שתף קטע נבחר

צו על תנאי נגד מינוי צחי הנגבי

מינוי ראשון של ראש הממשלה שרון נמצא בסכנה: בג"ץ הורה למדינה להשיב תוך 30 יום מדוע מונה הנגבי לשר לביטחון פנים, בעקבות עתירת התנועה לאיכות השלטון

האם עתידו של השר צחי הנגבי מהליכוד במשרד לביטחון פנים מוטל בספק? בג"ץ הוציא היום (ב') צו על תנאי נגד מינויו של הנגבי לשר לביטחון פנים. זאת, בעקבות עתירה שהגיש התנועה לאיכות השלטון נגד המינוי.
בג"ץ הורה למדינה להשיב בתוך 30 יום מדוע ממנה ראש הממשלה אריאל שרון את השר צחי הנגבי - חרף מה שמצטייר כחוסר כשירותו לתפקיד. עם זאת, הנגבי יוכל להמשיך בתפקידו, שכן לא מדובר בצו ביניים ולפיכך המינוי לא הוקפא.
על פי עתירת התנועה לאיכות השלטון, "לאור מעורבתו בפרשת 'דרך צלחה' ו'בראון - חברון', אין זה ראוי למנותו כשר האמון על אכיפת החוק". התנועה טענה כי "גם אם נסגרו התיקים נגד הנגבי בפרשת האלה, אין זה ראוי שהנגבי ימונה ויעמוד בראש משרד שאחראי על נושא האכיפה, המשטרה, ושלטון החוק".
ביקורת קשה מתחו העותרים כנגד היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין, שהחליט להגן על המינוי למרות המלצתו בפני ראש הממשלה שרון שלא למנות את הנגבי. "היועץ מבקש לרצות את כולם... מצד אחד הוא מבקר את המינוי ומצד שני הוא מגן עליו", אמרו העותרים.
גם השופטים לא נראו כמסתפקים בתשובותיה של המדינה עד כה: השופטת דורית בייניש תהתה במהלך הדיון: "לאיזה מטרה בדיוק ההמלצות הציבוריות של היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין? למה נועדו? מה זה ציבורי? זה לא ברור".
עו"ד אסנת מנדל, מנהלת מחלקת הבג"ץ בפרקליטות המדינה, טענה כי לראש הממשלה יש מרחב שיקול דעת גדול ובכך מצטמצמת מידת ההתערבות של בית המשפט העליון. בפרשת "דרך צלחה" טוענת המדינה כי הוחלט על סגירת התיק מחוסר ראיות מספיקות. לאחר שנודע על מינוי השר הנגבי לשר לביטחון פנים מודה פרקליטות המדינה כי היועץ רובינשטיין פנה פעמיים למנהל לשכת ראש הממשלה, עו"ד דב וייסגלס, והציג את עמדתו נגד המינוי. היועץ אמר בשיחות כי אין מניעה חוקית - אבל יש לכאורה בעייתיות במישור הציבורי. ראש הממשלה שקל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה אבל שיקולים אחרים עמדו לנגד עיניו - כמו כישוריו של השר, מעמדו הציבורי, הפוליטי וכדומה.
עו"ד אליעד שרגא, מהתנועה לאיכות השלטון, הביע סיפוק מהחלטת השופטים: "החלטה זו בהחלט מביכה את ראש הממשלה ותגרום לו לחשוב פעמיים לגבי המינוי של הנגבי. אני מקווה שהוא יתעשת ויחליט להרחיק את הנגבי מתפקידו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
הנגבי. מינוי בספק?
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים