שתף קטע נבחר

חוק גיוס בני הישיבות: בעד ונגד

החברה הישראלית חלוקה באשר להמלצות ועדת טל. לחילונים ולחרדים השקפות עולם מנוגדות ואינטרסים מנוגדים

לקראת ההצבעה היום על חוק גיוס בני הישיבות, ולאור המחלוקות העמוקות בחברה הישראלית סביב הסוגיה, אסף ynet את התגובות הבאות:
יהודה משי זהב, קמב"ץ העדה החרדית: "יש שני דברים להבהיר בעניין הזה, ראשית, כולם יודעים שאין אף כוח בעולם שיכפה על בחור ישיבה להתגייס לצבא. המדינאים יודעים שאם יעשו זאת, יגיעו לסוף דרכם הפוליטית. ושנית, יש לדון בשאלת השירות הלאומי. צריך להיות ברור שכל חרדי נותן שירות לאומי פי כמה וכמה מכל אחד אחר במדינה וזה מתבטא גם בתרומה לריבוי דמוגרפי וגם בהתנדבות לאירגוני צדקה, והכל מתוך אמונה בלבד ולא מתוך חובה. במדינה יהודית צריכים להיות גם כאלה ששומרים על התורה ויש להכיר בזה כשירות לאומי. ברור, שבזמן חירום אנחנו נהיה הראשונים שנתגייס, אבל עכשיו, בשיגרה, ודווקא כשמתקרבים לרגיעה ושלום, הגיוס שלנו הוא לא אופציה ושום בג"צ לא יגייס אותנו".
פרופ' אביעזר רביצקי מהאוניברסיטה העברית בירושלים, חבר בתנועת "התעוררות": "באופן כללי אני סבור, שצריך לתת הטבות ועדיפויות למי שמשרת בצבא. בעבר היתה תחושה שבצבא שלנו משרתים כל בני הנוער, אבל היום אנחנו יודעים שרק כמחצית מכלל בני הנוער בארץ מתגייסים לצה"ל ורבים משתמטים משירות מילואים. כתוצאה מכך ניתן לראות בצבא שלנו היום צבא של מתנדבים ולכן, צריך לתת זכויות יתר למי שמשרת למרות הכל.
"עם זאת, אני לא סבור שיש סיבה לשנות במשהו את המצב שהיה קיים עד היום. אני לא חושב שהחילוניים באמת רוצים לראות את החרדים משרתים בצה"ל. הם לא רוצים פלוגות חרדיות, לא רוצים אוכל גלאט כושר ולא רוצים החזרות בתשובה בצבא. כולם מסכימים שהמצב שהיה קיים עד היום הוא לא רצוי, אבל הוא היחיד האפשרי. עכשיו בא בית המשפט ומנסה לשנות את המצב בחקיקה, שהיא בלתי אפשרית, שהרי אנחנו לא נשלח עשרות אלפי נערים חרדים לבית הסוהר. לפיכך, הפתרון היחיד מבחינתי, הוא להשלים עם המצב שהיה קיים עד היום".
אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון: "התנועה לאיכות השלטון שוללת את הפתרון של ועדת טל, כי היא נותנת לגיטימציה לאפליה של שכבות שונות. לנו יש הצעה אחרת ובה שלושה מרכיבים:
1. תהיה חובה אזרחית לכל אדם במדינה לשרת את החברה בשירות צבאי, אזרחי או לאומי.
2. החובה חייבת לחול על כולם ולהיות שוויונית.
3. במידה והמסגרת המוצעת תשבר, תופעל תורת תגמול: מי שיתן יותר שירות יקבל יותר. מאוד פשוט וסימטרי".
גיל קופטש: "דעתי מוכרת כבר. החרדים הם "שבט הלביא", תפקידם רק לשמש בקודש. אני אומר שלא יגייסו אותם, שימשיכו לעשות מה שהם עושים כי זה התפקיד שלהם. במדינה שלנו צריך ממסד דתי ואת זה הם מספקים. הלוואי שיתנו שירות לאומי - שכולם בכלל יראו רוח התנדבותית במדינה הזו. אבל הפתרון נמצא בקבלת המצב הקיים. צריך לתת תגמול לימודים וכדומה למי שכן שירת שירות מלא, בסה"כ שובתי הרעב צודקים בקריאתם, אבל אני חוזר - הפתרון לא נמצא בגיוס החרדים".

לפנייה לכתב/ת
שאולי שם טוב
אוהל ההתעוררות
שאולי שם טוב
מומלצים