שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הטנק עלה על מטען - ארבעה חיילים נהרגו
  טנק צה"ל שנע סמוך להתנחלות דוגית ברצועה עלה על מטען במשקל של כ-100 ק"ג. הטנק התלקח ועלה באש. גופות החיילים חולצו רק לאחר כשעתיים. הזרוע הצבאית של החמאס נטלה אחריות. התחקיר יבדוק מדוע כשלה התרגולת שגובשה לאחר פיגועים דומים. הסגר על השטחים יימשך גם בימים הקרובים

  הבוקר (יום א') נמשכות ההתרעות הרבות לפיגועים בשטחים וברחבי ישראל. אמש החליט שר הביטחון, שאול מופז, כי הסגר הכללי שמוטל בימים האחרונים על שטחי יהודה, שומרון ורצועת עזה יימשך עד להודעה חדשה.
  בתוך כך, הותרו לפרסום שמות ארבעת חיילי השיריון שנהרגו בשבת, לאחר שהטנק בו נסעו עלה על מטען חבלה - והתפוצץ.
  ההרוגים הם:
  סמל אלכסיי בליצקי, בן 21 מראשון לציון.
  סמ"ר דורון כהן, בן 21 מראשון לציון.
  רב"ט נועם בהגון, בן 20 מאלקנה.
  סמל איתי מזרחי, בן 20 מבאר שבע. הודעה נמסרה למשפחותיהם.

  מטען ענק

  ארבעת חיילי צוות הטנק נהרגו בשבת, כשטנק ה"מג"ח-7" בו נסעו נפגע ממטען ענק במשקל 100 קילוגרם, סמוך להתנחלות דוגית שבצפון הרצועה. גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, נטלו אחריות לפיגוע.
  הפיגוע החמור אירע בדיוק שנה ויום לאחר הפיגוע הראשון מסוגו, שאירע במוצ"ש, 14 בפברואר 2002. בפיגוע זה נהרגו שלושה אנשי צוות של טנק מרכבה-3, לאחר שהטנק עלה על מטען דומה באיזור נצרים. מאז נפגעו בדרך דומה עוד שני טנקים, באיזור נצרים ובאיזור מעבר כיסופים, ונהרגו עוד ארבעה אנשי צוות משני הטנקים.
  לאחר שורת הפיגועים פותחה בצה"ל תרגולת מורכבת לתנועת טנקים בשטחי רצועת עזה. למרות שזו הופעלה הבוקר, הצליח המטען הקטלני לפגוע בטנק. במסגרת התרגולת מתבצעת תנועת הטנקים בשטחים לא סלולים, כאשר לפני הטנק, במרווח ביטחון, נוסע דחפור משוריין מסוג D-9, ודוחף באמצעות כף הפלדה הגדולה שלו את העפר שלפניו כדי לחשוף מטענים קבורים בקרקע ואת מנגנוני ההפעלה שלהם. בתוך הדחפור נוסע גם גשש שאמור לזהות מטענים ודברים חריגים לאורך הציר. הפעם, התרגולת כשלה.

  פתיחת ציר

  אלוף פיקוד הדרום דורון אלמוג סיפר כי "סמוך לשעה 8:21 נסעו הדחפור והטנק במרחק של כ-800 מטרים מדרום להתנחלות דוגית, ובעומק של כ-300 מטרים בתוך השטח הפלסטיני". פתיחת הציר התבצעה מעבר לגדר ההפרדה החדשה שבנה צה"ל כדי להגן על ההתנחלויות בצפון הרצועה. במהלך הנסיעה עלו הדחפור והטנק על גבעה חולית סמוכה לציר, שמשקיפה על סביבתה, ולפיכך גם משמשת לעיתים קרובות את כוחות צה"ל לביצוע תצפיות ולהצבת עמדות לטנקים. למרות שאין במקום תנועה יום-יומית של כוחות צה"ל, הפלסטינים מכירים היטב את גבעות החול באיזור, ואת העמדות השונות של טנקי צה"ל.
  הגשש סרק את השטח לפני עליית הדחפור, וגם מפעיל הדחפור דחף באמצעות הכף את העפר שלפניו, אבל מסיבה לא ברורה, לא הצליח לחשוף את המטען, גם לאחר שהדחפור עבר במקום.
  בצה"ל הסבירו כי קיימות כמה אפשרויות להפעלת המטען ובכך מתמקד התחקיר. ייתכן שמנגנון ההפעלה, מסוג "פס-דריכה", היה ממוקם בכוונה הרבה לפני המטען, כך שהדחפור הפעיל אותו והמטען התפוצץ הרחק מאחוריו - בדיוק מתחת לטנק. עם זאת, אפשרות זו אינה סבירה כיוון שמרחקי הנסיעה בין הכלים אינם קבועים, ולא ניתן היה לחזות את המרחק במדויק. האפשרות הסבירה יותר היא שהמטען ו"פס-דריכה" המחובר אליו, הונחו במקום לפני זמן מה, לא התגלו, ונפגעו במשך הזמן מן הגשם והחול. הגשם טישטש את קבורת המטען, ולכן לא הצליחו הגשש והדחפור לחשוף אותו.
  אפשרות אחרת היא שלמטען היה מנגנון דריכה כפול, כך שהדחפור הפעיל את הדריכה הראשונה והטנק את השניה. כמו כן, ייתכן שהדחפור פשוט פספס את פס הדריכה בסנטימטרים בודדים.

