שתף קטע נבחר

המו"מ: נתניהו הסכים, אולמרט נענה

בתום יממה של התלבטות, הודיע נתניהו: אקח את האוצר. אהוד אולמרט, מי שכמעט היה שר האוצר, נאלץ להסתפק בתיק התעשייה והמסחר המורחב (כולל משרד העבודה). לבני תהיה שרת הקליטה, דני נווה קיבל את משרד הבריאות

סוף משבר התיקים: בנימין נתניהו הודיע אחר הצהריים (יום ה') כי הסכים לכהן כשר האוצר וישתתף בהשבעת הממשלה, שתתקיים הערב בכנסת. בכך מסתיימת "סאגת ההתלבטות" של נתניהו, שנמשכה כיממה.
מרבית דרישותיו של נתניהו נענו, להוציא בקשתו לשמש כממלא מקום ראש הממשלה. בין היתר קיבל שר האוצר המיועד זכות הטלת וטו על כל החלטה ביחס לעתיד נגיד בנק ישראל, את תפקיד יו"ר הקבינט הכלכלי- חברתי וכן להיות חבר במטבחון המצומצם, המקבל החלטות בנושאים מהותיים. בנוסף דרש נתניהו שמנכ"ל משרד ראש הממשלה, אביגדור יצחקי, יהיה כפוף לו כשר האוצר בנושאים הכלכליים, שותפות בטיפול בהעברת הערבויות לישראל וכן את העברת רשות החברות הממשלתיות למשרד האוצר לשם יכולת ביצוע הפרטה.

המכתב של שרון לנתניהו

"שלום רב, שמחתי כי נטלת על עצמך את תפקיד שר האוצר מתוקף משרתך תתמנה ליו"ר הקבינט החברתי כלכלי. חברי הקבינט החברתי כלכלי, יתמנו על פי הדין כמו כן תשתתף כחבר בכל פורום שרים מצומצם העוסק בנושאים המדיניים והביטחוניים (מטבחון).
"אעניק לך בממשלה ובכנסת את כל הגיבוי והתמיכה הנדרשים לביצוע תפקידך כשר האוצר. כעניין המובן מאליו תיטול חלק בכל התייעצות כלכלית ממלכתית לרבות מפגשים עם נגיד בנק ישראל, דיונים והחלטות הקשורות בבנק ישראל ובנגיד בנק ישראל. רשות החברות הממשלתיות תועבר לאחריות משרדך וכן תכהן כיו"ר ועדת שרים להפרטה וחברי הועדה ימונו על פי המלצתך. אתמוך - על פי המלצתך - בכל מינוי מקצועי של עובדים שבמשרדך.
"אתמוך ביוזמה לחקיקת חוק הפרוייקטים הלאומיים ואפעל להבאתו המיידית לכנסת ולחקיקתו בדחיפות המרבית. אנחה את כל עובדי משרדי כי כל פעולה כלכלית המצוייה בתחום סמכותם והנוגעת בסמכויות משרדך, תעשה בתיאום ובהסכמה עם עובדי שמשרדך הנוגעים בדבר. אבקשך כי תיטול האחריות להמשך הטיפול בהשגת הסיוע האמריקני בעזרת הצוות הקיים: מנהל לשכת ראש הממשלה, מנכ"ל משרד האוצר ומנכ"ל משרד הביטחון.
"אמנה סגן שר אוצר לפי בחירתך מבין חברי הכנסת שהחלטתי כי ימונו לסגני שרים. אני מצפה לשיתוף פעולה מבורך בינינו ומאחל לך הצלחה במילוי תפקידך החשוב לתועלת מדינת ישראל".

ההתלבטות של אולמרט

קודם לכן היום נענה ח"כ אהוד אולמרט בתום התלבטות ממושכת לבקשת ראש הממשלה שרון לשמש כשר התעשייה והמסחר. ח"כ ציפי לבני תמונה לשרת הקליטה וח"כ דני נווה יהיה שר הבריאות. עוזי לנדאו ומאיר שטרית יהיו שרים בלי תיק: לנדאו דחה הצעה של ראש הממשלה לכהן כיו"ר ועדת החוץ והביטחון והעדיף משרת שר.
ההחלטה לא היתה קלה לאהוד אולמרט, שכבר היה "כמעט" שר האוצר. אבל אז, בדקה ה-90 הוא נאלץ לראות את בנימין נתניהו נכנס, לא ברצון, למשרד שלו כל כך ציפה. אולמרט התפשר על משרד תמ"ס מורחב, הכולל גם את משרד העבודה (כש"הרווחה" תלך לזבולון אורלב מהמפד"ל), מינהל מקרקעי ישראל, מינהל התיכנון ורשות השידור. כמו כן יהיה ממלא מקום ראש הממשלה (היחיד), חבר המטבחון וחבר צוות המשא ומתן המדיני.
הערב יציג שרון את ממשלתו - למעט שרי המפד"ל - בפני הכנסת. ב-16:30 יחל במליאה דיון סיעתי, והממשלה תושבע בסביבות השעה 20:00. ביום שני יתקיים דיון נוסף, שבו יושבעו שרי המפד"ל.

אני מצורע, אדוני ראש הממשלה?"

אמש התכנסו חברי הכנסת של הליכוד לישיבת סיעה סגורה ולוהטת. בנימין נתניהו לא הגיע לתחילת הישיבה. גם אהוד אולמרט נעדר ממנה. אבל היו רבים שהשמיעו ביקורת נוקבת על ההסכמים הקואליציונים, בעוד ראש הממשלה שרון נאבק להגן עליהם.
את הדרמה החל ח"כ איוב קרא, שגילה כי ראש הממשלה שרון לא מייעד לו שום תפקיד ופתח בנאום נרגש: "אני מבקש לסכם את 18 שנותיי בליכוד. לא ייתכן שבממשלה כה רחבה, אין שום דבר לדרוזים". קרא פנה פניה נרגשת לשרון: "אני נאמן למפלגה הזאת יותר מהרבה מאוד אנשים. ריבונו של עולם - ככה לא מחזירים טובה. אדוני ראש הממשלה, הצלחת למצוא תפקידים לכולם, אבל מה איתי? אני מצורע? יש סמליות במינוי שלי. כל העולם הערבי מחכה לראות מה תעשה. תסתכל פעם אחת מה טובת המדינה והליכוד, ולא רק מה שטוב לשני מטרים קדימה. אני מבקש שלא תכעסו עליי", הוסיף להפתעת הנוכחים, קם על רגליו, ויצא את חדר הישיבות.
בשיחה עם -ynet אמר ח"כ קרא כי ישקול ביממה הקרובה את צעדיו ואת דרכו בתוך הליכוד. "אני צריך לחשוב האם להמשיך בצורה כזאת", ציין. לאחר עזיבתו של קרא נמשכה הדרמה. יושב ראש סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, סקר את מה שארע במהלך המשא ומתן הקואליציוני. כשסיים לדבר, תקפו כמה חברי כנסת את ההסכמים.
ח"כ מיכאל איתן הביע ביקורת על אי שיתוף הסיעה במהלך המשא ומתן. "אסור היה להגיע למצב שיצטייר כאילו שאנחנו שותפים להחרמת ש"ס", אמר איתן. "אסור שנצטייר כאילו אנחנו דוחקים את ש"ס. לא יכול להיות שנפסול מפלגה כלשהי. הזמנו את מרצ ואת העבודה לשיחות, וככה אנחנו עושים לש"ס".
חברות הכנסת רוחמה אברהם וגילה גמליאל דיברו על אובדן משרד הפנים. "היינו צריכים לשמור על המשרד הזה", אמרו, "זה תיק חשוב ומשמעותי לנו". ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר כי רצה שתיק הפנים יישאר בליכוד, למרות שזה מעולם לא היה בידיו קודם לכן. שרון הסביר כי העדיף לשמור על תיקי האוצר, החוץ והביטחון בידי הליכוד.

בהכנת הידיעה השתתפו אילו מרסיאנו ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו. נעתר לאוצר
צילום: רויטרס
צילום: דן בלילטי
אולמרט. מורחב
צילום: דן בלילטי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
הנגבי. מינוי בעייתי?
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: גבי מנשה
לבני. תקלוט
צילום: גבי מנשה
מומלצים