שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "מינוי אבו-מאזן מכשיר הדרך לפרסום מפת הדרכים"
  כך אמר גורם אמריקני, בעקבות אישורו הסופי של ערפאת את מינוי אבו מאזן לראש הממשלה הפלסטיני

  גורם אמריקני אמר הערב (ג'), כי מינויו של אבו מאזן כראש ממשלה תואם לתנאים שהציב נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, לפרסום מפת הדרכים להסדר שלום במזרח התיכון.
  ההתבטאות באה בעקבות חתימתו של יאסר ערפאת על הצו הממנה את אבו-מאזן לראש הממשלה הפלסטיני. חודש ימים עומד לרשות אבו מאזן כדי להרכיב את ממשלתו.
  המועצה המחוקקת הפלסטינית הצביעה מוקדם יותר בקריאה שלישית על החוק למינוי ממשלה. החוק עבר ברוב מוחלט למעט מתנגד אחד מבין 70 חברי המועצה שנכחו בדיון. לפיכך צפוי ערפאת להטיל הערב את מלאכת הרכבת הממשלה החדשה על מחמוד עבאס, אבו-מאזן.
  קבלת החוק התאפשרה לאחר שיו"ר הרשות, יאסר ערפאת, ויתר על דרישתו לפיה כל מינוי או כל ממשלה שתורכב יהיו כפופים לאישורו לפני הצגתם בפני המועצה המחוקקת הפלסטינית. עם זאת הוסכם שראש הממשלה יתיעץ עם היו"ר לפני הצעת ממשלתו למועצה. משמעות הדבר היא שראש הממשלה יעדכן את ערפאת באשר למינויים המוצעים, אולם לערפאת לא תהיה זכות וטו עליהם.
  השינוי בעמדתו בא, ככל הנראה, בעקבות לחצים שהופעלו עליו בעיקר על ידי נציגי הרביעייה (ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי), השושבינים של היוזמה למינוי ראש ממשלה ברשות. השינוי מאפשר לשמור על כבודו של ערפאת מבלי לפגוע בסמכויות ראש הממשלה להרכיב את הממשלה לפי ראות עיניו. בכך מבקשים חברי סיעת הפתח לתת מענה לטענתם של תומכי ערפאת, שאמרו אתמול שלא יתכן שהיו"ר ידע על הרכב הממשלה הפלסטינית לאחר שזו הורכבה. "לא יתכן שהראיס ידע מכלי התקשורת על הרכב ממשלתו", אמר בכיר פלסטיני מתומכי ערפאת.
  אתמול התפוצצה ישיבת המועצה שדנה בתיקונים שביקש ערפאת להכניס בחוק מינוי ראש הממשלה לפני שזה הובא להצבעה בקריאה שלישית. המחלוקת התעוררה בין תומכיו של ערפאת ובין המצדדים בעמדה לפיה יש להעניק לראש הממשלה סמכויות בלתי מוגבלות. לאחר שהדיונים נקלעו למבוי סתום הוחלט לדחות את המשך הישיבה להיום.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים