שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תחקיר: סרטן בלב השרון
  תחקיר "7 ימים": במשך עשרות שנים ספגו תושבי מושב פורת קרינה מאנטנות ענק של רשות השידור. עשרות מקרי סרטן התגלו במושב. 25 תושבים, מקשישים ועד בני-נוער, נפטרו עד כה מהמחלה. "מלאך המוות פקד פה בית אחרי בית, והשאיר אחריו הרס וחורבן". כעת התושבים יוצאים למאבק

  עשרות מקרי סרטן לא מוסברים התגלו במושב פורת, שנמצא בצל אנטנות ענק של רשות השידור בשרון. כך יתפרסם מחר (ו') במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות".
  "זה כאילו שמלאך המוות פקד פה בית אחרי בית, והשאיר אחריו הרס וחורבן", אמר עו"ד דוד מנע, שמייצג 40 מאנשי המושב, אשר לקו באופן מסתורי בסרטן, כולם ב-15 השנים האחרונות. מרביתם סובלים מגידולים בראש ומלוקמיה (סרטן הדם). כעת הם מתארגנים להגשת תביעה.
  25 תושבים, מקשישים ועד בני-נוער, נפטרו עד כה מהמחלה. במהלך הכנת התחקיר, נוספו לרשימת חולי הסרטן עוד 20 תושבים, שלא נכללו במניין החולים הראשוני.
  תושבים נוספים התלוננו על שכיחות גבוהה של אירועים מוחיים. חלקם סובלים מכאבים תמידיים באוזניים, שגוברים או נחלשים, לטענתם, בהתאם לעוצמת השידורים מהתחנה.
  מושב פורת ממוקם חמישה ק"מ ממזרח לאבן-יהודה. הוא נוסד ב-1950 על ידי עולים מטריפולי (לוב), ומתגוררים בו כיום כ-450 תושבים. ב-1962 הוקמה באזור תחנת הממסר הלל, לשידור ולקליטת שידורי רדיו מארצות ערב והמזרח.
  בפורת יש 91 משקים. מחציתם, מסתבר, נפגעו ממחלת הסרטן. תושבי פורת תולים את הסיבה לתחלואה הגבוהה בקרינה מתחנת הממסר של רשות השידור ובזק, הממוקמת קילומטר וחצי בלבד מבתי המושב.
  לטענתם, בשנות השישים, השבעים והשמונים, כשלא הייתה מודעות בארץ ובעולם לנושא הקרינה המייננת, נחשפו אנשי המושב והחקלאים המעבדים את השדות הסמוכים לו לרמות קרינה גבוהות מאוד, שבעקבותיהן חלו במחלה הממארת.

  "תופעות מוזרות"

  בנוסף, מעידים התושבים על "תופעות מוזרות" שהתרחשו במשך השנים במושב, בעקבות הסמיכות לתחנת "הלל". לדבריהם, מצינורות ההשקיה נשמעו שידורי רדיו בערבית, המזגנים בבתים התחילו לפעול מאליהם ומכשירי ההשקיה "השתגעו".
  בזק ורשות השידור התנערו מאחריותן לקרינה ולנזקיה האפשריים. מרשות השידור נמסר: "התביעה הישירה אינה כנגד רשות השידור, אלא כנגד חברת בזק, שמבצעת בפועל את השידורים ומחזיקה באתר".
  מבזק נמסר בתגובה כי "בזק רק ממלאת בנושא זה הנחיות שניתנו לה ממשרדי הממשלה הרלוונטיים, ולא היא קובעת את רמת הקרינה המותרת".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  (ארכיון)
  25 תושבים מתו מהמחלה (אילוסטרציה)
  מומלצים