שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ויכוח ברשות בנוגע לסמכויותיו של אבו מאזן
  המועצה המרכזית של אש"ף המליצה ברוב גדול על שינוי החוק, כדי לאפשר מינוי ראש ממשלה. אולם ויכוחים עזים ניטשים בנוגע לסמכויותיו, והאם הן יכללו את המשא ומתן עם ישראל או רק את סוגיות הפנים. המועצה המחוקקת תכריע בסוגיה

  לאחר יומיים של דיונים המליצה הערב (א') ברוב גדול המועצה המרכזית של אש"ף על שינוי החוק שיאפשר למנות ראש ממשלה לרשות. המועמד לאייש את התפקיד הוא מחמוד עבאס (אבו מאזן), מספר 2 באש"ף. כעת, עובר הדיון בסוגיה למועצה המחוקקת הפלסטינית, שתקבע גם את הסמכויות של התפקיד החדש.
  המועצה המרכזית של אש"ף הודיע בסיכום הדיונים כי "המועצה מאמצת את השינוי בחוק הפלסטיני לקראת מינוי ראש ממשלה לרשות; המועצה קוראת לפלגים הפלסטינים לקיים דיאלוג פנימי אמיתי; קוראת לשחרר מהכלא את מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין אחמד סעאדת, שהוא גם חבר המועצה, וקוראת לקהילה הבינלאומית "לערוב לביטחונו ולשלומו".
  המועצה המחוקקת תדון לפיכך מחר באישור המלצת המועצה המרכזית למינוי ראש ממשלה. לפחות שבע הצעות הוגשו למועצה המחוקקת בנוגע לסמכויותיו של ראש הממשלה. העיקריות שבהן: ראש הממשלה יהיה עם סמכויות מלאות בכל התחומים, כולל המשא ומתן עם ישראל ויחסי החוץ. הצעה שנייה קובעת כי ראש הממשלה יעסוק בעיקר בנושאים המינהלתיים הפנימיים תוך סמכויות מלאות בתחומים אלה. נוסחה שלישית מפשרת בין שתי הנוסחאות הראשונות וקובעת שראש ממשלה יטפל בסוגיית המשא ומתן לצד הנשיא ערפאת. זאת, בנוסף לסמכויותיו בתחומים הפנימיים והמינהלתיים.
  קבוצת חברי מועצה תומכת בכך שאבו מאזן ירכז בידיו את כל הסמכויות בכל התחומים ואילו קבוצה אחרת טוענת שהסמכות על המשא ומתן חייבת להישאר בידי אש"ף והעומד בראשו, כלומר ערפאת, ולא בידי ראש ממשלת הרשות, שהיא ישות ארגונית הנגזרת מאש"ף.
  בתווך נמצאת קבוצה שחבריה מזכירים כי גם אם יש להשאיר את המשא ומתן בידי אש"ף, הרי שאבו מאזן הוא מזכיר הוועד הפועל של אש"ף ומספר 2 בארגון, העומד גם בראש מינהלת המשא ומתן של אש"ף. על כן קוראים ראשי קבוצה זו לשיתוף פעולה מלא בכל התחומים בין ערפאת לבין אבו מאזן.

  המאבק הפנימי יחל לאחר קריאה ראשונה

  מי שקולו לא נשמע עדיין מאז אתמול הוא אבו מאזן עצמו. מקורביו אומרים כי הוא לא יתבטא לפני שידע לאן נושבת הרוח, ולפני שיוכרעו הדיונים במועצה המחוקקת הפלסטינית. בכל מקרה, מקורות במועצה המחוקקת אומרים כי מינוי אבו מאזן לראש ממשלה לא צפוי להסתיים ביומיים הקרובים, שכן השינוי בחוק מחייב שלוש קריאות בפרלמנט.
  אם השינוי בחוק יאושר בקריאה הראשונה, ייערכו דיונים נוספים כדי לאשר את החוק בשתי קריאות נוספות. ההערכה היא כי אם יתקבל השינוי בקריאה הראשונה והסמכויות יהיו לרוחו של אבו מאזן, צפוי להתחיל המאבק הפנימי בעיקר בתוך הפתח על המועמדים לתפקידי שרים בממשלה שיקים אבו מאזן.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
  אבו מאזן. שמר על שתיקה
  צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
  מומלצים