שתף קטע נבחר

הליכוד וישראל בעלייה התאחדו לסיעה בת 40 מנדטים

"פעלת נגד עצמך", העיר ראש הממשלה שרון למנהיג "ישראל בעלייה" נתן שרנסקי, שיזכה לתיק התפוצות וענייני ירושלים בממשלה החדשה - למרות שלסיעתו היו 2 מנדטים בלבד. בליכוד כבר נשמעו קולות זועמים על האיחוד

סוף עידן "המפלגות הרוסיות" בישראל? הליכוד ומפלגת "ישראל בעלייה" התמזגו היום (ה') לגוף אחד: את המהלך הפוליטי, היוצר סיעה בגודל של 40 מנדטים, שליש מהכנסת, הוביל מקורבו של שרון וראש לשכתו לשעבר, אורי שני.
במסיבת עיתונאים מיוחדת במשרד ראש הממשלה בירושלים, אמר ראש הממשלה אריאל שרון כי ישראל בעלייה הצטרפה ללא דרישות, אולם הוא עצמו ביקש מנתן שרנסקי ליטול על עצמו את תפקיד השר האחראי לטיפול בעם היהודי בתפוצות ובענייני ירושלים. זאת, למרות התנגדות פנימית בליכוד, לכך שסיעה בגודל של שני חברי כנסת בלבד תקבל שר בממשלה החדשה.
"אני רוצה לציין את התהליך המהיר של השתלבות העלייה הזו בחברה הישראלית. במידה מסוימת", אמר שרון לשרנסקי, והעיר בזחיחות הדעת: "אתה פעלת נגד עצמך".
נתן שרנסקי אמר כי בבחירות הסתיים למעשה תפקידה של "ישראל בעלייה", ועם ישראל הראה כי הוא מעדיף לתמוך במפלגות גדולות. "טבעי מבחינת המצב המדיני של מפלגת ישראל בעלייה שהיא תתמזג עם הליכוד", העיר שרנסקי, שנראה רגוע ומחויך. "פתחנו הרבה דלתות והבאנו נציגים למוקדי כוח במוסדות המדינה. סיימנו פרק חשוב בהשתלבות בחברה הישראלית. אנחנו רואים עצמנו במרכז המחנה הלאומי, ואין ספק שהליכוד זה הבסיס של המחנה", הוסיף.
ראש הממשלה אריאל שרון הוסיף כי העולים "הפסיקו למעשה להיות עולים, והשתלבו בחברה הישראלית". הוא התחייב לכך שהממשלה החדשה בראשותו תביא לארץ למעלה ממיליון יהודים בשנה הבאה.
במקביל נמסר כי ראש הממשלה החליט למנות את מקורבו, שר התקשורת ראובן ריבלין, לתפקיד יושב ראש הכנסת הבא, במקומו של היו"ר היוצא, אברהם בורג מהעבודה.

כעס בליכוד

ולמרות הקמת הגוש בן 40 המנדטים, בליכוד עלו היום קולות התנגדות חריפים לחבירה עם ישראל בעליה, בשל הדרישה של מפלגה זו לכסות את חובותיה.
בליכוד היו מי שאמרו כי "אנחנו נסכים להתחברות המפלגות רק בתנאי שבישראל בעליה יבינו כי אין בכוונתנו לאפשר להם שריונים בעתיד. כמו שדוד לוי התמודד על מקום ברשימה יחד עם שאר החברים, כך גם שרנסקי וחבריו צריכים לעשות".
חבר הכנסת איוב קרא למשל, אמר כי "אנחנו בעד הצטרפות כמה שיותר מפלגות לליכוד, אבל מעולם לא כיסינו חובות, וגם לא נכסה. אנחנו גם מתנגדים לשריונים של חטיבות".
לפי שעה החיבור בין שתי המפלגות הוא טכני בלבד, כלומר, בין שתי הסיעות. המפלגות יישארו לפי שעה נפרדות, בשל המחלוקות.
ואילו בעבודה הגיבו בנימה חיובית: חברת הכנסת העתידית יולי תמיר אמרה כי "יש לברך על זה שהתברר כי העולים נטמעו כל כך טוב בחברה הישראלית, שאין צורך במפלגות אתניות. אין מפלגה אתנית שזה לא קרה לה במדינת ישראל".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
שרנסקי. בפנים
צילום: מיכאל קרמר
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
ריבלין. כבוד היו"ר
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: אתר הכנסת
קרא. למה שנכסה חובות?
צילום: אתר הכנסת
מומלצים