שתף קטע נבחר

פלוגה בגולני שהפרה משמעת - תפורק

בחודשים האחרונים נשפטו חיילי הפלוגה פעם אחר פעם על עברות משמעת חמורות; גורם בגולני: זו החלטה יוצאת דופן אבל לא היה מנוס מלקבלה; החיילים יפוזרו בין יחידות החטיבה השונות; מרביתם יישארו לוחמים

מפקד חטיבת גולני, אלוף משנה משה (צ'יקו) תמיר, הודיע היום (ג') על פירוקה של הפלוגה המבצעית בגדוד גדעון בחטיבה. ההחלטה על פירוק הפלוגה התקבלה לאחר שכלל חיילי הפלוגה, כ-70 במספר, היו מעורבים בבעיות משמעת קשות, ולאחר שכמעט כל חיילי הפלוגה נשפטו במהלך החודשים האחרונים על עבירות אלו.
אלוף משנה תמיר קיבל את ההחלטה בהתייעצות עם מפקד אוגדת געש, תת אלוף אבי מזרחי, שאליו כפופה החטיבה, ובאישורו של אלוף פיקוד הצפון, בני גנץ. בצה"ל אומרים כי מדובר בהחלטה יוצאת דופן ונדירה, אך לא היה מנוס מלקבלה. במקום הפלוגה שתפורק תוקם פלוגה חדשה.

הסמל הרעיב את החיילים

גדוד גדעון פועל למעלה משישה חודשים באזור ג'נין אולם המקרים המדוברים הקצינו במהלך השבועות האחרונים.
באחד המקרים נשפט חייל בפלוגה, סמל מחלקה, על שלא נתן אוכל לחייליו בטענה שאינם מקצועיים מספיק. במקרים אחרים התעללו החיילים הוותיקים בחיילים הצעירים, וחלק גדול מן החיילים שברו שמירה בצורה הפגנתית בעמדת הש.ג.
עבירות קשות אחרות שנעשו בפלוגה היו גם ביחסים שבין החיילים למפקדים. כך למשל לא אפשרו החיילים לאחד ממפקדי המחלקות, קצין בדרגת סגן משנה, להיכנס לחדר שלהם ולחדרו שלו. החיילים גם החרימו כמה מן המפקדים וסירבו לדבר אתם ולבצע את ההנחיות שלהם.
בכמה מן המקרים הזמין מפקד הגדוד, סא"ל ניר, חקירות של המשטרה הצבאית, כאשר עלה חשד להתעללות בחיילים הצעירים, ואולם למרות שמרבית החיילים נשפטו לתקופות ממושכות בכלא הצבאי, המשיכו כלל חיילי הפלוגה בהתנהגותם הסוררת, ואף התחזקו במרדנותם. "המצב הגיע לכדי בלתי-אפשרי כאשר ההתנהגות המרדנית הפכה לנחלתם של כלל החיילים, ולמוטיב המרכזי בפלוגה. עד כדי כך שלא ניתן היה לנהל את הפעילות המבצעית של הפלוגה כראוי", אמר גורם בכיר בחטיבה. "הם עשו בפלוגה כבשלהם, ולא פעלו כפי שמצפים מחיילים ותיקים כמותם לנהוג", אמר מקור בחטיבה.
הבוקר הודיע סא"ל ניר לחיילי הפלוגה על פירוקה, ובמהלך היום יזומנו החיילים לראיונות אישיים אצל המפקדים. לאחר מכן הם ישובצו מחדש ביחידות החטיבה השונות. הפלוגה המבצעית תוקם מחדש על בסיס חלק מחיילי הפלוגה הישנה, אליהם יתווספו חיילים אחרים, שיסיימו בימים הקרובים מסלול לוחם בגדוד הטירונים של גולני. מפקדי הפלוגה ימשיכו לפקד עליה גם לאחר שישובצו בה החיילים החדשים.

מקרים קודמים

פירוק הפלוגות המבצעיות בחטיבת גולני אינו אירוע שכיח, אבל מאידך גם אינו נדיר. לפני כשנתיים פורקה פלוגה באותו גדוד, לאחר שחייליה מרדו במפקדיהם, נטשו אימון, הלכו ברגל אל מפקדת הגדוד ו"התנחלו" מול משרד המג"ד. באירוע נשפטו כמה עשרות חיילים לעונשי מאסר.
לפני כארבע שנים פורקה פלוגה בגדוד 51 של גולני, לאחר מרד דומה בעקבות מאבקי ותיקים וצעירים בפלוגה. קצין בכיר שהיה בעבר ממפקדי החטיבה אמר ל-ynet שחטיבת גולני היא מיוחדת יחסית, כיוון שכל המאבקים מגיעים בה לכדי עימות בעצימות גבוהה. "בגולני גם מטפלים במקרים כאלה ביד קשה, ומפקדי החטיבה לדורותיהם מעיזים לשלוח עשרות חיילים לכלא, בעוד שבחטיבות החי"ר האחרות המרידות הן קטנות יותר, אבל גם המפקדים לא חותכים עניינים בצורה קיצונית כל כך.
"בגדול, הצבא עבר בשנים האחרונות מהפיכה באשר לזכויות הפרט ולענייני כבוד האדם, וגם בענייני המשמעת. האנשים שצריך להאשים אותם במסורת הזו של מרידות, התעללות והתפרעויות, הם לא חיילי גולני של היום, אלא דווקא אלה שהיו עד לשנים האחרונות קצינים בכירים בצנחנים ובמטה הכללי. הם אלה שהזחילו חיילים לא מספיק מקצועיים מהמאהל ועד הש.ג, והם גם אלה שהעלו חיילים על מגדל המים כדי שיצעקו כמה הם מצ'וקמקים".

גם בחטיבות החי"ר

במהלך השנה האחרונה עברו הגדודים של חטיבת גולני שינוי ארגוני, בין השאר כדי להצעיר את הפלוגות, ולגבש בהן רוב של חיילים צעירים במטרה למנוע מרידות והתעללות בנושא הוותק. במהלך השנים אירעו מקרים רבים שלא הגיעו לכדי מרד פלוגתי, אולם כמעט מדי שנה נשפטות מחלקות שלמות בחטיבה לעונשי מאסר, וחיילים רבים מודחים ממנה. גם בגדודים בחטיבות החי"ר האחרות מתרחשים מדי פעם אירועי מרד. האחרון שבהם אירע בגדוד 890 של הצנחנים לפני כשנה, אז נשפטו כעשרה חיילים לעונשי מאסר לאחר שתמכו בשלושה מחבריהם ששברו שמירה בלב בית לחם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפי שריר
חיילי גולני (צילום ארכיון)
אפי שריר
צילום: שאול גולן
המח"ט תמיר
צילום: שאול גולן
מומלצים