שתף קטע נבחר

המפלגות הערביות: נהיה אופוזיציה לוחמת

רע"מ היא המפסידה הגדולה. חד"ש-תע"ל מרוצה אבל בל"ד מרגישה שגברה עליה, בעיקר כי התמודדה לבד

תוצאות המדגמים והסקרים לא היכו בתדהמה איש מפעילי שלושת המפלגות הערביות הגדולות, חד"ש-תע"ל, בל"ד ורע"ם. כולם אמרו: "לכך ציפינו", אך הוסיפו באותה הנשימה שהמדגם במגזר הערבי אינו מדויק אף פעם. "ההפתעה תהיה עם פרסום תוצאות האמת", אמר מועמד מספר 2 בתנועת חד"ש-תע"ל, ח"כ עיסאם מח'ול.
בחד"ש-תע"ל החלו בחגיגות ניצחון שקטות לאחר פרסום תוצאות המדגמים בערוצי התקשורת. למרות חגיגות אלה, בחד"ש-תע"ל ציפו לחמישה מנדטים, שהיו מאפשרים את כניסתה של המועמדת מטירה, תגריד שבייטה.
ח"כ אחמד טיבי הוסיף כי החיבור בין תע"ל לחד"ש הוכיח את עצמו וכי המפלגה מהווה כיום את הכוח המוביל במגזר הערבי. זאת על אף העובדה שמתוצאות האמת שזרמו בשעות הלילה למטות, עלה שדווקא תנועת בל"ד בראשות ח"כ עזמי בשארה, היא המנצחת האמיתית, וניתן אף לומר שנרשם הישג היסטורי למפלגה ערבית.
המפלגות הערביות מבטיחות להיות אופוזיציה לוחמת לממשלת הימין ובחד"ש-תע"ל היו שאמרו שח"כ טיבי דווקא ציפה לכך שברוך מרזל, מחירות, ייכנס לכנסת כדי להראות לימין שלמרות ההסתה ומסע הדה-לגיטימציה, מתכוון הציבור הערבי באמצעות נציגיו בכנסת, להמשיך ולהילחם על הקול הערבי.

חד"ש-תע"ל: תחושת ניצחון

על אף העובדה שבנצרת נרשם אחוז הצבעה נמוך ב-10% מהבחירות ב-99', ניכרה אווירת הבחירות ברחובות העיר. "חד"ש תמיד היתה ותמיד תהיה המפלגה הכי חזקה במגזר הערבי", אמר אחד הפעילים. "אם הרחוב משקף את התוצאות, נגיע לחמישה מנדטים ואולי יותר".
תוצאות המדגם התקבלו בקרב פעילי חד"ש בשמחה רבה. לדבריהם, החיבור עם ח"כ טיבי בראשות תנועת תע"ל הוכיח את עצמו, ומיד לאחר הבחירות הן יהפכו למפלגה הערבית הגדולה ביותר.
תחושות שונות מאלו ניתן היה למצוא במטה של תנועת רע"ם. איש מבין שלושת המועמדים המובילים לא הגיע למטה המרכזי לאחר פרסום תוצאות המדגם, ובמקום לא ניכרה אווירת חג. וכך, בניגוד לבחירות 99', בהן קיבלה רע"ם חמישה מנדטים, הפכה התנועה בבחירות אלו למפסידה הגדולה מבין שלושת המפלגות הערביות הגדולות. "סלמאן אבו אחמד לא סיפק את הסחורה", אמרו פעילים במפלגות המתחרות. "בתור תושב נצרת שהצליח לגרוף קולות רבים בבחירות המוניציפליות, ולהכניס נציגים של התנועה האיסלאמית, הייתי מצפה ממנו שיביא לפחות בנצרת אחוז גבוה מהקולות", אמר מרכז יום הבחירות בתנועת חד"ש, סמי חג'.
את תגובת סלמאן אבו אחמד לדברים לא ניתן היה להשיג, אך למרות מה שנאמר, חגג הוא את כניסתו לכנסת.
"התוצאות הארציות מסמלות קטסטרופה לישראל. מבחינתנו, אנחנו הכוח המוביל ברחוב הערבי, מה שדורש מאיתנו ליצור חזית רחבה של כל המפלגות המתנגדות לימין", אמר יו"ר תנועת חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה. "אני לא מאוכזב מהתוצאות ומאמין שנקבל בתוצאות האמת את המקום החמישי".

בל"ד: הצליחה להכות את חד"ש

תנועת בל"ד, שהפכה לשופרם של צעירי המגזר הערבי, כמעצבת אידיאולוגיה לאומית, היכתה את תנועת חד"ש הוותיקה והממוסדת במרבית מקלפיות המגזר הערבי. "הבחירות הבאות תהיינה נקודת מפנה. אם נדע לתת את המענה לבוחר, נהפוך למפלגה הערבית היחידה", אמר אחד מהחוגגים במטה תנועת בל"ד.
"אני לא מופתע כלל. הפוטנציאל של בל"ד אפילו גדול יותר. ישנה טענה שאנחנו תנועה אליטיסטית, אך התוצאות מלמדות שאנחנו התשובה האלטרנטיבית לתנועה האיסלאמית ומהן ניתן ללמוד שאנו משקפים את כלל שכבות האוכלוסיה", אמר יו"ר בל"ד, ח"כ עזמי בשארה.
ח"כ בשארה, שאמר לאורך כל הקמפיין כי כל תוצאה פחות משלושה מנדטים תהיה כישלון צורב, אמר כי התוצאה היא ניצחון של הזרם הלאומי הפלסטיני בישראל.
פעיל נוסף, עלי פטום, מהכפר נכף אמר: "תנועת חד"ש היא תנועה ותיקה, ולא הצליחה לעלות למעלה. אני במקומם כלל לא הייתי שמח, אלא הייתי עושה חושבים".

רע"ם: המפסידה הגדולה

המפסידה הגדולה, ככל הנראה, של הבחירות במגזר, היא הרשימה הערבית המאוחדת (רע"ם), שירדה מחמישה לשני מנדטים. רע"ם התפלגה מספר פעמים בקדנציה הנוכחית, כאשר ח"כ תאופיק חטיב פרש ממנה והקים את מפלגת הרפורמה, שהצטרפה לקראת סיום הקמפיין למרצ, וח"כ האשם מחמיד, הקים את רשימת הברית הלאומית המתקדמת, שהתמודדה אולם לא הצליחה ככל הנראה לעבור את אחוז החסימה. רע"ם, שהיתה הכוח המוביל בכנסת הנוכחית, הפכה לכוח השלישי בגודלו במגזר הערבי.

הבחירות: רבים המצביעים החרימו

הבחירות במגזר הערבי התנהלו על מי מנוחות. מי שהסתובב היום במגזר לא התקשה להבחין בקושי העצום של הפעילים להוציא מצביעים מבתיהם, ואפילו אנשים שהתבטלו בבתי הקפה לא הסכימו לעשות את המאמץ להגיע לקלפי.
לא הועילו תחנוני פעילי המפלגות לציבור לצאת ולהצביע. במספר מוקדים במגזר הערבי יצאו פעילי שלוש המפלגות העיקריות בקריאות לציבור לצאת ולהצביע, מבלי לנקוב אפילו בשם הרשימה. באום אל פאחם הגדילו לעשות וקראו במסגדים לציבור לצאת ולהצביע, זאת למרות שהעיר נשלטת בידי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, שאינו משתתף בבחירות.
חסידי החרמת הבחירות בוודאי ישמחו לרשום לזכותם חלק מאחוז ההימנעות, שהגיע למעלה מ-40%. תנועת בני הכפר קיימה לכל אורך מערכת הבחירות קמפיין החרמה שכלל עשרות כנסים, בהם נקרא הציבור הערבי שלא להשתתף בבחירות.
בניגוד לפעמים קודמות, וכנראה בגלל ההשתתפות המצומצמת של הציבור, לא נרשמו קטטות המוניות או אירועים חריגים.
אולם במגזר כמו במגזר, טייבה שבמשולש שוב כיכבה. באחת הקלפיות פרצה תגרה בין פעילי מפלגות, שבמהלכה הופסק זרם החשמל והיה ניסיון לגנוב את אחת הקלפיות. בהתערבות המשטרה הוחלט שספירת הקלפיות תתבצע בתחנת המשטרה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
הפוטנציאל גדול יותר. בשארה
צילום: גלי תיבון
צילום: רויטרס
האיחוד הוכיח את עצמו. טיבי
צילום: רויטרס
מאמין שנקבל חמישה מנדטים. ברכה
מומלצים