישמיות, ידוע בין היתר כמיודד עם סדאם חוסיין ומועמר קדאפי. גורם במשרד החוץ סיפר כי לא היה מנוס ממתן האישור בשל העובדה שאביו של ז'ירינובסקי יהודי (למרות שבנו ניסה להתכחש לו בעבר). במשרד הבהירו: "אם ז'ירינובסקי היה רוצה אזרחות אז היינו חייבים לתת לו. יתר על כן, הוא סגן יו"ר הפרלמנט הרוסי. יש לזכור גם כי בין התבטאויות הלאומניות שלו היו גם התבטאויות פרו ישראליות".
הגורמים הזכירו כי ז'ירינובסקי היה נוכח בחנוכת בית כנסת של חב"ד במוסקבה, ובשנות ה-80 היה פעיל בקהילה היהודית וכן הכיר בירושלים כבירתם של היהודים. ועם זאת, ב-1997 אמר בדיון בפרלמנט כי "כל עוד הילדים הרוסים מוכרים סיגריות ברחוב, ילדי היהודים לומדים בבית הספר". באחת מישיבות הדומא סרב לקום לדקת דומיה לזכר קורבנות השואה.
ז'ירינובסקי, יו"ר המפלגה הליברלית-דמוקרטית של רוסיה, הגיע כאורח של מפלגת העולים "לידר", בראשות אלכסנדר רדקו, שהזמינה אותו בתקווה להסתייע בו לגיוס קולות במגזר הרוסי. "הוא פוליטיקאי לגיטימי", דוחה המארח הישראלי שלו, רדקו, העומד בראש מפלגה אלמונית למדי, את הטענות נגד האורח שלו.
לפני כמה שבועות נחשף ב-ynet כי רדקו, איש עסקים מאשדוד, שהקים את "המפלגה המתקדמת ליברלית - דמוקרטית", פנה לראש עיריית אשדוד צבי צילקר וביקש ממנו סיוע בארגון הביקור. צילקר הסכים עקרונית, מבלי שידע על עברו של ז'ירינובסקי. כשהבין, ירד מהרעיון, אולם רדקו החליט להמשיך בלעדיו.
"כבר לפני כמה חודשים פניתי למשרד החוץ ולמשרד ראש הממשלה בכדי לאשר את הביקור", סיפר רדקו, "אבל לצערי התשובה התמהמהה. הביקור היה צריך כבר להתקיים בחודש דצמבר החולף, אבל נדחה". לגבי אופן הביקור הצפוי, אמר רדקו כי "ז'ירינובסקי הוא אדם חופשי, שמתארח במדינה חופשית והוא יכול לטייל ולפגוש כל מי שהוא רק חפץ". לטענתו, "התקשורת מחממת את האווירה סביבו כאילו מדובר באדם רע ומזיק, אולם בפועל אין הדברים נכונים. הוא לגיטימי לחלוטין".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
ז'ירינובסקי. חצי יהודי, חצי אנטישמי
צילום: ערוץ 1
צילום: אביגיל עוזי
רדקו. מה הבעיה?
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים