שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הערב בסינמטק: סרט אימה בעברית

  יוסי פורקוש ביים סרט אימה ציוני, עם רוחות, מגרשי שדים וחבורת אברכים. הערב בסינמטק

  אחרי שתעשיית הקולנוע הישראלית סיכמה את עידן הבורקס, עברה לסרטי תעודה וגילתה לא מזמן שמלבד סרטים בנושאים פוליטיים או חברתיים, אפשר גם לייצר סרטים עלילתיים שהם פיור פאן, הגיע הזמן של ז'אנר סרטי האימה. "תזזית", שיוקרן הערב (30.1) בחצות בסינמטק תל-אביב, הוא סרט אימה שכולל מוטיבים יהודיים, ומתרחש בביתם של משפחת היי-טק מדוגמת, שעל בנה הצעיר, שון בן ה-9, מתלבש דיבוק. כשהפסיכולוגיה המודרנית לא מצליחה לעזור, מגיע תורם של מגרשי השדים. וכאן נכנסים לתמונה חבורת אברכים שמוציאים את הנפש המיוסרת שחדרה לגופו של הילד בעזרת פרקי תהילים.
  "החלטתי שהיו לנו מספיק סרטי יהודים-ערבים, דתיים-חילוניים או סתם סיפורים קטנים על זקן בבית אבות ויחסיו עם בנו ושהגיע הזמן לעשות משהו אחר, גם מבחינה סיפורית וגם ברמה של לוק", מספר במאי הסרט יוסי פורקוש, 32, שהצליח לגייס להפקת הסרט סכום של 110 אלף דולר. פורקוש רתם לטובת הפרוייקט משקיע יהודי אמריקני שביקש סרט עם אוריינטציה ישראלית. "הגשתי לו שישה תסריטים, והאמת היא שלא האמנתי שנלך על פרויקט האימה. צריך ביצים בשביל לשים כסף על משהו שלא נעשה מקודם, ושלכן רמת הסיכון בו גבוהה". בשביל למזער את הסיכון הוחלט ללכת על סרט שיתאים למסגרת דרמות הטלוויזיה, ואורכו של הסרט 54 דקות. לטובת צמצום בעלויות ההפקה, צוות השחקנים והטכנאים הוא אנונימי ברובו, להוציא שחקן תיאטרון הקאמרי אביתר לזר, הופעת אורח של העיתונאי עודד בן-עמי ומעצב פס הקול של הסרט, אלכס קלוד, שעבד בעבר בסרטו של עמוס גיתאי "עדן".
  "זה לא סרט שלוקח את עצמו ברצינות", אומר פורקוש ומסביר, "השתדלתי להיות כמה שיותר קליל וללכת על-פי חוקי ז'אנר ה-B-Movies, שמשתמש לפעמים גם במשחק מוגזם. הכל נעשה במודע. זה סרט לא מתיימר שלוקח את עצמו בפרופורציות, וזה אולי בניגוד למוצרים אחרים של תעשיית הקולנוע הישראלית שמורכבת ברובה מסרטי B עם גישה מזלזלת בצופה". פורקוש מכוון את סרטיו לקהל יהודי, ואומר: "עד לא מזמן הייתי חילוני גמור וכופר שאוכל פיתה עם חזיר. בעקבות כל מיני מחשבות ואנשים שנפגשתי איתם, נחשפתי לכיווני מחשבה חדשים, והאידיאולוגיה שלי באה לידי ביטוי גם בסרטים שלי. יש לי בעיה עם זה שחרדי בסרט ישראלי תמיד מיוצג באופן סטריאוטיפי ושלילי. קחי לדוגמא את 'אהבה אסורה' – הרב שמוצג בסרט הוא אדם מזיל ריר ומטורף שבהחלט לא מעורר סימפטיה. אצלי בסרטים הדתיים והחילוניים זוכים לאותו היחס ולאותו הטיפול. לא תראי אצלי דתי רודף כסף או מטורף. כשבארה"ב עשו את 'מגרש השדים', הכומר היה גיבור פשוט בסרט, בלי מטען חיובי או שלילי, אדם. אני גם לא מוכן להשתמש בגוף ובערום נשי על-מנת למכור סרט. 'תזזית' בשביל הוא סרט כיף בלי אג'נדה".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ביתר לזר ורמי רושקוביץ. להציג את האדם הדתי בלי סטיגמות
  דיבוק שחודר לגופו של בן 9
  משחק מאולץ כחלק מדרישות הז'אנר
  לאתר ההטבות
  מומלצים