שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  איך מחושב שכר המינימום

  איך מחושב שכר המינימום במשמרות לילה, בעבודת מלצרות ובעבודה של נוער, והאם מעביד יכול לשכנע את העובד להסתפק בפחות ממנו. דוד שי מחילן טק עונה לשאלות

  איך מחושב שכר המינימום במשמרות לילה, בעבודת מלצרות ובעבודה של נוער, והאם מעביד יכול לשכנע את העובד להסתפק בפחות ממנו. דוד שי מחילן טק עונה לשאלות:

  מה גובהו של שכר המינימום?

  לשכר המינימום נקבעו 3 רמות: לחודש, ליום ולשעה, בהתאם לאופן קביעת שכרו של העובד. שכר המינימום לחודש לעבודה במשרה מלאה הוא 3,335.18 שקל. שכר המינימום ליום עבודה מלא, הוא 153.92 שקל למי שעובד חמישה ימים בשבוע ו-133.42 שקל למי שעובד שישה ימים בשבוע. שכר המינימום לשעה הוא 17.93 שקל.

  מהי משרה מלאה?

  למשרה מלאה אין הגדרה מוחלטת שנכונה לכל המשק והיא פונקציה של הגדרה מקומית. בהתאם לחוק שעות עבודה ומנוחה, שבוע העבודה לא יעלה על 45 שעות, אך במקומות עבודה רבים שבוע העבודה קצר יותר. שבוע עבודה של מורה בבית-ספר תיכון הוא 24 שעות, ולכן די בעבודה בהיקף זה כדי להיות זכאי לשכר המינימום לחודש.

  לאחר שהסברתי לעובדי על מצבו הקשה של המפעל, הם הסכימו להסתפק בשנה הקרובה בשכר נמוך משכר המינימום. האם יש דרך לעשות זאת מבלי להסתבך עם החוק?

  אין כל דרך חוקית לשלם שכר נמוך משכר המינימום. זוהי זכות שנקבעה בחוק והעובד, ואפילו ארגון העובדים, אינם יכולים לוותר עליה.

  האם גם נוער עובד זכאי לשכר מינימום?

  גם נוער עובד זכאי לשכר המינימום, אך הוא נמוך יותר ונקבע בהתאם לגיל: עד גיל 13.5 - 16 שקל לשעה, מגיל 16 עד 14.46 - 17 שקל לשעה, ומגיל 17 עד 16 - 18 שקל לשעה. לחניכים, נוער הלומד מקצוע באמצעות עבודה מעשית מודרכת, שכר המינימום הוא 11.57 שקל לשעה.

  שמעתי על עובדים שבאופן חוקי משולם להם שכר נמוך משכר המינימום. מהם הכללים בעניין זה?

  למנכ"ל משרד העבודה נתונה סמכות לקבוע שכר מינימום מופחת לעובד הסובל ממגבלה גופנית, נפשית או שכלית הגורמת לכך שיכולת עבודתו פחותה מיכולת העבודה הרגילה. צעד זה נועד לפתוח את שוק העבודה לעובדים אלה, שעלולים להתקשות מאוד במציאת עבודה בשכר המינימום.

  האם לעובד שמקבל קיצבת זקנה חובה לשלם שכר מינימום כמו לעובד צעיר?

  אין גיל מרבי לתחולתו של חוק שכר מינימום. המצבים היחידים של שכר מינימום מופחת הם אלה המתוארים בתשובות לשתי השאלות הקודמות.

  מתי מתעדכן שכר המינימום?

  בהתאם לחוק שכר מינימום, שכר המינימום מתעדכן מדי שנה באפריל, כך שיהיה שווה ל-47.5% מהשכר הממוצע במשק, וכן בעת תשלום תוספת יוקר. החודש אמור היה להתעדכן שכר המינימום, אך הוא הוקפא במסגרת הקיצוצים בתקציב שנערכו בשנה שעברה.

  כיצד ייתכן שמי ששכרו ברוטו הוא 3,500 שקל לחודש אינו מקבל השלמה לשכר מינימום ואילו מי ששכרו ברוטו הוא 6,000 שקל לחודש מקבל השלמה לשכר מינימום?

  לא כל רכיבי השכר נכללים בשכר המושווה לשכר המינימום ולכן תופעה זו נובעת מהבדל ברכיבי השכר. זה ששכרו 3,500 שקל מכיל רכיב יחיד שגובהו גדול משכר המינימום ולכן אינו מקבל השלמה לשכר מינימום. ואילו שכרו של מי שמרוויח 6,000 שקל מורכב, למשל, משכר יסוד של 3,000 שקל, תוספת ותק של 1,000 שקל, הוצאות נסיעה בסך 800 שקל ותוספת משפחה בסך 200 שקל. מכל הרכיבים הללו רק שכר היסוד מושווה לשכר המינימום והוא בגובה המזכה בהשלמה לשכר המינימום. כל שאר הרכיבים אינם נכללים בהשוואה זו.

  אילו רכיבי שכר אינם מובאים בחשבון בעת השוואת השכר לשכר המינימום על-פי החוק?

  לשכר המינימום מושווה השכר בעד יום עבודה רגיל. בהתאם לכך אין לכלול בהשוואה גמול שעות נוספות, ותוספות אחרות בעד עבודה נוספת. בנוסף לכך נקבעה בחוק שכר מינימום רשימה של רכיבים שאינם נכללים בהשוואה: תוספת משפחה, תוספת ותק, תוספת בשל עבודה במשמרות, פרמיות, משכורת י"ג, מענקים על בסיס שנתי והחזר הוצאות לרבות הוצאות כלכלה, אש"ל ונסיעות שמשלם המעביד.

  מהו שכר המינימום לעבודה במשמרת לילה?

  שכר המינימום לעבודת לילה אינו שונה מהשכר לעבודה ביום. ההבדל היחיד בחקיקה בין לילה ליום הוא הקביעה שיום עבודה במשמרת לילה אורכו 7 שעות בלבד (השעה השמינית נחשבת לשעה נוספת). מקורו של השכר המוגדל לעבודה בלילה הוא בהסכמי עבודה, ורק עובד שחל עליו הסכם כזה יקבל בעד שעת עבודה בלילה שכר גבוה מאשר בעד עבודה ביום.

  אני מקבל שכר נמוך עם השלמה לשכר מינימום. לאיזה תשלום אני זכאי בעד עבודה בשעות נוספות?

  בהתאם לחוק שעות עבודה ומנוחה, בעד שעה נוספת יש לשלם שכר השווה ל125%- או 150% משכר שעה רגילה. שכר שעה רגילה שלך שווה לשכר המינימום, ולכן בעד שעה נוספת יש לשלם לך שכר השווה ל-125% או 150% משכר המינימום.

  בעבודתי כמלצר אני מקבל שכר של 5 שקלים לשעה פלוס טיפים. טיפ ביום בינוני הוא 20 שקל לשעה, כך שבסך הכל אני מרוויח הרבה יותר משכר המינימום. האם את ההשלמה לשכר המינימום יש לחשב תוך התעלמות מהטיפים?

  "בחוק שכר מינימום נאמר עובד זכאי לקבל ממעבידו שכר עבודה שלא יפחת משכר המינימום". את הטיפ אינך מקבל ממעבידך אלא מהלקוחות, ולכן אין לראות בטיפ מרכיב שכר לצורך השלמה לשכר מינימום, כלומר יש לחשב השלמה זו כאילו אינך מקבל טיפים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארכיון YNET
  תשובות לגבי שכר מינימום
  ארכיון YNET
  מומלצים