שתף קטע נבחר

בעל ואשה נרצחו בחדירת מחבלים לקריית ארבע

שני מחבלים חדרו למבנה בישיבת חברון כשהם מחופשים למתפללים יהודים. הם פתחו באש, רצחו שני ישראלים ופצעו שישה, בהם אחת באורח קשה. חיילי צה"ל שהוזעקו למקום הרגו את המחבלים בתום קרב יריות. החמאס נטל אחריות. באותה השעה בנגוהות חוסלו שני מחבלים בטרם חדרו ליישוב

בצה"ל ובקרב ראשי המתנחלים באיזור חברון מנסים היום (שבת) להפיק לקחים ומסקנות מהפיגוע הקשה אתמול במהלכו חדרו מחבלים לקריית ארבע ורצחו את אליהו (52) ודינה (50) הורביץ ופצעו חמישה בני אדם.
עשרות מתושבי קריית ארבע הגיעו במהלך היום לבניין אליו חדרו המחבלים.
הבית עצמו מוקף בסרט שהניחה המשטרה ולא ניתן להיכנס אליו. אבל גם מהרחוב ניתן לראות את פנים הבית, עם הקירות המחוררים, ההרס הרב והנזק העצום לרכוש שהיה בפנים, עדות לתופת שהתרחשה בו אתמול. הידיעה אודות הפיגוע הקשה עברה במהירות בקרב תושבי היישוב הקטן.
הבוקר נותרו בבית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים שלושה מפצועי הפיגוע. במהלך הלילה נותחה אשה בת 50 שנפצעה קשה וכרגע היא נמצאת בהתאוששות, מצבה עדיין קשה, אך יציב. בעלה שנפצע באורח קל מאושפז במחלקה האורטופדית. אדם נוסף נפצע קל.
הזרוע הצבאית של החמאס, "גדודי עיז א-דין אל-קסאם", נטלה אחריות לפיגוע. בהודעת הארגון נאמר כי "הפעולה בוצעה בתגובה להרג המתמשך של פלסטינים בגדה וברצועה ולמדיניות הרס הבתים שמפעיל צה"ל". מוקדם יותר בשעות הערב נטל הארגון אחריות גם לפיגוע בחיפה ביום רביעי

חדרו דרך הפשפש

שני המחבלים החמושים פרצו מעט לפני 21:00 את גדר היישוב כשהם מחופשים למתפללים יהודים, עם כיפות לראשיהם. בדרכם ירו באשה ובבעלה. השניים הזעיקו את כוחות הביטחון בעודם מסתתרים מהמחבלים. אחר כך נכנסו המחבלים לבית סמוך לישיבה ופתחו באש מרובי אם-16. מהירי נרצחו שני הישראלים, בעל ואשה תושבי קריית ארבע.
כוחות צבא גדולים הגיעו לקריית ארבע, וצרו על המתחם בו התבצרו המחבלים. בתום קרב יריות הסתערו על המבנה חיילים מהפלוגה המסייעת של גדוד בזלת של חטיבת הנח"ל, והרגו את שני המחבלים. אחד מהם נהרג מפיצוץ חגורת נפץ שלבש בעת חילופי האש עם החיילים.
בשעות הערב המאוחרות אותר הפתח שפרצו המחבלים בגדר בחלקו הדרומי של היישוב. הפירצה נמצאת סמוך לשער המכונה "הפישפש", שדרכו חוזרים המתנחלים מציר המתפללים לאחר תפילת השבת במערת המכפלה. גורמים בצה"ל אישרו הלילה ל-ynet כי הייתה להם התראה ממוקדת על כוונת מחבלים לחדור בסוף השבוע לקרית-ארבע. הגורמים ציינו כי בגזרה הייתה נוכחות מוגברת של כוחות צבא ומג"ב.
יוסי ג'רמו מכיתת הכוננות של היישוב מספר: "קיבלנו קריאה בסביבות השעה 21:00 ודווח שנשמעו יריות. התלבשתי במהירות ויצאתי לכיוון כשברקע נשמעות יריות. הצוות התחיל לסרוק את השטח הסמוך והתקרב לבניין. התחלקנו לשניים, חלק מהצוות פנה לצד הדרומי של הבניין והחל לסרוק אותו ונפתחה לעברם אש, אנחנו פנינו לצד השמאלי שלו ושמענו יריות. הכוח ניהל אש תוך כדי שהמחבל מנסה לזרוק רימון. ואז ירו על המחבל".
ג'רמו הוסיף כי המחבלים, שהגיעו מכיוון הכביש, נכנסו לבית דרך חלון גדול בקומת הקרקע. "עם כל הצער והכאב, כי זה אנשים שאנו מכירים ואוהבים האירוע יכול היה להיגמר יותר גרוע אלמלא הכוחות שפעלו נכון ובמהירות", סיכם.