  נהרגו מייד

  עוצמת הפיצוץ שרפה את התא בו נמצאים הלוחמים, אולם הטנק לא התפרק כפי שקרה בפיגועים דומים. המטען לא חדר את הגחון בשל המיגון, ונראה כי החיילים נהרגו מההדף. ארבעת החיילים נהרגו ככל הנראה מיד. לאחר מכן החלה התחמושת שבסל הצריח (ולא ליד הלוחמים) להתלקח ולהתפוצץ, והטנק בער במשך כשעה. אחד מאנשי הביטחון שהשתתפו בחילוץ הטנק סיפר כי הקרקע הבוצית לא איפשרה לכבאיות להתקרב למקום, ואנשי החילוץ הגיעו לטנק בג'יפים לאחר שהתחמושת הפסיקה להתפוצץ - וכיבו את הבעירה במטפי כיבוי ידניים.
  לאחר שהצליחו כוחות הכיבוי וחיילי צה"ל לכבות את האש, הם גררו את הטנק באמצעות דחפורים לכיוון ההתנחלות דוגית. הטנק נבדק על ידי חבלנים ורק לאחר מכן החלו הכוחות לחלץ מתוכו את שרידי גופות הלוחמים.
  באזור האירוע התגלה מאוחר יותר מטען נוסף אשר נוטרל על ידי חבלנים.
  דובר צה"ל מסר כי "המטען הוטמן והופעל בחסות מבנים פלסטינים אשר נמצאים בסמוך לגדר המערכת". בשעות אחר הצהריים הרס מספר בתים של פלסטינים סמוך למקום בו נהרגו החיילים.

  החמאס: צילמנו את פיצוץ הטנק

  ד"ר עבד אל-עזיז רנטיסי, מראשי החמאס, אמר כי "הטנק של צה"ל הוכיח פעם נוספת את כשלונו מול נשק ההתנגדות והמטענים המוטמנים באדמה". לדבריו, "תודה לאל, כל אנשי הטנק נהרגו ואנשינו הצליחו בפעולה. אם הכנופיות הציוניות יחשבו לפעול בתגובה בעזה, הן ימצאו את מותן ברצועה". בהודעה שפרסם החמאס נאמר שאנשי הארגון צילמו את פיצוץ הטנק.

  גירסה משופרת

  הטנק שנפגע היום הוא גירסה ישראלית משופרת וממוגנת של טנק ה-M-60 ("פטון") האמריקני. במהלך שירותו בצה"ל הושבח הטנק כמה פעמים, ובגירסת ה"מג"ח-7" הותקן מיגון משופר של טנק מרכבה, צריח ממוגן וזוויתי שמיועד להדוף פגיעה של טיל נ"ט, ומנוע חזק יותר בעל הספק של 900 כוחות-סוס, כדי לשאת את המיגון הכבד. בטנק מותקן תותח בקוטר 105 מ"מ, ומערכת בקרת אש ישראלית מתקדמת. עם זאת, אמרו קציני שריון, כי "כל טנק, ממוגן וחזק ככל שיהיה, אינו מסוגל לעמוד בפגיעה של מטען גחון במשקל כה גדול".

  בכתיבת הידיעה השתתף עלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  החילוץ מהטנק
  צילום: איי פי
  צילום: ערוץ 2
  העשן שיצא מהטנק
  צילום: ערוץ 2
  מומלצים