שתף קטע נבחר

תרעומת במשרד החוץ: הפעולה בעזה פגעה בהסברה

בישיבת הקבינט המליץ שר החוץ סילבן שלום לדחות ב-24 שעות כל פעולה צבאית שתתפרש כתגובה לפיגוע. אולם כותרות כלי התקשורת בעולם התייחסו הבוקר לפעולה בעזה בדיוק כך. צה"ל: הפעולה תוכננה מראש

בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אמש (יום ד') המליץ שר החוץ החדש, סילבן שלום, שלא לנקוט בפעולה צבאית מאסיבית שתתפרש כתגובה לפיגוע בחיפה ב-24 השעות הבאות. תחת זאת אמר שלום שקודם לכן יש למצות את העבודה ההסברתית של אנשי משרדו.
בלילה פעלו כוחות צה"ל במחנה הפליטים ג'בליה שבצפון רצועת עזה והבוקר הביעו במשרד החוץ אכזבה רבה. כותרות החדשות בכלי התקשורת בעולם סיקרו את הפעולה והציגו אותה כתגובה ישראלית לפיגוע.
גורמים במשרד החוץ אומרים: "אין ספק שצריך לתת לפיגוע למצות את עצמו תקשורתית והסברתית. זה אולי נשמע ציני אך הכוונה היא לכך שרגעי החסד היחידים של ישראל מבחינה הסברתית הן בעקבות טרגדיות. ההגיון ההסברתי אומר שזה מחזיק יום יומיים אך אותם צריך לנצל. כשקורה משהו בצד השני במקרה הטוב האמפטיה מתחלקת בין שני הצדדים, אבל המציאות היא שהאמפטיה עוברת ישר לצד השני. אין ספק שהפסדנו את האפקט ההסברתי".
עוד אומרים הגורמים: "עמדת משרד החוץ היא מן הזווית התקשורתית דיפלומטית. אם אינך מגיב 24 שעות, משרדי החוץ בעולם שולחים הודעות גינוי. כאשר אירוע התגובה צמוד לפיגוע בכל התגובות הבנלאומיות מופיעה הודעת גינוי כפולה". מנגד אמרו גורמים אחרים במשרד שההסברה אינה חזות הכל: "ברור לגמרי שצה"ל לא צריך לקיים פעילות מבצעית על פי צרכי ההסברה".
בצה"ל טוענים שהפעולה בעזה תוכננה מראש ושלא היה לה כל קשר לפיגוע. על פי מקורות פלסטינים נהרגו במהלכה 11 בני אדם וכ-140 נפצעו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
שר החוץ שלום. הלכה ההסברה
צילום: עמית שאבי
צילום: איי פי
נפגעים הפעולה בג'בליה
צילום: איי פי
מומלצים