שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "העבד" - המנצח הגדול בפרס התיאטרון
  "העבד" של תיאטרון "גשר" זכתה ב-6 פרסים בטקס חלוקת פרסי התיאטרון השמיני

  טקס חלוקת פרסי התיאטרון השמיני במספר התקיים בצהרי יום שישי האחרונים בתיאטרון נגה ביפו בסימן הקיצוצים המסיביים בתקציב התרבות והגזירה הכלכלית החדשה, לפיה עתיד התקציב החדש להצטמצם בסכום נוסף של 30 מיליוני שקלים. האקדמיה העומדת מאחורי פרס התיאטרון החליטה לקיים את הטקס השנה במתכונת מצומצמת, ומרבית קטעי המעבר היו קטעי וידאו מתוך הצגות. תיאטרון "גשר" גרף שישה פרסים, חמישה מהם הוענקו להפקת "העבד", עיבוד לספרו הנודע של יצחק בשביס זינגר שזכה בפרס הצגת השנה, פרס השחקנית (יבגניה דודינה), פרס הבמאי (יבגני אריה), פרס התפאורה (אריה ומיכאל קרמנקו) ופרס מעצב התאורה (אבי במבי יונה).
  עם קבלת הפרס אמר הבמאי ומנהלו האמנותי של תיאטרון "גשר", יבגני אריה: "בימים אלה אנחנו עובדים על הצגה חדשה של בשביס זינגר בשם 'שושה'. בהצגה יש משפט שאומר התיאטרון הוא זבל בהגדרתו. כנראה שבממשלת ישראל חושבים כך. אני רוצה להודות לכל האחרים שחושבים אחרת". שרת החינוך והתרבות, לימור לבנת, שנכחה באירוע והעניקה את הפרס בקטגורית הצגת השנה אמרה כתשובה לדבריו של אריה: "ארבעה מיליון איש הגיעו השנה לתיאטרון והוכיחו שהם אינם חושבים שהתיאטרון הוא זבל. לתיאטרון הישראלי מגיע אות של כבוד, מכיוון שהוא מצליח להביא לא רק את האליטות אלא אנשים מכל השכבות, את הציבור הרחב שמצביע ברגלים וקונה כרטיסים. זו תקופה קשה לתיאטרון ולתרבות בכלל, מוסדות רבים נקלעו למצוקות וכרגע צריכים להתמודד עם הקשיים והקיצוצים". כדי לחזק את דבריה הצביעה השרה לבנת על אמה, שולמית לבנת, שישבה באולם, ואמרה: "אמא שלי, חברת אמ"י, יושבת כאן. אני נולדתי לתוך התרבות ואנחנו יחד לא ניתן לה למות, נמצא פתרונות כבר בתקופה הקרובה איך לעשות כדי להמשיך ולעשות".
  הפקת "עוץ לי גוץ לי" של תיאטרון הקאמרי זכתה בשלושה פרסים, ביניהם פרס עיצוב התלבושות שהוענק לרות דר, פרס עיצוב התנועה שהוענק לארז שפריר ופרס מחזמר השנה. את הפרס השלישי עלה לקבל מנהלו האמנותי של התיאטרון, עמרי ניצן, שציטט מתוך שורותיו של שלונסקי הרלבנטיות למציאות הנוכחית - "קופת ממלכת עוץ ריקה והמלך במצוקה, השרים מתרוצצים, מאין להשיג זוזים". להפקות תיאטרון בית לסין הוענקו השנה חמישה פרסים בקטגוריות השונות, ביניהן פרס שחקן המשנה שהוענק לאבי אוריה על תפקידו ב"איסמעיליה", פרס מתרגם השנה שהוענק לשמוליק לוי על ההפקה המחודשת של "אני לא רפופורט", פרס מחזאי השנה שהוענק להלל מיטלפונקט על "איסמעיליה", פרס העלאה המחודשת של מחזה להפקת "אני לא רפופורט" ופרס שחקן השנה שהוענק ליוסי פולק על תפקידו בהצגה "אני לא רפופורט". פולק הקדיש את הפרס לפעילת השלום האמריקנית, רייצ'ל קורי, שנדרסה למוות על-ידי טנק ישראלי ברפיח לפני כשבועיים.

  המלחמה על הבית

  האכזבה הגדולה של הטקס היתה הפקת תיאטרון החאן "דון פרלימפלין ואהבתו לבליסה בגן ביתו" על-פי לורקה, שהיתה מועמדת לשמונה פרסים בקטגוריות השונות, וזכתה בפרס יחיד שהוענק למלחין יוסף ברנדשווילי. ליליאן ברטו זכתה בפרס שחקנית המשנה על תפקידה בהצגה "המלחמה על הבית" מאת אילן חצור, שהוכתרה גם כקומדיה הטובה של השנה.
  זו השנה השניה ברציפות בה מעניקה האקדמיה פרס מיוחד לאירוע הבולט של השנה בתחום אמנויות הבמה. הפרס המוענק על מצוינות ניתן השנה לכוריאוגרף והרקדן עידו תדמור על עבודתו "מכתוב". "מעבר לזכייה הפרטית, הבחירה של האקדמיה מסמנת צעד נוסף קדימה עבור המחול הישראלי", אמר תדמור, והודיע על כוונתו לאגד את כלל יוצרי המחול בישראל ולצאת למלחמה על קיומה והוויתה של התרבות לנוכח הקיצוצים בתקציב. בהתחשב בעובדה שלהקתו של עידו תדמור נאלצה לבטל השבוע שני מופעים של "מכתוב", בשל אי העברת תקציבים שהיו אמורים להגיע ממשרד התרבות, בלהקה מקווים שנוכחותה של השרה לבנת בטקס - בו זכתה היצירה בפרס היוקרתי - יזרז אולי את הזרמת הכספים.
  פרס השחקן המבטיח הוענק השנה ליחזקאל לזרוב על תפקידו ב"אופרה בגרוש", פרס השחקנית המבטיחה הוענק לאולה שצ'ור על תפקידה ב"אמא קוראז'" ופרס מפעל חיים הוענק לשחקנית וכלת פרס ישראל, מרים זוהר. ביציאה מאולם תיאטרון "גשר" ביפו חולקו לבאי הטקס כרוזים הקוראים להשתתפות בהפגנת ענק המוכתרת כ"מסע הלוויה לתרבות בישראל". את ההפגנה מארגנים במשותף שח"ם (איגוד שחקני המסך), אמ"י (איגוד אמני ישראל) וההסתדרות המייצגת את האמנים במאבק נגד הקיצוצים והיא תצא בחמישי הקרוב (3.4) בשעה 14:00 מכניסת האמנים של תיאטרון הבימה. בכל תחנת תרבות בה תעבור ההפגנה - בהן הבימה, היכל התרבות, בית ציוני אמריקה, צוותא, האופרה, הקאמרי, בית אריאלה ומוזיאון תל-אביב - תופיע כרזת ענק, עליה ייכתב: "מחסלים את התרבות בישראל, ומה אתה עושה ראש הממשלה?"  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תיאטרון גשר
  העבד. הזוכה הגדולה בטקס
  צילום: תיאטרון גשר
  יוסי פולק. הקדיש את הפרס לפעילת השלום רייצ'ל קורי
  יבגני אריה: יש שחושבים שהתיאטרון הוא זבל בהגדרתו
  לאתר ההטבות
  מומלצים