שתף קטע נבחר

מי ידאג למכורים לאלכוהול בישראל?

סכנת סגירה מרחפת מעל ראשה של האגודה למניעת אלכוהוליזם. הגירעון התקציבי הביא לגל פיטורים ולסגירת מחלקות ומוסדות. הסרבול נובע בין השאר מהעובדה שמעולם לא בוצע מחקר מקיף, אשר יוכל לאמוד את מספר המכורים בישראל. באגודה מזהירים: "אין אוכלוסייה שלא נגועה בהתמכרות, וכולם ייפגעו"

האגודה למניעת אלכוהוליזם על סף סגירה. גירעון מצטבר של 900 אלף שקלים הביא לפיטוריהם של יותר מ-30 עובדים ולסגירת מחלקות המניעה והמחקר. יו"ר האגודה, שמואל פרסבורגר, התפטר מתפקידו. "לאף אחד לא מזיז, האטימות מוחלטת", הוא אומר.
איש אינו יודע בוודאות כמה אלכוהוליסטים חיים בישראל. במשרד העבודה והרווחה מעריכים כי בארץ יש כ-50 אלף מכורים לאלכוהול, ואילו באגודה טוענים כי מספרם עולה על 100 אלף.
"ישראל היא המדינה המערבית היחידה בעולם שלא משקיעה במחקר", אומרת ד"ר שושנה וייס, שריכזה את תחום המחקר באגודה ופוטרה לפני כחודש, בעקבות סגירת המחלקה. "מעולם לא נעשה בארץ מחקר מקיף, שמגלה את הנתונים האמיתיים. זו ממש בושה וחרפה".
עלויות המחקר אינן גבוהות. לדברי וייס, מדובר במחקר שיימשך שנתיים וחצי, ועלותו מוערך ב-200 אלף שקלים - כלומר, 70 אלף שקל לשנה מונעים מלהגיע לנתונים האמיתיים. "רק על-סמך נתוני מחקר ניתן לנהל מדיניות. כרגע הכל מבוסס על הערכות", אומרת ד"ר וייס.
לאגודה יש עוד שלושה מוסדות שייסגרו בקרוב, באם לא יימצא המימון הדרוש. מדובר במעון אישפוז ברמת גן, שכולל טיפול רפואי ופסיכוסוציאלי, בהוסטל שמפעילה האגודה למחוסרי דיור בפתח-תקווה, ובהוסטל לשיקום נגמלים בירושלים.
האגודה ביטלה כאלף סדנאות מניעה לכ-40 אלף תלמידים, שאמורות היו להתקיים בבתי ספר תיכוניים. "אין אוכלוסייה, אין מגזר שלא נגוע בהתמכרות", אומר פרסבורגר, יו"ר האגודה המתפטר. "המשטרה והמוסדות השונים לא משקיעים משאבים כדי להילחם בתופעה".

שיעור התמכרות גבוה בקרב העולים

פרסבורגר אומר כי בקרב העולים ממדינות ברית המועצות לשעבר ומאתיופיה, שיעור ההתמכרות לאלכוהול הוא גבוה יחסית. בעדה האתיופית ישנו משקה דמוי בירה, שגורם בשלב מאוחר יותר להתמכרויות לאלכוהול. "לצערי, אנחנו נתקלים מדי יום ביותר צעירים מהעדה, שהתמכרו לטיפה המרה", אומר היו"ר המתפטר.
לפרסבורגר טענות גם נגד המשטרה: "נהג שנפגע בתאונת דרכים, אשר מגיע לבית-החולים, חייב לעבור בדיקת אלכוהול, כמו בכל מדינה מתוקנת. אך בישראל זה לא נעשה. לכן המשטרה מדווחת כי רק 1.2% מכלל הפצועים בתאונות הדרכים נפגעו כתוצאה מלגימת מאלכוהול".
עד כה לא נמצא מחליף ליו"ר המתפטר, שיסכים לקחת על עצמו את עול ניהול האגודה. מחר ייפגשו נציגי האגודה עם נשיא המדינה, משה קצב, בו הם רואים מוצא אחרון להביא להחייאתה. הם יבקשו מהנשיא להשפיע על משרדי הממשלה, בעיקר על משרד העבודה והרווחה, וכן לסייע לאגודה דרך קרן בית הנשיא, שתקציבה השנתי עומד על מליון שקלים בשנה ושמטרתה לסייע לנזקקים ולמעוטי יכולת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכורים לטיפה המרה (אילוסטרציה)
אלכוהול. "לא נלחמים בתופעה"
מומלצים