שתף קטע נבחר

שרון כינס הקבינט; המחבל - איש חמאס מחברון

בתום הדיון הוחלט לתגבר את פעילות הצבא בשטחים. סגר הוטל עד יום ראשון. כוחות צה"ל ערכו מעצרים בקרב בני משפחתו של מחמוד קאווסמה, שלפי החשד הוא המחבל שביצע את הפיגוע. מקורות בצפון רצועת עזה מדווחים כי שלושה פלסטינים נהרגו במהלך פעולת צה"ל במחנה הפליטים ג'בליה

ראש הממשלה אריאל שרון כינס הלילה (ה') את הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון בעקבות הפיגוע בחיפה. קודם לכן כינס שר הביטחון, שאול מופז, ישיבה מיוחדת. בדיון שנערך בקרייה בתל אביב השתתפו בכירים מצה"ל, השב"כ והמשטרה.
בתום הדיון החליט הקבינט המדיני-ביטחוני לתגבר את פעילות הצבא בשטחים וכן להמשיך את הפעילות הנוכחית של צה"ל כפי שהתנהלה בקסבה בשכם וברצועת עזה. בין הצעדים שיינקטו, תגבור האבטחה בתחבורה הציבורית והוטל סגר על יהודה ושומרון עד יום ראשון.
גורמים מדיניים הסבירו כי מראש לא היתה כוונה לשנות את המדיניות באופן דרסטי. לדבריהם, אין עניין לשנות את דפוס הפעילות הקיים גם בראייה של האינטרס הישראלי וגם על רקע המצב הבינלאומי. תגובה דרסטית, כמו גירוש ערפאת, תיצור תסיסה בעולם הערבי ובכך תפגע במהלך האמריקני המתוכנן בעיראק, שדורש "שקט תעשייתי" באיזור.
גורמים בטחוניים אמרו ל-ynet שצה"ל ימשיך בפעילותו תוך התמקדות במידע על משלחי הפיגוע, לכשהתמונה המודיעינית תושלם.
לטענת הגורמים, למרות הפיגוע הקשה והמחיר הכבד, אי מניעת פיגוע אחד מתוך כמעט מאה התרעות בחודשיים האחרונים, הוא לא סיבה לשנות מדיניות. "אין ספק שמערכה הצפויה בעיראק משחקת פה תפקיד. ישראל לא מעוניינת ליצור באיזור עוד זירת עימות שתאחד סביבה את העולם הערבי", אמרו.
ישיבת הקבינט המורחב, שנערכה בנוכחות בכירי הליכוד וראשי סיעות הקואליציה הסתיימה בלא כל הצבעה. גם לא על הצעה ששר התחבורה, אביגדור ליברמן, אמר שיציע בישיבה - לקזז מכספי המיסים שמעבירה ישראל לפלסטינים את עלות נזקי הטרור.

מעצרים בחברון

מקורות פלסטינים דיווחו כי כוחות צה"ל החלו בשורה של מעצרים ופעולות חקירה בחברון, כדי לבדוק אם המחבל המתאבד בחיפה יצא מהעיר.
הפעולות התנהלו בעיקר בעיקר בבתים השייכים לבני חמולת מוחמד קוואסמה, שלפי החשד הוא המחבל, לאחר שתעודת הזהות הפלסטינית שלו נמצאה באוטובוס המפוצץ. באוטובוס נמצא מכתב שהשאיר ובו כתב קאווסמה כי הוא מזדהה עם מחבלים שביצעו פיגועים בעבר, כולל מבצעי הפיגועים בתאומים.
מקורות פלסטינים בחברון אמרו שכוח גדול של צה"ל כיתר את בית אחיו של המחבל, שאדי עמראן קוואסמה, בשכונת א-שייח' בעיר.
כיוון החקירה הראשוני התמקד במשפחתו של קוואסמה כדי לברר אם אכן מדובר במחבל. קוואסמה היה סטודנט באוניברסיטת הפולטכניקום בחברון, שהינה מעוז מרכזי של הג'יהאד האיסלאמי והחמאס בעיר. ייתכן שמקור הפיגוע הוא התארגנות חברונית של אחת משתי התנועות.
אולם אפשרות אחרת שנבדקת היא שהמחבל כלל לא היה קוואסמה אלא אדם אחר שרק השתמש בתעודת הזהות שלו. במקרה כזה ייתכן שהפיגוע הוצא לפועל על ידי התארגנות של הג'יהאד האיסלאמי בג'נין.

בהכנת הכתבה השתתפו אפרת וייס ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכתב שהשאיר המחבל
צילום: איי פי
שרון ומופז. הגברת הפעילות
צילום: איי פי
מומלצים