שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כמה עולה לנו רכב מהעבודה?

  איך משפיעה קבלת רכב צמוד על השכר שלנו, האם ההטבה מגולמת בפיצויי פיטורים ואיך מתבצע החישוב? שאלות ותשובות לעובדים הממונעים

  רכב צמוד הוא הטבה שכל עובד שמח לקבל אבל יש לה גם עלות הבאה לידי ביטוי בשכר נטו. דוד שי, ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן-טק עונה לשאלות בנושא.

  בתלוש המשכורת שלי מופיעה שורה שבה כתוב: "שווי רכב צמוד 1,000 שקל". כמה מס אני משלם בגלל זה?

  שווי הרכב הצמוד המופיע בתלוש המשכורת מתווסף למשכורת הברוטו שלך. גובה המסים שתשלם תלוי בשיעור המס השולי החל עליך. לדוגמה, אם משכורתך בינואר 2003 היא 7,000 שקל - שיעור מס ההכנסה השולי החל עליך הוא 28% ובנוסף חלים עליך דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות בשיעור של 10.32%. סה"כ המס השולי החל עליך הוא לפיכך 38.32%, ולכן הרכב הצמוד מקטין לך את הנטו ב-383 שקל מדי חודש.

  לפי מה נקבע שווי הרכב הצמוד לצורכי מס?

  בעבר נקבע שווי השימוש ברכב הצמוד לפי נפח מנוע הרכב. משנת 1997 נקבע שווי הרכב הצמוד לפי קבוצת המחיר של הרכב, המופיעה ברשיון הרכב. קבוצת המחיר נקבעת לפי מחירו של הרכב בעת עלייתו לכביש בראשונה, ולה 6 רמות - 1 היא הרמה הזולה ביותר ו-6 היא היקרה ביותר (אגב, קבוצת המחיר שנקבעת לרכב מלווה אותו לכל אורך חייו גם אם חל שינוי במחירו). מרבית המכוניות המשמשות כרכב צמוד, כגון פורד פוקוס, מאזדה לאנטיס ורנו מגאן (בדגמים הזולים שלהן), הן מקבוצה 2.
  השווי למס של מכונית בקבוצה זו בינואר 2003 הוא 1,000 שקל. למכונית בקבוצה 3 השווי הוא 1,510 שקל, ולמכונית בקבוצה 4 נקבע שווי של 2,270 שקל.

  כטכנאי קיבלתי ממעבידי מכונית מסחרית המשמשת אותי בעבודתי וגם לנסיעותיי הפרטיות אחרי העבודה. מה גובה המס שאדרש לשלם?

  שווי הרכב נקבע רק לפי קבוצת הרכב, שהיא נתון שקל למדוד אותו. משנת 1998 נקבע השווי רק לפי קבוצת המחיר של הרכב, ומבחינה זו מכונית פרטית ומסחרית נמצאות באותה קבוצה.

  מדוע אין הנחת מס על רכב ישן?

  שר האוצר הוא הקובע את הכללים לחישוב שוויו של הרכב הצמוד. בהתאם לכללים אלה, השווי נקבע לפי קבוצת המחיר של הרכב, וזו נקבעת עם עליית הרכב לכביש ואינה משתנה במהלך השנים.

  אני מעסיק נער שליח עם קטנוע בבעלות החברה. הקטנוע עומד לרשות השליח גם מחוץ לשעות העבודה. האם יש לחייב אותו בשווי רכב צמוד? לפי איזה תעריף?

  קטנוע העומד לרשות העובד לשימושו הפרטי הוא הטבה השווה כסף, ולכן יש לחייב את העובד במס בהתאם לערכה של הטבה זו. להבדיל ממכונית צמודה, ששווייה נקבע לפי טבלה שקובע שר האוצר, אין שווי סטנדרטי כזה לקטנוע צמוד. עליך לקבוע את השווי למס של הקטנוע הצמוד לפי ההוצאות הכרוכות במתן הטבה זו, בהתאם לקילומטרז' הפרטי שעושה העובד.

  שמעתי שיש עובדים שמקבלים גילום של שווי הרכב הצמוד, כלומר המעסיק משלם את המס הנובע מהרכב הצמוד. באיזה תנאים עובד זכאי לגילום הזכות לגילום?

  שווי הרכב הצמוד היא חלק מחוזה העבודה של העובד ונקבעת לפיכך במשא ומתן בין הצדדים להסכם.

  יש לי רכב צמוד שהמעביד מגלם את המס החל עליו. האם יש לי זכויות פנסיה בגין הגילום?

  בפסק דין של בית-הדין הארצי לעבודה נקבע שכאשר עובד זכאי לפנסיה תקציבית, גילום שוויו של הרכב הצמוד הוא רכיב שכר פנסיוני, כלומר רכיב זה נכלל במשכורת שלפיה מחושבת הפנסיה התקציבית. בפסק דין אחר נקבע, משיקולים דומים, שגילום שוויו של הרכב הצמוד נכלל בשכר המהווה בסיס לחישוב פיצויי הפיטורים.

  יש לי רכב צמוד, אך אני מוגבל לנסיעה של 12 אלף ק"מ בשנה. על נסיעה מעבר למכסה זו, אני מחויב לפי מחיר הבנזין לקילומטרים העודפים. האם הגבלה זו מקטינה את שווי הרכב למס?

  בתקנות מס הכנסה אין כל התייחסות לסוגיה זו, ולכן ההגבלה החלה עליך לא תשפיע על שווי הרכב למס. יחד עם ,זאת את חיובך בגין הקילומטרים העודפים ינכה המעסיק מהשכר ברוטו (ולא מהשכר נטו), וכך תחסוך את המסים החלים על סכום זה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רכב מהעבודה...
  כמה זה עולה לנו
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים