שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ג'וליאנו מר: מעבירים כסף לכיבוש, לא לתרבות

  מהומה פרצה הערב בתיאטרון העירוני בחיפה, לאחר שהשחקן ג'וליאנו מר אמר במהלך ההצגה "מדליין": "ממשלת ישראל, במקום להפנות את הכסף לתרבות, מפנה אותו להתנחלויות ולכיבוש"

  מהומה פרצה הערב (שני) בתיאטרון העירוני בחיפה בעקבות דברים חריפים שאמר השחקן ג'וליאנו מר לקהל במהלך הקראת מנשר שמוחה על הקיצוץ העתידי בתקציב התרבות. דקות ספורות לפני תחילת המערכה השנייה של ההצגה "מדליין", הקריא מר את המכתב שנכתב על-ידי מטה המאבק של האמנים כנהוג בשבועות האחרונים בכל התיאטראות בישראל, אך לתרעומת הקהל תיבל את הנוסח הסטנדרטי של המכתב באמירות פוליטיות חריפות, שבעקבותיהן התעוררה סערה באולם והוחלפו מילים קשות בינו לבין הקהל באולם. בין הקריאות שהושמעו כנגדו היו משפטים כמו "ערבי מלוכלך". מר מצדו לא נשאר חייב וענה לכיוון הקורא "אתה פשיסט, חזור לפולניה".
  דקות ספורות לפני סיום ההפסקה עלה מר לבמה וביקש את תשומת לב הקהל ואמר "אנו השחקנים תושבי מדינת ישראל ומדינת פלסטין". משפט זה גרר המולה מסוימת בקהל, אך מר המשיך ואמר "ממשלת ישראל, במקום להפנות את הכסף לתרבות, מפנה אותו להתנחלויות ולכיבוש". הקהל סער, לעברו של מר נקראו קריאות גנאי ואחדים מהאנשים היושבים באולם עזבו במחאה. מר, שראה כי לא יוכל להוסיף ולהקריא את המכתב, ירד מן הבימה וחלקה השני של ההצגה החל. דקות לאחר מכן אמר מר, כחלק מהטקסט של ההצגה, כי יש להרוג את האויבים, מה שהביא להתחדשות הקריאות מהקהל. "יש להרוג את הפלסטינים", אמר אחד הצופים, ומר שלח לעברו את המשפט: "אתה פשיסט". לאחר שהאיש יצא מהאולם אמר מר לקהל "אני לא ערבי מלוכלך, המשפחה של אמא שלי נשפרה במשרפות". אדם אחר מהקהל צעק לעברו "תסגור את הג'ורה שלך", ומר ענה "אתה פשיסט. אני מדבר על שלום על אהבה, אתה מלא שנאה".
  השחקן רוברטו פולק, המשתתף גם הוא בהצגה, ביקש להרגיע את הקהל, והבהיר כי הדברים נאמרו בשמו הפרטי של מר והוא מבקש מהצופים לכבד את שאר השחקנים ולאפשר להצגה להימשך. בשלב זה נרגעו הרוחות וההצגה נמשכה.
  עם סיום ההצגה עלה לבימה מנהל תיאטרון חיפה ובמאי ההצגה סיני פתר וביקש להביע את התנצלותו על התקרית. בתגובה ל-ynet אמר סיני פתר: "אני לא דוברו של ג'וליאנו, אבל בשם התיאטרון אני יכול לומר שאנחנו נמצא דרך לנהל שיחה עם ג'וליאנו. האירוע שהתרחש הערב לא היה צריך לקרות, בלי קשר לתוכן דבריו. אין לי פטנט שיכול לתזמן התנהגות של שחקן בכל רגע נתון. העובדה שג'וליאנו בחר לחלוק את תחושותיו עם הקהל במסגרת ההודעה המשותפת של השחקנים ובשמם, יש בה טעם לפגם. המילים שהוא בחר לומר נאמרו בשמו, והדבר נעשה שלא בהסכמת שאר השחקנים. מדובר בחריגה מיותרת. מעבר לכך, אני חושב שהדברים שג'ול מאמין בהם, נמצאים בתוך ההצגה והיא אינה זקוקה לתוספות". בתגובתו של ג'וליאנו מר, שהתקבלה היום, אומר השחקן: "אני מתנצל בפני קהל המנויים של תיאטרון חיפה ובפני חבריי השחקנים על שניצלתי את במת התיאטרון לביטוי עמדותיי הפוליטיות. היה זה משגה ואני מתנצל על כך וכמובן לא התכוונתי לפגוע באיש מן הצופים. אני מקווה שתמשיכו להגיע לתיאטרון חיפה ולהצגה "מדליין", בה אני משתתף".
  המחזה "מדליין", פרי עטה של המחזאית האנגלית הלן אדמונדסון, נכתב בהשראת הטיהור האתני בבוסניה. רוברט (ג'וליאנו מר), מתיישב אנגלי פרוטסטנטי, ואשתו מדליין (קרן צור), צעירה קתולית, חיים כזוג מעורב בחברה בה הכובשים האנגלים רודפים את האירים והקתולים. תקנות טרנספר שמטיל הפרלמנט האנגלי על אוכלוסיית אירלנד מגיעים גם למפתן ביתו של הזוג הצעיר ובנם הבכור, ומעמידים אותם בפני ברירה אכזרית וקשה – זהות לאומית מול אהבה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום פנאי פלוס
  ג'וליאנו מר. "חזור לפולניה"
  צילום פנאי פלוס
  לאתר ההטבות
  מומלצים