"סעודת השבת"

אהרון ולאה גרנות הם השכנים שגרים מעל בני הזוג שנרצחו בפיגוע. כשהוא עומד בסלון שמכוסה בשברי זכוכית רבים סיפר אהרון ל-ynet על שאירע בליל שבת: "היינו מיד אחרי סעודת השבת. אני הייתי במטבח והתחלתי לשטוף את הכלים, פתאום שמענו יריות ואשתי לאה אומרת 'היריות האלו קרובות מאוד מאוד, הפעם יותר מתמיד'. אמרתי לחמשת הילדים שלי שהיו בסלון להשתטח על הרצפה והירי המשיך. לרגע היתה הפוגה, אשתי הרימה את הראש והסתכלה דרך החלון וראתה שתי דמויות שפופות בין השיחים ואז אלכס, הבן שלי, קפץ עליה. באותה שניה המחבלים ריססו את החלון ואז אשתי נפגעה בעין. הילדים המשיכו בזחילה לאחד החדרים. פתאום היה בום עצום. זה היה כנראה רימון שפגע בקיר מעל החלון שלנו, זמן קצר אחרי זה היה עוד בום, זה היה כנראה המחבל שהתפוצץ עם חגורת הנפץ וכל הבניין הזדעזע".
אהרון מוסיף בהתרגשות: "שמענו את הצרחות של האשה שלביתה חדרו המחבלים ואת המרוצה של המחבלים אחריה ואי אפשר היה להושיע, זה היה נורא. שמענו שמתנהל קרב עם המחבלים ליד הדלת שלנו, היו צרחות של בהלה, המח"ט נכנס אלינו הביתה ומפה ניהל את האירוע".
כאשר האירוע הסתיים פונתה לאה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים כשהיא נפגעה קל מרסיס בעינה. השכנים בבניין פונו לחדר האוכל של המועצה שם נפגשו עם פסיכולוגים ושם גם ניתן להם אוכל ושתייה.

באותה השעה: ניסיון חדירה לנגוהות

כשעה לאחר תחילת האירוע בקריית ארבע סיכל כוח תותחנים פיגוע חדירה ליישוב נגוהות, השוכן דרומית מערבית לקריית ארבע. תצפית של צה"ל זיהתה שני מחבלים חמושים מחוץ לגדר היישוב.
הכוח ביצע נוהל מעצר חשוד. במהלך חילופי האש שהתפתחו התפוצצה חגורת נפץ שלבש אחד המחבלים, והוא נהרג. המחבל השני נהרג מירי החיילים. איש מבין חיילי צה"ל לא נפגע.
ההערכה בצה"ל היא כי מדובר בפיגוע כפול נגד שני יעדים, שתוכנן להתבצע בו-זמנית. גורמים בצה"ל העריכו כי המחבלים שניסו לחדור לנגוהות העריכו כי תגבור הכוחות בעקבות הפיגוע בקריית-ארבע יפחית את האבטחה באיזור נגוהות.

חודשים של טרור בחברון

בחודשים האחרונים אירעו מספר פיגועים באזור חברון בערב שבת, מתוך הנחה ששוררת בקרב המחבלים, לפיה רמת הכוננות ביום זה נמוכה יותר.
הפישפש, שדרכו חדרו המחבלים, היה כבר יעד לפיגוע ב-15 בנובמבר אשתקד, אז ביקשו שלושה מחבלים לחדור לקריית ארבע, אולם לאחר שהבינו כי לא יוכלו לחדור ליישוב, ביצעו את הפיגוע בציר המתפללים והרגו 12 מכוחות הביטחון.
כחודש לאחר הפיגוע בציר המתפללים חדרו שני מחבלים לישיבת ההסדר בהתנחלות עתניאל שמדרום לחברון, ופתחו באש במטבח הישיבה. בפיגוע זה נהרגו ארבעה מתלמידי הישיבה.
בפיגוע ירי נוסף בחברון נהרגו חייל וחיילת מן המשטרה הצבאית, ובאירוע אחר, לפני כחודש וחצי, נהרגו שלושה מחיילי גדוד לביא בצומת הכבשים שמדרום לחברון, בהיתקלות עם חוליית מחבלים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
זירת הפיגוע בקריית ארבע
צילום: איי פי
צילום: איי פי
כוחות הביטחון באזור הפיגוע
צילום: איי פי
צילום: איי פי
סריקות באזור הפיגוע
צילום: איי פי
מומלצים