שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  שדולת המילואים בכנסת נגד שר הביטחון

  השדולה החדשה, בה חברים ח"כים מרוב סיעות הבית, מתכוונת להאבק בתקנה חדשה שהוציא שר הביטחון, המאפשרת גיוס חיילי מילואים לתקופה של עד 57 ימים, זאת ללא צורך בהסכמה של המגוייס

  שדולה חדשה בכנסת, שדולת המילואים, התכנסה היום (ג') לישיבתה הראשונה. בשדולה, שמטרתה היא לפעול לחקיקה שתיטיב עם אנשי המילואים, חברים חברי כנסת מרוב סיעות הבית ובראשה עומדים ח"כ אבשלום וילן ממרצ וח"כ איתן כבל מהעבודה.
  בין החוקים שתנסה השדולה החדשה להוביל יהיה איסור על מעביד לשאול על שירות מילואים בעת ראיון עבודה, תיגמול חיילי מילואים בנקודות זכות במס הכנסה, הפסקת הקיזוז לחובות ביטוח לאומי של חיילי מילואים וביטול תקרת תשלום דמי מילואים לחיילים המשרתים ימים רבים בשנה.
  הנושא הראשון שעלה על סדר היום היה תקנה חדשה של שר הביטחון, המאפשרת גיוס חיילי מילואים לתקופה של עד 57 ימים, זאת ללא צורך בהסכמה של המגוייס ובחתימה המאשרת שהסכים להתנדב לשירות ארוך. עד כה קבע החוק הגבלה על מספר ימי השירות, וחריגה מהמכסה דרשה שהחייל יסכים לכך.
  ח"כ וילן אמר בדיון שבכוונתו לנהל מאבק קשה נגד התקנה. לטענתו, היא מנוגדת לחוק משום שלא קיבלה את אישורה של ועדת חוץ ובטחון של הכנסת. ח"כ מתן וילנאי הגדיר את התקנה "שערורייה שלא מתקבלת על הדעת", וגלעד ארדן, ח"כ חדש מהליכוד, הבטיח: "אצביע נגד הקואליציה בנושאים הקשורים לחיילי המילואים".
  בדיון היום השתתפו חברי מאירגונים ושדולות של חיילי מילואים, שהציגו את טענותיהם. חבר פורום החפ"שים (חיילים פשוטים), עלה מיקונובסקי, אמר בדיון: "הגענו כדי להעיר את הנושא בכנסת. אנו מרגישים שהמדינה מאבדת את הבסיס המוסרי והערכי לגיוס אנשי מילואים. אם המדינה לא תתעשת יהיה קשה לעצור את גל האנשים שיקומו ויעזבו. אנו מחזיקים בציפורניים אנשים כדי שלא תקום תנועת סירוב, סירוב שלא יהיה על רקע אידיאולוגי אלא על רקע של עושק".
  ח"כ כבל סיכם את הדיון ואמר: "איבדתי לחלוטין את האמון במערכת הביטחון. מעבר לדיבורים אף אחד לא עושה כלום".
  נושא נוסף שבוודאי יעלה לדיון בשדולה הוא כוונת צה"ל לשנות את כללי התגמול בעבור שירות מילואים של יותר מ-25 ימים בשנה. עד כה ניתן מענק מיוחד לחיילים ששירתו ימים נוספים מעבר למכסה השנתית בגובה מאה שקלים עבור כל יום מילואים נוסף.
  "קול ישראל" דיווח היום על מספר חיילים שביקשו לברר מתי יקבלו את המענק האמור והתאכזבו לגלות שבשל הקיצוץ בתקציב הביטחון לא נערך הצבא לשלם להם בחודש הבא כמובטח.
  על פי הדיווח, אשתקד חרגו חיילי מילואים רבים ממכסת 25 הימים והובטח להם שהמענק ישולם להם בחודש אפריל. חיילים אלה אמרו היום ששוב חוזרת התופעה בה הנושאים בעיקר הנטל חייבים לשלם על כך גם מחיר כלכלי.
  דוברת צה"ל אמרה בתגובה שהמענק שהובטח לחיילים ששירתו שירות ארוך בשנה שעברה ישולם במלואו. עוד אמרה הדוברת שטרם התקבלה החלטה לגבי המענק עבור ימים המילואים השנה והיא תלויה במידת הקיצוץ בתקציב הביטחון.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  וילנאי: "תקנה שערורייתית". חיילי מילואים (ארכיון)
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים