שתף קטע נבחר

כלא מגידו: שני עצירים חתכו את הגדר

חייל מילואים הבחין בהם באזור מגורי הסגל. עדיין לא ברור אם ניסו לברוח או לבצע פיגוע באנשי הצוות של הכלא

שני עצירים ביטחוניים ניסו ככל הנראה להימלט הלילה (א') מהכלא הצבאי במגידו. השניים נלכדו לאחר שחייל מילואים מכוח האבטחה הבחין באחד מהם באיזור הסגל בכלא. על פי הערכה אחרת, ביקשו שני הכלואים לבצע פיגוע באיזור מגורי הסגל.
שני הפלסטינים משתייכים לתנועת הפתח ולכוח 17. אחד מהם היה סייען של פלסטיני מבוקש, ואילו השני נעצר לאחר שנטל חלק בפיגועי ירי נגד ישראלים. השניים חתכו בסמוך לשעה 2 בלילה את הגדרות סביב אחת המכלאות הפנימיות של הכלא, בה הם הוחזקו. איזור חיתוך הגדר פונה למתחם הסגל בכלא, והשניים יצאו והחלו להתקדם בתוך האיזור הצבאי לכיוון הגדרות החיצוניות.
בשלב זה הבחין חייל מילואים מכוח האבטחה, שהיה מוצב באחד ממגדלי השמירה בכלא, באחד העצירים, כשהוא מסתתר בין השיחים, לא רחוק מאיזור מגורי החיילים, וקרא לו לעצור. במקביל "הקפיץ" החייל את כוחות האבטחה במקום, ואת "כוח 100" המתמחה בלחימה בטרור, ואלה לכדו את העציר המסתתר. זמן קצר לאחר מכן התגלה בסריקות גם העציר הנוסף.
בספירה שנערכה במתחם בו הוחזקו השניים התברר כי מלבד שני הנמלטים כל הכלואים נוכחים, והוכרז על סיום אירוע הבריחה.
שני העצורים נלקחו לחקירה של אנשי המודיעין בכלא ושל השב"כ. אחד מכיווני החקירה עוסק בסיבה לבריחתם מתוך מתחם הכלואים דווקא לאיזור מגורי החיילים. "ייתכן שהשניים ניסו לאו דוקא לברוח, אלא לבצע פיגוע נגד חיילי הכלא", אמר גורם במשטרה הצבאית. "בכל מקרה, הם נעצרו בתוך תחומי הכלא".

מקרה דומה

לפני כחודש וחצי נמלטו שני אסירים פלסטינים ממחנה עופר שמדרום מערב לרמאללה. השניים פעלו בשיטה זהה לשני הכלואים שניסו לברוח הלילה, ונמלטו מן הכלא לאחר חיתוך שתי הגדרות המקיפות את המתחם בו הוחזקו. השניים ניצלו אז את הערפל והגשם והצליחו לבצע את זממם מבלי שאיש משומרי הכלא הבחין בהם. לאחר שיצאו מן הכלא, נמלטו השניים לעיירה הפלסטינית הסמוכה ביתוניא, ונעלמו.
לפני כחצי שנה אירע נסיון בריחה אחר מכלא מגידו, על ידי אסירים ביטחוניים שחפרו מנהרה מתחת לאחד מתאי השירותים במתחם הכלואים, ושהובילה לכיוון הגדרות החיצוניות של הכלא. נסיון הבריחה ההוא סוכל מבעוד מועד שמתקן לשאיבת ביוב העלה מצנרת הביוב של הכלא כמויות גדולות של עפר. באותה תקופה סוכל נסיון נוסף לחפור מנהרה בכלא.
בצה"ל ובשב"כ מוטרדים מאוד מנסיונות הבריחה החוזרים ונשנים משני בתי הכלא הסמוכים לשטחים הפלסטינים - מגידו ועופר, ונוקטים בשורת צעדים כדי למנוע את נסיונות הבריחה. בכלא מגידו חפרו בחודשים האחרונים חפיר עמוק סביב הכלא ומילאו אותו בבטון, כדי למנוע נסיונות לחפור מנהרות מן הכלא החוצה. גם בבתי הכלא האחרים נוקטים בשורה של צעדים כדי למנוע בריחת כלואים.
בנוסף, מתגברת כל העת כמות ההתרעות לגבי ניסיונות לבצע פיגועי מיקוח ופריצות לתוך בתי הכלא, כדי לשחרר את האסירים הפלסטינים, הנחשבים לאחת הבעיות החברתיות הכאובות והקשות של המאבק הפלסטיני.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעצרו בתחומי הכלא (אילוסטרציה)
מומלצים