שתף קטע נבחר

רוצה תעודת עיתונאי? שלם 200 שקל פלוס אישור ביטחוני

לשכת העיתונות הממשלתית החליטה להחמיר את מדיניות מתן תעודות העיתונאי. אם תאושר ההחלטה, יידרשו מערכות העיתונים להוציא אלפי שקלים בשנה כדי לצייד את הכתבים בתעודה

פרסום ראשון: לשכת העיתונות הממשלתית, הכפופה למשרד ראש הממשלה, מחמירה את מדיניות מתן תעודות העיתונאי. על פי ההחלטה שהתקבלה בלשכת העיתונות וטעונה עדיין את אישור פרקליטות המדינה, מערכות כלי תקשורת יידרשו לשלם 200 שקל עבור כל תעודת עיתונאי, התקפה לשנתיים. תעודה בת תוקף של שנה תעלה מאה שקל, והארכת תוקף תעודה זמני יעלה 50 שקל. ההוצאה עבור תעודות עיתונאי במערכות כלי התקשורת השונות, עשויה להגיע לאלפי שקלים בשנה. גורמים בלשכת העיתונות הממשלתית אמרו כי הצעד נועד להחזיר לתעודת העיתונאי את ערכה.
תעודת העיתונאי מקנה אפשרות כניסה לאירועים מאובטחים שונים לצורך כיסוי עיתונאי, בתוכם אירועים במתקנים ממשלתיים, אירועים בהשתתפות ראש הממשלה ומאובטחים אחרים. התעודה מאפשרת גם אישור מעבר לכתבים, ישראלים וזרים, המסקרים את השטחים במעברי הכניסה.
על פי ההחלטה החדשה, עיתונאים, כולל ישראלים, יידרשו להעביר אישור ביטחוני לפני קבלת התעודה וכן תצהיר החתום על ידי עורך דין, המעיד כי הם אכן עוסקים בעיתונות.
פרקליטות המדינה תדרוש לאשר את חוקיות ההחלטה ואם האישור יינתן, הדרישות המחמירות יקבלו תוקף בהנפקת התעודות הבאה, בשנת 2004.
לפני כשלוש שנים, החזיקו כמעט עשרת אלפים איש בישראל בתעודות עיתונאי. בעקבות החמרת התנאים בשנה האחרונה, מהלך שפגע בעיקר בפלסטינים העובדים עם כלי התקשורת הזרה בארץ, ירד מספר תעודות העיתונאי לכ-6,000. ההערכה היא שההחמרה הנוספת תצמצם את מספר התעודות בכ-1,000 נוספות.
בלשכת העיתונות הממשלתית מסבירים שהצעד נועד להעלות את ערכה של תעודת העיתונאי ולצמצם את מעגל הזכאים לתעודות. גורמים בלשכה טוענים שהדבר נועד למנוע תופעות בשולי העיתונות, של אנשים שאינם כתבים, המשיגים תעודות עיתונאי בשל פניית המערכות. "התעודה הכרחית לעבודת העיתונאי בארץ, והיא נועדה למי שהם עיתונאים באמת ולא למי שמחפשים להתקשט בה", אמרו הגורמים בלשכת העיתונות, "הצעד הזה יצמצם את מעגל הזכאים לתעודות שאינם עיתונאים ממש, ביניהם מנהלים, גרפיקאים, מפיקים ומי שכותבים על נושאים שאינם קשורים לנוכחות באירועים ושעבודת השטח אינה רלוונטית עבורם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעודה יקרה. תעודת עיתונאי
מומלצים