שתף קטע נבחר

החמאס ספג מכה אנושה: שניים מבכיריו נהרגו

לוחמי הקומנדו הימי הרגו אחר הצהריים את נאסר עסידה, בכיר המבוקשים בשומרון. קודם לכן נהרג עלי עלאן, בכיר בחמאס, בהיתקלות מקרית עם חיילי צה"ל

בשני אירועים בלתי-קשורים נהרגו היום (ג') שני בכירי המבוקשים של החמאס בגדה. פעילים בחמאס אומרים כי "חוסל הקו הקדמי" של הזרוע הצבאית של החמאס בגדה. לדבריהם, מדובר במכה אנושה לארגון.
נאסר עסידה, בסוף שנות ה-20 לחייו, נחשב לבכיר מבוקשי החמאס בשומרון. את עסידה הרגו חיילי הקומנדו הימי, שנשלחו לעצור אותו בכפר פונדוק ליד שכם.

כלב הגישוש זיהה את המבוקש - ונורה

כוחות צה"ל מחפשים את עסידה מזה כשנה. בתקופה האחרונה התקבל מידע לפיו הוא נמצא בשטח גדול יחסית סמוך לכפר פונדוק. המשימה לאתר אותו הוטלה על כוחות השייטת, בשילוב עם מפקדת חטיבת אפרים הפועלת באזור ועם יחידות נוספות. בשעות הבוקר החלו הכוחות לסרוק את השטח, בסיוע כלבים מיחידת "עוקץ" המתמחים באיתור ופטרול של לוחמים חמושים.
סמוך לשעה 13:00 זיהה כלב גישוש מיחידת "עוקץ" את עסידה מסתתר בין סלעים ועצים סמוך לכפר פונדוק. הכלב, "רודי", רץ למקום המסתור של המבוקש והחל לנבוח. לוחמי השייטת, שהלכו אחרי הכלב, יישרו קו לעבר הכיוון שסימן הכלב. כעבור כמה שניות התרומם עסידה ממקום מחבואו, הרים רובה קלצ'ניקוב וירה למוות בכלב שזיהה אותו. לוחמי השייטת השיבו מייד באש לעבר עסידה, הסתערו עליו והרגו אותו.
עסידה, שנולד בכפר תיל הסמוך לשכם, היה מבוקש עוד לפני פרוץ האינתיפאדה הנוכחית. עד לפרוץ האינתיפאדה הנוכחית הוא היה כלוא ברשות הפלסטינית. במהלך השנים היה מעורב באורח ישיר בפיגועים, והתמחה בפיגועים בהתנחלויות. בין היתר הוא אחראי לשני הפיגועים בהתנחלות עמנואל, שבהם נהרגו 19 אזרחים ועשרות נפצעו. הוא השתתף בפיגוע ירי שבו נהרגו שניים מתושבי ההתנחלות יצהר, וכן בפיגוע החדירה להתנחלות אלון מורה, שבו נהרגו 4 ישראלים.
עסידה עלה לצמרת החמאס בצפון השומרון לאחר מבצע "חומת מגן", בו נעצרו ונהרגו מרבית אנשי החמאס בצפון הגדה. נגד עסידה נערכה שורת מבצעים, וכוחות צה"ל אף נכנסו פעמים רבות לשכם כדי ללוכדו. פעמיים הצליחו כוחות צה"ל ושב"כ להתחקות אחר עקבותיו ואף נתקלו בחוליה שלו. עסידה נפצע קל בידו ובהתקלות אחרת נהרג אחד מעוזריו. אולם, מעבר לכך, המבוקש הבכיר והמתוחכם הצליח תמיד להתחמק - עד היום.
בשעות הערב אמר מפקד כוחות צה"ל בשומרון, תת-אלוף גרשון (ג'רי) יצחק, ספק בצחוק, כי החמאס כבר הספיק בוודאי למנות יורש לעסידה, וכי "תמונת הטרור בגדה נותרה דומה באופן כללי לזו שהכרנו עד עכשיו".

החיילים נתקלו במקרה במבוקש הבכיר

מוקדם יותר נהרג המבוקש הבכיר מבין השניים – מבוקש החמאס הבכיר ביותר בגדה, עלי עלאן, בן 27. בקרב עמו נהרג חייל המילואים רב סמל עמי כהן, בן 27, מנתניה.
צה"ל והשב"כ חיפשו אחרי עלאן - האחראי לרצח עשרות ישראלים בפיגועים - כבר תקופה ארוכה. לחיילי המילואים שנתקלו בו הלילה לא היה מושג שהוא האיש המסתתר בבית שאליו ביקשו להגיע. יעד המעצר היה מבוקש מבוגר המקורב לחמאס, בשם שייח יוסף אל-פאקי. מסיבה זו נשלח למקום כוח חי"ר במילואים מחטיבת ירושלים, המשרת כעת בגזרה, ולא נשלחה יחידה מיוחדת, כפי שנהוג במעצרים של מבוקשים בכירים.
הכוח, מחטיבת החי"ר במילואים "ירושלים", הגיע אל ביתו של אל-פאקי, וכיתר אותו משני כיוונים. במהלך סגירת הבית ראו החיילים דמות חשודה על הגג, וירו כמה יריות אזהרה אל עבר קיר הבית. החיילים לא זיהו נשק בידי הדמות, ומפקד הפלוגה החליט לנצל את המומנט ולרוץ לבית.
"ייתכן שנכון יותר היה לכרוז לאדם שבבית להסגיר עצמו ולנהל 'סיר לחץ' על הבית כפי שנהוג במקרים של סגירה על בית עם מבוקש", הודה הערב מפקד כוחות צה"ל באיזור יהודה, תת-אלוף עמוס בן אברהם, אבל ההחלטה של המ"פ להיכנס היתה החלטה פיקודית לגיטימית. זהו כוח שמתורגל ומאומן לפעול בארועים כאלה".
בשל הצפי הנמוך למבוקשים חמושים, נוהל המבצע, שכונה "שושן הבירה", על-ידי מפקד גדוד התותחנים "איל", האחראי על הגיזרה. מ"פ המילואים, שפיקד על הכוח, ושלושה מלוחמיו, עלו אל גג המבנה. המ"פ יצא מתוך גרם המדרגות לכיוון אחד, ואילו שני לוחמים, עמי ז"ל ובן זוגו יצאו מן הצד השני.
המ"פ צפה לכיוון שבו נראתה הדמות, אולם המחבל הסתתר מאחורי גרם מדרגות נוסף, ולא זוהה. שני החיילים רצו אל אותו גרם מדרגות ונצמדו לאחד הקירות, אולם כאשר "פתח" עמי את הפיה, הוא נחשף לעבר המחבל עלאן, וזה ירה בו כמה כדורים מרובה קלאשניקוב. "עמי, שלבש אפוד מגן קראמי, חסין כדורים, ספג שניים או שלושה כדורים בתפר שבין פלאטות האפוד", סיפר בן אברהם, "ונפגע בחזהו". בן זוגו של עמי, שנפצע קל, ירה לעבר המחבל, גרר את עמי לאחור, ולמרות שנפצע בעצמו החל לטפל בעמי.
לוחם נוסף, שטיפס במדרגות איגף את שני הנפגעים וירה למוות בעלאן, שניסה להימלט מן הגג. עלאן נהרג בפינת הגג. בעל הבית המבוקש, אל-פקיה, ניצל את המולת הקרב, ונמלט לרחוב כשהוא מתחזה לתושב תמים. על פי המידע שבידי צה"ל הוא עדיין מסתתר בכפר, ובכונת צה"ל לעוצרו ולחקור אותו.
תחילה לא ידעו בצה"ל את זהותו של ההרוג, ורק בבוקר הגיעו ידיעות כי מדובר במבוקש הבכיר. המידע התחזק בזכות העובדה שהמבוקש היה חמוש בשני כלי נשק והתנגד למעצר. גם פניו של ההרוג נראו מוכרות לאנשי השב"כ מן התמונות שלו שהחזיקו בידיהם. כוחות צה"ל והשב"כ יצאו לבית משפחתו של עלאן בבית לחם, והביאו את בני המשפחה לזהות את גופתו. צה"ל הרס בשעות הבוקר את הבית שבו הסתתר.

אחראי לשורה של פיגועים קשים

עלי מוסא אחמד עלאן אחראי לרצח של עשרות רבות של ישראלים בשורת פיגועים קשים, בהם הפיגוע האחרון בחיפה, שבו נהרגו 17 בני-אדם, הפיגוע בצומת פת בירושלים, בו נהרגו 19 בני אדם, והפיגוע בקרית מנחם, בו נהרגו 12. הוא הסתתר באזור בית לחם, וצה"ל והשב"כ ניסו כבר פעמים רבות ללכוד אותו.
עלאן גדל במחנה הפליטים אל-אעידה בבית לחם. הוא היה כלוא בישראל בין השנים 94'-99' בשל תכנון של פיגועי הנחת מטענים, פיגועי ירי ותוכנית לחטוף חייל. עם שחרורו מהכלא, במסגרת ההסכמים עם הפלסטינים, שב עלאן לפעילות צבאית במסגרת החמאס באזור שכם. במהלך אותה תקופה הוכשר עלאן כ"מהנדס מטענים" יחד עם מבוקש בכיר אחר, מוהנד טאהר, שנהרג במהלך פעילות צה"ל בעיר.
עלאן חזר לאזור בית לחם לפני כעשרה חודשים בעקבות מבצע "חומת מגן", כדי לחזק את החמאס באזור, שספג מכה קשה. מייד הוא החל לתכנן פיגועים גדולים וקשים. בין השאר, תכנן עלאן לפוצץ ספינת נופש באילת באמצעות מחבל מתאבד בעל תעודת זהות ישראלית, אשר יישא את מטען החבלה בתוך מצלמת וידאו גדולה. בשלב מסוים השתלט עלאן גם על פעילות החמאס בחברון, ובמסגרת זו הוא אחראי על כמה פיגועים שהיו בעיר, ובהם הפיגוע בקריית ארבע לפני כעשרה ימים, בו נהרגו שני ישראלים.
לפחות באחד הפיגועים הפעיל עלאן, על-פי החשד, את אשתו, אמל, המחזיקה בתעודת זהות ישראלית כחולה, כיוון שהיא תושבת מזרח ירושלים. באמצעותה העביר עלאן מסרים למשלח הפיגוע בצומת פת בירושלים. השב"כ עצר את אמל עלאן כחשודה במעורבות בפיגועים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
(תמונת ארכיון)
צילום רויטרס
מומלצים