שתף קטע נבחר

הצעת חוק של טומי לפיד: חתונה בלי רב

בתוך זמן קצר, מקווה שר המשפטים הנכנס טומי לפיד, תיפתר מצוקתם של זוגות שאינם יכולים להתחתן בנישואים דתיים. לפי הצעת החוק המהפכנית, "רשם בני זוג" במשרד המשפטים יכיר בהם כנשואים – והם לא יצטרכו להוציא אלפי שקלים על חתונה בחו"ל

שר המשפטים החדש, יוסף לפיד, לא מתמהמה: רק אתמול (יום א') נכנס לתפקידו וכבר הוא מתכוון להגיש לכנסת, עוד בקרוב, את הצעת החוק המהפכנית שמתירה לראשונה נישואים אזרחיים בישראל.
"ידיעות אחרונות" פרסם את נוסח החוק שהושלמה במשרד המשפטים. טיוטת החוק ייתן פיתרון לעשרות אלפי פסולי חיתון שעד כה לא יכלו להתחתן בארץ, אך לא לזוגות שיכולים להתחתן בנישואים דתיים ואינם מעוניינים להמשיך לנסוע לחו"ל ולהתחתן שם בנישואים אזרחיים.
על פי הצעת החוק, שכבר אושרה על ידי המפד"ל בעת המשא ומתן הקואליציוני, "לכל אדם יש זכות בסיסית להינשא ולהקים משפחה. אולם במציאות הישראלית יש מספר רב של אזרחים שאין ביכולתם לממש להלכה ולמעשה זכויות אלה".
החוק אמור לפתור את בעייתם של ישראלים ותושבי ישראל שהם כיום פסולי חיתון: בני זוג שאינם בני אותה דת, שאינם בני דת מוכרת או מחוסרי דת. לדברי מקורות משפטיים, הבעיה חריפה במיוחד בקרב עולים חדשים מאתיופיה ומחבר העמים.
כיום נאלצים פסולי חיתון להתחתן ב"דרכים לא דרכים": נישואים בחו"ל, דרך התכתבות או בנישואים קונסולריים. לפי הצעת החוק, הזוגות הללו יוכרו כנשואים על ידי "רשם בני הזוג" – מוסד חדש שיוקם במשרד המשפטים.
החוק החדש יפתור בעיה כאובה נוספת: גירושים של זוגות פסולי חיתון. לפי הצעת החוק, "כיום מי שרוצה להתגרש צריך לפנות ליועץ המשפטי לממשלה ולהמתין להחלטתו, וזה דבר לא סביר".
בטיוטה מוצעים שני פתרונות חלופיים. הראשון: רשם בני הזוג יהיה מוסמך לבטל את הרישום כאשר בני הזוג מחליטים על ביטול ההתקשרות החוזית ביניהם. השני: בית המשפט לענייני משפחה יהיה רשאי להורות על הביטול.
בשתי הגירסאות, בית המשפט מוסמך לעכב את התרת ההתקשרות ולהפנות את הזוג להליכי גישור או התדיינות כיד לנסות ליישב את הסכסוך.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לפיד. הצעת חוק
צילום: רויטרס
מומלצים