שתף קטע נבחר

מה זה בכלל כירופרקטיקה

עמוד השידרה הוא המפתח לתיפקוד בריא של הגוף - מצטטים חסידי הכירופרקטיקה את היפוקרטס, אבי הרפואה. באמצעות טיפול בחוליות מטופלים בשיטה זו כאבי גב וראש

פירוש השם: "כירו" זה ידיים ביוונית ו-"פרקטיקה" פירושה עבודה. כלומר: עבודת ידיים. ואכן, בכירופרקטיקה עובדים עם הידיים, ללא שימוש בתרופות וללא ניתוחים.

היסטוריה

את הכירופרקטיקה ייסד ב-1895 ד"ר פלמר, רופא אמריקני שגילה כי קיים קשר בין עמוד השידרה לבין תיפקוד הגוף. אבל השורשים מתחילים הרבה קודם לכן. כבר במאה ה-5 לפני הספירה אמר היפוקרטס, אבי הרפואה: "חפש בעמוד השדרה, ותמצא את שורש המחלה". משפט זה מגדיר את מהות הכירופרקטיקה של ימינו.

בית-הספר הראשון לכירופרקטיקה הוקם במאה הקודמת, וכיום יש למעלה מ-20 בתי-ספר בארה"ב ועוד כמה בעולם שמלמדים את המקצוע. ארגון הכירופרקטיקה הוא כיום הארגון הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי ארגון הרפואה וארגון רופאי השיניים.

שימושים עיקריים

הכירופרקטיקה משמשת לטיפול בבעיות שריר ושלד, וכן בבעיות שקשורות במפרקים, כאשר ההשפעה של הטיפול היא על מערכת העצבים. ניתן לטפל בכאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ראש, סחרחורות, מקרים של חוסר תחושה בגפיים, כאבים בידיים, ברגליים ובמפרקים, פריצת דיסק, פגיעות כתוצאה מתאונות-דרכים, פגיעות עקב פעילות ספורטיבית (בארה"ב לכל נבחרת ספורט יש כירופרקט), בעיות עקמת ויציבה לקויה, וגם כטיפול מניעתי.

בשנת 1994 הוציא משרד הבריאות האמריקני מדריך לכאבי גב, ובו צוין כי הטיפול היעיל ביותר לכאבי גב קשים הוא טיפול תרופתי במשככי כאבים למיניהם, וכן טיפולי כירופרקטיקה.

עקרונות יסוד

הכירופרקטיקה היא תורת טיפול מערבית בעלת תפיסה הוליסטית, המשקיפה על גוף האדם כעל מכונה ביו-מכאנית.

עמוד השדרה מורכב מ-33 חוליות - מעצם הזנב עד בסיס הגולגולת. במבט מהצד עליו מבחינים בשלוש קשתות: קשת צווארית, קשת גבית וקשת מותנית. המבנה הזה מקנה חוזק, יציבות וגמישות לעמוד השידרה ומשמש בסיס ליציבה נכונה ובריאה. פגיעה במבנה הקשתות תורמת להתפתחות בעיות בעמוד השידרה.

בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה מפריד דיסק שעשוי מחומר סיבי חזק ומכיל כמות גדולה של נוזל. הדיסק משמש כבולם זעזועים. העצבים יוצאים דרך פתחים קטנים בחוליות וממשיכים משם לאברי הגוף השונים.

כתוצאה מלחצים שונים, כמו יציבה לקויה או נפילה, מתח ותנאי עבודה קשים, עלולה להיווצר הפרעה תפקודית בחוליה מסוימת, המתבטאת בחוסר תנועה או בסטיה קלה. הפרעה זו יוצרת גירוי בעצב וגורמת לכאב מקומי בגב. היא עשויה גם לגרום לגירוי העצב היוצא מאותה חוליה, ואז מוקרן הכאב לאבר שאליו מגיע אותו עצב, כמו ידיים, רגליים, ראש ואברים פנימיים.

מלאכתו של הכירופרקט היא לאתר את מקור ההפרעה ולהחזיר את החוליה לתיפקוד מלא ובריא. בכך הוא גם מסייע בשיפור התיפקוד של מערכת העצבים ומשפיע על בריאות הגוף כולו.

מהלך הטיפול

בביקור הראשון מאבחן הכירופרקט את הבעיה. הוא יערוך בדיקה מקיפה הכוללת תשאול לגבי מהות הכאב, בדיקה גופנית, אורתופדית ונוירולוגית, וצילומי רנטגן, סיטי, אם.אר.איי. בדיקות מעבדה ועוד. בנוסף יבדוק הכירופרקט את תפקודה של כל חוליה וחוליה בעמוד השדרה.

בבסיס הטיפול הכירופרקטי עומדת המניפולציה, פעולה אשר באמצעותה משחרר הכירופרקט את החוליה ומחזיר אותה לתפקוד מלא. הפעולה מתבצעת באמצעות הידיים או תוך שימוש במכשיר ובמיטה מיוחדת. המטפל מפעיל לחץ מהיר ומבוקר על החוליה בכיוון מסוים.

בנוסף, מורכב הטיפול מאיזון של המערכת השרירית התומכת בעמוד השדרה. הכירופרקט יתן למטופל תרגילים לביצוע בבית וידריך אותו ביציבה נכונה. במידת הצורך ייעשה שימוש בעזרים אורתופדיים כגון כריות, חגורות גב ומדרסים.

הביקור הראשון נמשך בין חצי שעה לשעה, וכל טיפול נוסף בין רבע שעה לחצי שעה. טיפול כירופרקטי מוכר במסגרת כל קופות-החולים.

אזהרות

הטיפול הכירופרקטי בטוח ונעדר תופעות לוואי. במקרה של אוסטאופורוזיס (בריחת סידן (מהעצמות יש להימנע מטכניקות הדורשות הפעלת כוח. במקרה שהמטופל הוא בעל סיכון ללקות בשבץ מוחי, יש לנהוג משנה זהירות במניפולציות צוואריות.

 

למי לפנות

בישראל מאוגדים העוסקים בתחום באגודה הישראלית לכירופרקטיקה. הלימודים נמשכים 7 שנים, כולל שנת התמחות באחד מבתי-הספר המוכרים בחו"ל על-ידי המועצה הגבוהה לכירופרקטיקה. בסיום הלימודים מקבלים הבוגרים, לאחר בחינות הסמכה, תואר דוקטור. לדברי ד"ר ברק לוריא, כירופרקט וחבר הוועדה לאתיקה באגודה הישראלית לכירופרקטיקה, עדיין אין הכרה חוקתית במקצוע בארץ, ולכן יש להיזהר מאנשים שלא עברו הכשרה מתאימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים