שתף קטע נבחר

למה כירופרקטיקה?

האוכלוסייה מתחלקת לשניים: אלה שסובלים מכאבי גב ואלה שיסבלו. לטובת שתי קבוצות אלו בא הטיפול הכירופרקטי, שמבוסס על טיפול בהנעת החוליות והמפרקים ואיתור מקור הכאב. כך גם ניתן להימנע מניתוחים מיותרים

כירופרקטיקה היא מדע וענף בשטח הרפואה העוסק במבנה הגוף ותפקודו. המילה כירופרקטיקה מורכבת משתי מילים ביוונית: cheiros – ידיים, praktos – לבצע. כירופרקטיקה מבוססת על התפקוד התקין של מערכת העצבים.

לימודי הכירופרקטיקה נמשכים שבע שנים בעיקר בארצות הברית ובאנגליה, והמסיימים עומדים בבחינות המתקדמות ביותר כבכל בית ספר לרפואה. הכירופרקטיקה איננה רפואה אלטרנטיבית הנרכשת במספר קורסים, אלא מסלול לימודים לדוקטורט המוכר בכל העולם.

קיימות כשלוש עשרה טכניקות מניפולטיביות שונות שנבחרות על ידי הכירופרקט כדי להתאימן למצב החולה, גילו והאבחנה הרפואית.

לימודי הכירופרקטיקה באוניברסיטאות הגבוהות כוללים אנטומיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, תזונה, פדיאטריה, גריאטריה, גינקולוגיה, רנטגן, אורטופדיה, ועוד מקצועות שחלקם מתחומי הכירופרקטיקה בלבד כגון ביומכניקה וטכניקות טיפול מניפולטיביות.

בתי הספר לכירופרקטיקה מאושרים על ידי ה-c.e.e ועליהם לעמוד בסטנדרטים מחמירים ככל בית ספר לרפואה.

בארצות הברית דוקטורים לכירופרקטיקה מוכרים כמטפלים מהשורה הראשונה והם מוכרים על ידי כל גוף ממסדי בתוך המערך הרפואי.

הכירופרקטיקה מטפלת בהצלחה בבעיות נוירולוגיות שריריות ושלד כגון: כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ראש, הקרנה ונימול לידיים או לרגליים, סחרחורות, כאבי ברכיים וכתפיים, פגיעות ספורט, כאב ולחץ בין השכמות פריצות דיסק וכדומה.

תולדות הכירופרקטיקה

הכירופרקטיקה מתוארת בהיסטוריה במשך שנים רבות, אם כי בצורה שונה מהיום. כבר בשנת 1500 לפני הספירה תיארו היוונים הקדמונים הצלחות בטיפול בעמוד השדרה, ותרבויות רבות תיארו טיפולים שונים כגון הליכה על הגב, למשל האינדיאנים, שנתנו לילדים קטנים ללכת על גבם של השוכבים על הבטן.

היפוקרטס, אבי הרפואה המודרנית ואבי שבועת הרופאים, כתב ספר בשם "הטיפול בעמוד השדרה וחשיבותו לבריאות תקינה", וספר נוסף בשם "הזזת החוליות למקומם במנוף".

בשנת 500 לפני הספירה כתב היפוקרטס: "השג ידע על עמוד השדרה ותפקודו - הדבר הכרחי לפתרון מחלות רבות". יווני נוסף בשם גאלן נודע ברבים לאחר שביצע הזזה של חולית הצוואר (מניפולציה) לחולה שם אאודמוס וריפא אותו משיתוק בזרוע וביד.

בשנת 1867 סר ג'יימס פאגט, מנתח מפורסם, כתב מאמר בירחון בריטי מכובד, בו הוא מתאר את המניפולציה והגישה לעמוד השדרה כפי שהיא כיום.

ראשיתה של הכירופרקטיקה המודרנית ב 18 לספטמבר 1895 כאשר ד"ר דניאל פלמר לחץ על אחת החוליות בגבו של שרת זקן בשם הרווי לילרד, שהיה כבד שמיעה במשך 17 שנים, ומצבו הוטב ללא היכר. ד"ר פלמר מיסד את החשיבה והקשר בין עמוד השדרה לבין התפקוד הנכון של הגוף.

ממשיך דרכו של ד"ר פלמר היה בנו, שהקים את בית הספר הראשון לכירופרקטיקה בדוונפורט איווה שבארה"ב. רבים מחוליו היו אנשים רמי מעלה, שהגיעו מכל העולם לקבלת טיפול כירופרקטי: רונלד רייגן, הודיני, אדגר הובר, הרי טרומן ועוד.

כיום קיימים למעלה מ-25 בתי ספר לכירופרקטיקה, ובהם בכל שלב נתון למעלה מ-14,000 סטודנטים. ד"ר פלמר הבן נפטר בשנת 1961 כשבנו ממשיך להוביל ולהיות נשיא האוניברסיטה. בשנת 1937 כירופרקטיקה הוכרה כמקצוע רפואי לכל דבר.

עמוד השדרה ומערכת העצבים

עמוד השדרה בנוי מחוליות המופרדות זו מזו על ידי דיסקים. הוא מתחיל בבסיס הגולגולת ונמשך עד עצם הזנב. קיימות שבע חוליות צוואר, שתיים עשרה חוליות גביות וחמש חוליות מותניות. המוח הנמצא בתוך הגולגולת מתקשר עם הגוף דרך חוט השדרה, עובר בתוך החוליות ושלושים ואחת זוגות של עצבים יוצאים החוצה לכל נקודה בגוף דרך נקבים מיוחדים בין החוליות ומשפיעים על כל תל אביב ורקמה בגוף. כל נפילה, הרמת משא כבד, לחץ, מתח, ואין ספור סיבות, יביאו לגירוי מערכת העצבים, לירידה בתפקוד ולירידה במעבר האינפורמציה. הכירופרקטיקה מטפלת בקשר שבין עמוד השדרה ומערכת העצבים.

בכירופרקטיקה לא משתמשים בתרופות או בניתוחים, אל בהחזרת התפקוד הביומכני של הגוף.

סבלוקסציה היא התיאור של חוסר האיזון בין החוליות, הגורם לאחד מהדברים הבאים: גירוי העצב, לחץ פיזי מכני על העצב, נפיחות בין מפרקית, נוקשות שרירים ורצועות, קרע/בליטה בדיסקים, קרע של רצועות תומכות או איבוד גובה המרווח הבין חולייתי.

המניפולציות – אותן טכניקות של הזזת החוליות, מבוצעות בצורה ידנית או באמצעות ציוד מתקדם, מסירות את הלחץ ומשחזרות חופש במפרק. גם כאבים בעקבות שינויים ניווניים ניתן לשפר באמצעות שימור טווח התנועה שנותר וניסיון הגדלה או החזרה של טווחי התנועה שאבדו. הפתרונות המוצעים לחולים מבוססים על אבחנה מקיפה בבדיקה קלינית וממצאי ההדמיה למיניהם.

 

 

 

מציאת שורש הבעיה

פתרון הבעיה בדרך כלל מתחלק לשניים: הטיפול המניפולטיבי מתבצע על ידי המטפל באמצעות מיטות טיפול וציוד משוכלל, וחלקו השני של הטיפול מוטל על החולה בתרגילים של הרגלי עבודה וישיבה נכונה, המלומדים על ידי הכירופרקט.

טכניקות טיפול מתקדמות כגון cox flexion distraction יוצרות תת לחץ באזורי הדיסקים ומסירות את הלחץ מהעצב. הטיפול הכירופרקטי הנכון אינו כואב, וקיימות טכניקות טיפוליות עדינות מאוד לנשים בהריון ולאוכלוסיית הקשישים.

העיקרון המנחה את הדוקטורים לכירופרקטיקה הוא מציאת שורש הבעיה. בניגוד למצבים מסוימים ברפואה בהם יש נטייה לפתור את הבעיה המקומית בלבד (כדור נגד כאב ראש), הכירופרקטיקה תנסה למצוא אם מקור כאב הראש הוא צווארי, וכשיוסר הלחץ מהצוואר, כאב הראש יחלוף, כך גם לגבי דוגמת פריצת דיסק.

מחקרים מראים שלמעלה מ-36% מהחולים ללא סימפטומים הראו ממצאי פריצת דיסק ב-CT. ובטווח של ארבע שנים לא היה הבדל מבחינת הסימפטומים בין העוברים ניתוח גב לאלה שלא עברו.

קיימות תיאוריות רבות לסיבה לירידה בתפקוד העצבי, כגון לחץ ישיר על העצב על ידי דיסק או גורם אחר, שינויים של חומציות, חוסר אספקת דם לעצב ועוד. יש לקחת בחשבון שניתוח לא תמיד עוזר ואחוז לא מבוטל מהחולים ממשיכים לסבול. יש לנסות למנוע ניתוח בכל מחיר.

כאבי הגב הם אחת המגפות הגדולות של תקופתנו. הירידה בפעילות הגופנית והישיבה הממושכת מול מסך המחשב מגבירים את הלחץ התוך דיסקיאלי בערך פי 12-13 לעומת שכיבה. אין זו הפרזה לומר שהאוכלוסייה מתחלקת לשניים: אלה שסובלים מכאבי גב ואלה שיסבלו.

קיימות כאמור, טכניקות טיפול ייחודיות לנשים בהריון, לאוכלוסייה המבוגרת, לספורטאים ולחולים לפני ואחרי ניתוחי גב. כירופרקטיקה אינה מטפלת בגידולים, בשברים, בשיתוקים, בסרטן ובאיידס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מונע ניתוחים. כירופרקטיקה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים