שתף קטע נבחר

שר החוץ: המוסד השלים חקירת הפיגועים בארגנטינה

תוצאות חקירת המוסד עולות בקנה אחד עם חקירת הפרקליטות בארגנטינה ומצביעות על הממשל האיראני ועל החיזבאללה כאחראים לפיגועים

המוסד השלים בחודשים האחרונים את חקירת הפיגועים במרכז הקהילה היהודית ובשגרירות ישראל בארגנטינה, שבהם נרצחו יותר מ-110 בני אדם. שר החוץ, סילבן שלום, עדכן היום (ב') את הנשיא, משה קצב, בהשלמת החקירה ואמר לכתבים בתום פגישתו עם הנשיא שאיראן והחיזבאללה עומדים מאחורי הפיגועים. ממצאי המוסד עומדים בקנה אחד עם חקירת הפרקליטות בארגנטינה.
"שני הפיגועים הגדולים נגד מטרות ישראליות ויהודיות בארגנטינה תוכננו על ידי איראן, ובוצעו על ידי החיזבאללה", אמר שר החוץ לעיתונאים. סילבן שלום אמר כי לישראל ברור היום שחיזבאללה, באמצעות מנגנון פיגועי החוץ שלו, בראשות קצין המבצעים עימאד מורנייה, הוא זה שהוציא לפועל את פיגוע הטרור בשגרירות שראל בבואנוס איירס. בפיגוע שהיה ב-1992 נהרגו 29 אזרחים ארגנטינאים וישראלים, בהם שליחי משרד החוץ. לדברי שלום, הדרגים הבכירים ביותר בצמרת המשטר האיראני ידעו על כוונות הפיגוע, ואישרו את ביצועו.
"טביעות האצבע" האיראניות ניכרו גם בחקירת הפיגוע במרכז הקהילה היהודית "אמיה" ב-1994, שבו נהרגו כ-85 בני אדם. התביעה בארגנטינה הגישה לאחרונה בקשה להוצאת צווי מעצר בינלאומיים נגד 20 בכירים איראניים ובכיר בחיזבאללה בגין אחריות לפיגוע הקשה בבניין הקהילה היהודית בבואנוס-איירס.

שבחים לפרקליטות בארגנטינה

לדברי שר החוץ, דפוס הפעולה בשני הפיגועים חזר על עצמו, כשאיראן היא היד המכוונת וחיזבאללה משמשת כזרוע המבצעת. שלום שיבח את מסקנות החקירה של המודיעין הארגנטינאי בעניין הפיגוע ב"אמיה". הוא אמר כי בעיני ישראל מדובר במסקנות מקצועיות ואמיצות, המתעלות מעל לכל שיקול אחר.
שר החוץ הבהיר שישראל מצפה מהרשויות הארגנטינאיות למצות את החקירה וההליך המשפטי המתנהלים כעת, ולהביא את כל האשמים מאיראן, לבנון ומארגנטינה עצמה על עונשם. שלום הבטיח שישראל תסייע לרשויות בארגנטינה ככל שיידרש בנושא הזה.
סמנכ"ל דרום אמריקה במשרד החוץ, פנחס אביבי אמר ל-ynet כי לממצאים ישנה משמעות משפטית ומדינית ברורה. "לא ניתן לקיים יחסים עם מדינות או גופים תומכי טרור. איראן התגלתה כתומכת טרור וככזאת היא אינה ראויה להיות בחבר העמים. אירופה, שלא הכניסה עד היום את החיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור, צריכה להבין שאי אפשר להפריד בין החיזבאללה המדיני לחיזבאללה הטרוריסטי, שהם אותו ארגון שפועל בשתי זרועות נפרדות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איראן אשמה. סילבן שלום
צילום
מנהיג איראן, האייטולה חמינאי
צילום
מומלצים