שתף קטע נבחר

פיגוע קשה ברצועה: ישראלית נהרגה

נועה דהן ממושב מבטחים נהרגה ואחיינה, עוז פרישתא, נפצע כאשר פלסטינים פתחו בירי לעבר מכוניתם. נועה מתה במקום ועוז הועבר לבית החולים סורוקה

פיגוע קשה ליד מעבר הגבול ברפיח: נועה דהן, בת 25 ממושב מבטחים, נהרגה הבוקר (יום ד') ואחיינה, עוז פרישתא, נפצע קל מירי לעבר הרכב בו נסעו, ממחסום כרם שלום למעבר הגבול ברפיח.
"היא היתה ילדה מקסימה ויפה, שכולם אהבו אותה" כך סיפרו בני משפחתה של נועה במושב מבטחים. בבוקר ביקשה נועה מאחיינה עוז להסיע אותה לעבודתה במסוף רפיח. "היא לא רצתה שיהיה לה משעמם בנסיעה, אז היא ביקשה מעוז שיצטרף אליה", סיפר בן משפחתה של דהן.
הוריה, סוזן ומכלוף, קיבלו את הבשורה המרה ופרצו בבכי תמרורים. אביה של דהן עבד במשך תקופה כנהג הסעות, שהסיע פועלים פלסטינים לעבודה בישראל. "דווקא הוא, שעזר לפלסטינים, קיבל מהם בתמורה את בתו בארון קבורה", אמר אחד השכנים. בשעות אחרי הצהריים הובאה נועה דהן למנוחות.

פיגוע ירי קשה

דהן ופרישטא, שנסעו במכונית פרטית, נכנסו לקטע כביש צר, המשמש כגבול של ישראל עם מצרים ורצועת עזה. כקילומטר לאחר מחסום כרם שלום נפתחה לעבר מכוניתם, אש חזקה ממארב שכלל, ככל הנראה, שלושה יורים, שהסתתרו בצידו הפלסטיני של הכביש. הכדורים חדרו לרכב ופגעו בשני הישראלים. אל"מ שלמה דגן, מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה, אמר כי כתוצאה מהירי סטתה המכונית מהכביש, והתהפכה.
סיור רכוב של גדור הסיור המדברי שנע על הכביש התקרב במהירות למקום האירוע, וכשניסה לחלץ את הפצועים נפתחה גם עליו אש מאותו מארב. הסיור השיב באש לעבר מקורות הירי, אולם נראה כי המחבלים הצליחו להימלט לשטחי הרשות הפלסטינית.
הפצועים טופלו בשטח על ידי צוותי רפואה של צה"ל, אולם נועה מתה במקום הפיגוע. עוז הועבר לבית החולים סורוקה בבאר שבע, כשהוא פצוע קל.
עד ראייה סיפר ל-ynet כי כשנכנס למסוף רפיח אירע הפיגוע, כ-200 מטר מאחורי מכוניתו. "שמעתי צרור יריות, הסתובבתי לאחור וראיתי את הרכב עליו ירו, מתהפך באוויר".

"נועה לא הספיקה להתכופף"

עוז פרישתא, אחיינה של נועה שנהרגה, נפצע קל בפיגוע וסיפר ל-ynet על השתלשלות האירועים.
"נסענו בדרך לעבודה שלנו במסוף רפיח. קצת אחרי מעבר כרם שלום, ראיתי שלושה ערבים שירו עלינו מטווח של כמה עשרות מטרים. אני נהגתי במכונית והתכופפתי. נועה לא הספיקה להתכופף. המכונית סטתה מהמסלול ונתקעה בגדר ואז ראיתי שנועה מלאה בדם".
עוז, שעובר סדרת צילומים בבית החולים, אמר ל-ynet כי זיהה שהיריות נורו מכיוון שטח שדה התעופה בדהנייה.
סגן מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה, סגן אלוף עמית אל-חי, אמר ל-ynet בעקבות הפיגוע: "אנחנו בוחנים כעת את שינוי סדרי התנועה באזור. עד כה אפשרנו לעובדים באזור לנוע על הכביש במהלך היום, ובשעות הערב התנועה בכלי רכב ממוגני ירי בלבד. עתה אנו שוקלים לאפשר תנועה של רכבים ממוגנים בלבד לאורך כל שעות היממה".
באזור מסוף הגבול ברפיח מפעיל צה"ל אמצעי תצפית מתוחכמים המסוגלים לצפות גם על המקום בו אירע הפיגוע, אך בשעת הפיגוע כוונו אמצעי התצפית למקום אחר באיזור, וכך לא הבחינו התצפיתנים ברכב המחבלים.
קטע הכביש בו אירע הפיגוע נמצא כולו בשליטה מנהלית ובטחונית ישראלית, וזאת במטרה להפריד בין רפיח המצרית לרפיח הפלסטינית, ולא לאפשר גבול משותף בין הרשות הפלסטינית למצרים.
מסוף הגבול ברפיח משמש כמעבר בין הרשות הפלסטינית למצרים וגם כטרמינל בינלאומי של נמל התעופה הפלסטיני בדהנייה. נמל התעופה נפתח רק אתמול לטיסות בינלאומיות, אחרי שהיה סגור בשבועות האחרונים.
צה"ל החליט לפתוח אותו בעקבות הבנות עם הפלסטינים כי לא יתבצע ירי לכיוון מעבר הגבול. היום נמסר מצה"ל כי בעקבות הפיגוע ייסגרו שדה התעופה ומסוף רפיח, עד להודעה חדשה.
הפיגוע בא לאחר סדרה ארוכה של נסיונות פיגוע באזור הרצועה, שכללו בימים האחרונים מטעני חבלה לעבר סיורי צה"ל, אירועי ירי וגם סירת תופת שנשלחה לעבר ספינת חיל הים.

תגובות פוליטיות

מלשכתו של ראש הממשלה, אהוד ברק, נמסר כי הוא רואה בחומרה רבה את פיגוע הירי ברפיח שמעמיד בספק את רצינות כוונותיו של יאסר ערפאת, ליישם את הבנות שארם.
יושב ראש סיעת המפד"ל, שאול יהלום, אמר בעקבות הפיגוע שיש להפסיק מייד את המשא ומתן עם ערפאת. "כל נסיונות הסרק להידבר עם חבורה זו מסתיימים בדם ואש ותמרות עשן", אמר יהלום.
מועצת יש"ע דורשת מראש הממשלה לסגור את שדה התעופה הפלסטיני בדהנייה ולקרקע לאלתר את מטוסו של ערפאת, אחרי שהתברר, לדבריהם, כי הוא מבריח במטוסו תחמושת שייתכן ששימשה לרצח האזרחית הישראלית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דייגו מיטלברג
הפצוע, עוז פרישתא. נועה לא הספיקה להתכופף
צילום: דייגו מיטלברג
צילום: ynet
הרכב בו ישבו נועה ועוז
צילום: ynet
מומלצים