שתף קטע נבחר

שחר דאג שהאש לא תתפשט - ונורה למוות

שמול, מפקד פלוגת שיריון בן 24 מירושלים, נפגע בצווארו סמוך לכנסיית המולד בבית לחם. הכוח עליו פיקד איתר מכונית חשודה. חבלנים פוצצו אותה ולאחר מכן נשאר בשטח כדי לוודא שהדליקה לא תתפשט לעבר בתים באזור, ונורה למוות. המחנכת שלו בתיכון "אורט רמות": "שחר היה תלמיד אהוב ומקסים, וכולם ידעו שאפשר לסמוך עליו"

הלוויתו של רב סרן שחר שמול, בן 24 מירושלים, שנהרג מירי מחבל ברחבת כנסיית המולד בבית לחם, תיערך היום (ה') בשעה 14:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים.
שחר, מפקד פלוגת שיריון, הועלה בדרגה לאחר מותו. ההלוויה מתקיימת לאחר שאביו ואחיו שבו לארץ ממיאמי שבארצות הברית. הבשורה המרה הגיעה לבית משפחת שמול, לאחר שהאם שמעה בחדשות כי נהרג חייל בבית-לחם. היא מייד התקשרה לבנה והשאירה לו הודעה: "אנא התקשר ברגע שתוכל". רק מאוחר יותר, גבר החשש במשפחה, שאומת לקראת חצות.
רב סרן שחר שמול הוא החלל הראשון של תיכון אורט רמות בירושלים. משעות הבוקר הגיעו בוגרים רבים לבית הספר, בו הוקמה פינת זיכרון מיוחדת.
המחנכת של שחר בבית הספר, לאה סופר, סיפרה ל-ynet כי "שחר היה תלמיד אהוב, מקסים. כולם ידעו שאפשר לסמוך עליו. הוא בלט ביכולת הארגונית שלו, ותמיד גילה רצון לעזור". לדבריה, "במסגרת המחויבות האישית התנדב לעזור לילדים עיוורים במוסד קרן אור והמשיך בפעילות הזו גם לאחר מכן. דווקא ספורט הוא לא אהב, ודאגנו איך יוכל להסתדר בצבא".
"הזיכרון האחרון שלנו היה כשהגיע לבקר בבית ספר באחד מימי הזיכרון. הוא התגאה על כך שהחליט להמשיך כקצין שריון בשירות קבע, הסביר בגאווה שברצונו להמשיך ולתרום למדינה. חיוכו הביישני ייזכר תמיד. שחר הוא הבוגר הראשון של ביה"ס התיכון 'אורט רמות' שנפל בצבא. יהי זכרו ברוך", אמרה לאה סופר.
במקביל, זרמו מנחמים רבים לבית המשפחה בשכונת רמות. חייליו של שמול סיפרו ל-ynet על "מפקד נערץ, שדאג לחייליו ללא לאות". מיכל ווג, בת דודתו, סיפרה ל-ynet: "הבחור היה מורעל על הצבא. מזעזע שהוא נהרג בכזה מוות אכזרי".
משפחת שמול הגיעה לירושלים מצפת. לשחר שני אחים - אח טייס ואח צנחן, ורק לפני כחודש הוא חתם לשש שנים באקדמיה הצבאית.

התקרית בבית לחם

אמש סייר בבית לחם, כוח צה"ל, בפיקודו של סרן שמול, וזיהה מכונית חשודה בעלת לוחית זהות ישראלית. הכוח שחשד כי מדובר במכונית תופת נערך לפיצוץ מבוקר. אחרי הפיצוץ החלה המכונית לבעור. סרן שמול נשאר לעמוד בקרבת המכונית כדי לוודא שאיש לא יתקרב אליה וכדי לוודא שהאש לא תתפשט לעבר בתי הפלסטינים הסמוכים למקום. מחבל חמוש שעמד בסמטה סמוכה פתח באש לעבר הכוח ופגע במפקד הפלוגה בצווארו. הקצין נפצע באורח קשה מאוד, טופל בשטח על ידי צוותים רפואיים, אולם נפטר בדרכו לבית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים. כוחות גדולים של צה"ל ביצעו סריקות באזור אחר היורה.
בית לחם נחשבת לעיר השקטה בגדה, ביחד עם יריחו. עם זאת במהלך כל העת האחרונה מוסיפים חיילי צה"ל לפעול בה ולעצור פעילים פלסטינים, ומאז אוקטובר נעצרו בה למעלה מ-10 מחבלים מתאבדים. הישראלי האחרון שנהרג בבית לחם הוא חייל מילואים שנהרג לפני מבצע "חומת מגן", בשטח ההתכנסות של יחידתו באזור הר חומה.
מאז מבצע "חומת מגן" וגירוש המבוקשים הבכירים בעיר לעזה ולאירופה, מבקשים ארגוני הטרור לשקם את תשתיותיהם ולארגן מחדש את פעילותם בבית לחם. במסגרת זו הצליח החמאס להבריח לעיר את עלי עלאן, מהנדס מטעני-חבלה ואיש ארגון, שזמן קצר לאחר שהגיע לבית לחם, הוציא את הפיגוע בצומת פת.
בית לחם אף היתה חלק מהבנות "עזה ויהודה תחילה", וצה"ל נסוג ממנה למשך כשלושה וחצי חודשים, אולם שב אליה לאחר שארגוני הטרור שבו להתבסס בעיר. במקביל, מוסיפים קציני צה"ל באזור להתריע מפני פעילות טרור שרוחשת מתחת לפני השטח. אמש, ככל הנראה, הצליחו הפלסטינים לאתר נקודת תורפה בשגרה הישראלית באזור, וירו למוות בישראלי.

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
רב סרן שחר שמול. נהרג בבית לחם
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום: איי פי
חיילים בבית לחם. מהשקטות שבערי הגדה
צילום: איי פי
מומלצים