שתף קטע נבחר

אבנר שלום ושחר וקרט למנוחות

רס"ל שלום, נורה למוות בהסתערות על תוקפים פלסטינים בגוש קטיף. בצה"ל בודקים את האפשרות כי שלום נהרג בשוגג מאש כוחותינו. סמ"ר שחר וקרט נהרג מירי צלף פלסטיני בקבר רחל

בעקבות פיגוע הירי בצומת גוש קטיף, צה"ל בודק את האפשרות שחייל המילואים, רס"ל אבנר שלום, שנהרג באירוע, נפגע מאש חיילי צה"ל. האפשרות הנבדקת היא ששלום נכנס לאזור הירי של חיילי המוצב הסמוך ונורה בגבו. מימצא אחר שנבדק הוא כי שלום לא לבש שכפ"ץ ממוגן ירי, שאותו לובשים לוחמי צה"ל בשטחים.
החטיבה הדרומית ברצועת עזה קיימה אמש תחקיר מעמיק בעקבות פיגוע הירי, שבמהלכו ירו שני אנשי ביטחון פלסטינים על ג'יפ סיור של צה"ל בצומת גוש קטיף. בתחקיר נבדקים שני פרטים קשים שעלו מעדויות החיילים. על פי עדות של אחד הלוחמים, קלע שעמד בפינת המוצב, במהלך ההסתערות לעבר רכב המחבלים עבר שלום מול כוונות רובהו, ולפיכך ייתכן שנפגע מן הירי של אותו קלע. עדות זו מתחזקת מן העובדה שאבנר שלום נפגע בגבו, וזאת בשעה שרכב המחבלים היה מולו, ויכול היה לפגוע בו רק מלפנים.
שאלה נוספת בתחקיר היא האם לבש שלום אפוד מגן נגד ירי (עשוי מלוחות קרמיקה), אותו מחויבים ללבוש על גופם כל חיילי צה"ל בפעילות מבצעית בשטחים. בשעה זו נראה ששלום לא לבש שכפ"ץ, מאחר שהפגיעה בגבו היתה באיזור בו אמור האפוד למנוע את חדירת הקליעים.
מה שישפוך אור על התקרית הקשה הוא בדיקות בליסטיות ובחינה של פצעיו של אבנר שלום. המחבלים ירו אך ורק באקדחים, ואילו חיילי צה"ל ירו ברובי M-16.

מהלך האירוע

סגן מפקד אוגדת עזה, אל"מ פיני לוי, סיפר ל-Ynet על נסיבות התקרית: "סמוך ל-11:30 בבוקר עמד ג'יפ סיור במשימה של הפגנת נוכחות על הכביש מול מוצב צה"ל בצומת גוש קטיף, עם פניו לכביש. מכונית דלתה כחולה עם לוחית אזרחית פלסטינית התקרבה אליו מדרום, עצרה על ידו, והאיש שעל יד הנהג הוציא אקדח וירה בחלון הקדמי של הג'יפ. לאחר מכן הדלתה נסעה ונעמדה במקביל לג'יפ, ושני הנוסעים המשיכו בירי מאקדחים לעבר הג'יפ.
"חיילי הג'יפ השיבו באש ומפקד הפלוגה הצטרף לירי. בשלב זה נפגע מפקד הסיור (ישב על יד הנהג, מול רכב המחבלים - פ.פ.) מרסיס זכוכית בפניו. חיילי הג'יפ החלו להסתער לעבר רכב המחבלים, ובשלב זה נפגע נהג המילואים".
בשלב זה, ייתכן שהייתה טעות של הכוח, כאשר הנהג, אבנר שלום, הסתער יחד עם שאר החיילים, ולא נשאר ברכב, כדי לדווח במכשיר הקשר, וכדי לאבטח את חבריו ואת הרכב. במהלך ההסתערות הוא רץ כנראה משמאל לחבריו, והיה הראשון שנכנס לתוך השטח שאליו ירו החיילים מן המוצב הסמוך.
"לאחר סיום התקרית", אומר אל"מ לוי, "הזעקנו למקום את קצין התיאום הפלסטיני, כדי שיבדוק את הרכב ואת גופות המחבלים, וכדי למנוע שמועות ופירסומים כאילו החיילים ירו בפלסטינים ראשונים.
רק לאחר בדיקת הקצין הפלסטיני החלו חבלנים של צה"ל, בסיוע רובוט משטרתי, לבדוק את המכונית ואת גופות המחבלים, מחשש שהיו ממולכדים. הרובוט חילץ את גופות המחבלים, ולאחר שוידא כי הם אינם ממולכדים, נבדקו הגופות ופריטי הלבוש של המחבלים.
אל"מ פיני אמר כי השניים היו אנשי מנגנון הביטחון הפלסטיני. אחד מהם שירת במנגנון המודיעין הכללי, וחברו היה איש מכס פלסטיני. גופותיהם הועברו לידי הרשות הפלסטינית לאחר כמה שעות.
קבוצת עומר אל מוכתאר, פלג של ארגון הפת"ח, נטלה על עצמה את האחריות לפיגוע בצומת גוש קטיף.

שלום אמר לחבר: "לך לישון, אני פה שומר עליך"

רב סמל אבנר שלום, בן 28, גר באילת. שלום, חייל מילואים מגבעתי, עבד בקידוח בחברת עין שחף. אחד מחבריו הקרובים, רן כהן, סיפר ששלום דיבר אתו יומיים לפני שנהרג, ואמר לו: "לך לישון, כי אני פה שומר עליך". לדברי כהן, "אבנר מטבעו מאוד האמין בשלום, אבל בכל זאת היה לחייל מסור". היום הוא הובא למנוחות.

שחר וקרט נהרג בקבר רחל

החייל שחר וקרט, סמל מחלקה ביחידת שמשון, שנפצע ביום שישי באורח אנוש ליד קבר רחל, נפטר אמש מפצעיו בבית החולים הדסה עין-כרם בירושלים. תחקיר ראשוני מעלה שהוא נורה ממלון פרדייז הסמוך.
מתחקיר ראשוני של האירוע עולה, כי שחר וקרט יצא עם 4 חיילים מהמתחם לפזר התפרעות קטנה שנוצרה במקום לאחר ההלוויה של חוסיין עביאת. בשלב מסויים, הבחין מפקד הפלוגה שהחיילים התרחקו מדי וקרא להם לחזור פנימה, מחשש לירי.
החיילים התחילו לשפר עמדות לאחור, כשבכל תנועה אחורה נשאר מישהו בעמדה קידמית יותר ואיבטח את חבריו.
וקרט נשאר בחוץ אחרון ונורה על ידי צלף פלסטיני. הכדור הראשון שיפשף אותו ופגע בקיר. השני, שנורה אחרי שלוש שניות, פגע בצווארו של וקרט, קרע את שני עורקי הצוואר ואת קנה הנשימה, יצא מן הצד השני, ופגע גם הוא בקיר.
מלון "פרדייז", כמאתיים מטר מדרום למתחם הקבר, זוהה כמקור הירי. בעל המלון קיבל טלפון מקצינים ישראליים. בפעם הקודמת שבה ירו מן המלון, הוא הוזהר, והלך להתלונן בפני פרנסי בית לחם ורמאללה ואנשי התנזים הפסיקו לירות מהמלון. אתמול הם שבו וירו מהמלון.
כמה פלסטינים מבית לחם, שמאסו בתפקיד קורבנות המלחמה, סיפרו לקציני צה"ל את שמו של היורה, מאנשיו של עביאת המנוח.
מפקד החטיבה הזניק מסוקי קרב למקום. זוג מסוקי קוברה הגיע בתוך שעה קלה, והחל לרחף מעל איזור הקבר. בינתיים הועבר וקרט לבית החולים.

"ילד שכולם אהבו אותו"

בני משפחתו של שחר וקרט, שישבו ליד מיטתו בבית החולים הדסה עין-כרם, קיוו לנס. היה להם למה לקוות, שכן הם גילו שהרופא שמטפל בבנם, הוא זה שטיפל בשמעון אוחנה, שנפצע ביריות בשכונת גילה. להם לא שיחק המזל, ובשעות הערב נדם לבו של שחר וקרט.
וקרט התחנך בבית הספר למדעים בלוד. הוא סיים בהצטיינות, ויכול היה לבחור ביחידת מחשבים בצבא, אבל בחר ללכת ליחידה קרבית. הוא התגייס לצה"ל לפני שנתיים. אביו, מאיר וקרט, אמר: "רק אני אשם בכך שחינכתי את ילדיי ללכת ליחידות קרביות". אחיה של האם, משה ועקנין, אמר: "הוא היה ילד שכולם אהבו אותו, ואהבו להיות סביבו".
במותו הותיר אחריו שני הורים, שולמית ומאיר, וגם שלושה אחים - אח ואחות גדולים ממנו, ששירתו ביחידות קרביות, ואח קטן. היום הוא הובא למנוחות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הרכב שממנו נורתה האש על החיילים
צילום: איי פי
צילום: דובר צ`הל
רס"ל אבנר שלום. אמר לחבר שהוא יכול לישון בשקט
צילום: דובר צ`הל
צילום: דודו בכר
שחר וקרט ז"ל
צילום: דודו בכר
מומלצים