שתף קטע נבחר

האמריקנים כבשו את לב בגדד; פסלו של סדאם נופץ

הנחתים השתלטו במהלך היום על רחובות בגדד, עד למצעד ניצחון בלב הבירה, כיכר תחריר. הם נתקלו באהדה מצד התושבים - וגם במעשי ביזה. אזרחים עיראקים וחיילים אמריקנים ניפצו את פסלו הענק של סדאם בלב העיר. צ'ייני: בשבת נכנס פגישה עם בכירים עיראקים ונתכנן ממשלה חדשה. ראמספלד: בכירים עיראקים מצאו מקלט בסוריה

הסוף לעידן סדאם חוסיין? בתום שלושה שבועות של קרבות, נראה היום (ד') לראשונה כי סוף המלחמה בעיראק באופק. טנקים אמריקנים השתלטו על לב בגדד, כיכר תחריר שבה פסלו האימתני של סדאם, שנופץ. במקביל, הושלמה השתלטות גם על מטה המשטרה החשאית של סדאם. החיילים נשאו את דגל ארצות הברית, התחבקו עם תושבים ולא נתקלו בהתנגדות מיוחדת. בגדד הפכה לעיר חופשית.
דובר הבית הלבן, ארי פליישר, אמר הערב כי הנשיא בוש מרוצה מאוד מההתקדמות הצבאית. "הנשיא שבע רצון מהמבצע הצבאי, אולם הוא לוקח בערבון מוגבל את חגיגות הניצחון שכן הוא יודע שייתכנו עוד סכנות בהמשך", אמר פליישר.
סגן נשיא ארצות הברית, דיק צ'ייני, הודיע כי בשבת כבר תתקיים פגישת עבודה ראשונה בין אמריקנים לעיראקים, שתעסוק בתכנון ממשלת ביניים עיראקית. "נכנס יחדיו נציגים מקבוצות מכל רחבי עיראק שישבו וידונו בהקמתה של ממשלה זמנית למדינתם", אמר צ'ייני בכינוס עורכי עיתונים. הפגישה תתקיים בנאסיריה שבדרום עיראק, אמר. האמריקנים מתכננים כעת להקים מימשל צבאי שיוחלף בשלטון פדרלי.
שר ההגנה האמריקני, דונאלד ראמספלד, אמר הערב כי ממידע מודיעיני עולה כי מספר עיראקים מצאו מקלט בסוריה. "ביקשנו בצורה ברורה שלא יאפשרו כניסת עיראקים לשם. נראה שהם עשו החלטה מודעת להתעלם מכך. בכירים עיראקים יוצאים מעיראק ועוברים לסוריה למרות שביקשנו מפורשות שלא", אמר.
השליטה האמריקנית בבגדד כמעט אבסולוטית: בכיר בקואליציה, הגנרל ברוקס, הודיע אחר הצהריים בתדרוך בקטאר כי "הגענו לנקודת השבירה של השלטון העיראקי". במקביל נמסר על בריחה המונית של של אנשי מפלגת הבעת' מבתיהם, יחד עם משפחותיהם, מחשש למעשי נקמה.
מפקד הדיוויזיה השלישית של חיל הרגלים האמריקני, גנרל בופורד בלאונט, אמר כי כוחות אמריקנים מאבטחים את מרכז בגדד ושלב הלחימה יסתיים תוך מספר ימים, לפחות בבירה ובדרום עיראק. "הכוחות האמריקנים פשטו על כל בנייני הממשלה העיראקית ומשרדיה בבגדד - ולא נותר בהם איש", אמר. ההערכה היא שכעת יתמקדו האמריקנים במלחמה בצפון המדינה.

נכנסו לכיכר

התמונות המדהימות החלו לזרום בסביבות 13:30 בצהריים, כאשר, לראשונה במלחמה, דווח על כניסה של טנקים אמריקנים לכיכר תחריר, הכיכר המרכזית של בגדד ולמעשה לב השלטון. כ-20 כלים משוריינים חצו את גשר "אל-ג'ומהוריה" שעל החידקל והתפרסו בכיכר, תוך שהם קוראים ברמקולים בערבית הודעות הרגעה לתושבים (למפות עיראק ובגדד לחצו כאן).
מאות אזרחים עיראקים התקבצו בכיכר ופתחו בניסיונות לנפץ את פסלו הענק של סדאם. הם כרכו חבל סביבו, השליכו עליו אבנים, הביאו סולם ופטישים - ופתחו בניפוץ סמל שלטונו של סדאם. נגמ"ש אמריקני ובו ציוד הנדסי מיוחד הצטרף לאזרחים בניסיון להפיל את הפסל, ולאחר כשעה הופל הפסל והאזרחים פתחו בחגיגות.

פריסה איטית

הצעד הזה בא בעקבות פריסה איטית בכל שעות היום של כוח חלוץ ובו אלפים מחיילי הנחתים האמריקנים. ההשתלטות החלה ברובע המכונה "סדאם-סיטי", אזור עני בצפון מזרח בגדד המאוכלס ברובו בכ-2 מיליון שיעים. קולות ירי של נשק קל ו-RPG נשמעו ברחבי העיר. להתקדמות הנחתים סייעו כוחות ארטילריה, שהמשיכו "לרכך" בירי את כיסי ההתנגדות העיראקים. מטוסי קרב ריחפו כל העת ממעל והמשיכו לפגוע במטרות עיראקיות.
הנחתים נתקלו בהתנגדות מועטה יחסית, ולהוציא תקריות אש מקומיות נראה כי אין התנגדות בסדר גודל משמעותי. נראה כי האזור נבחר במכוון בשל הרוב השיעי העני, המתנגד לסדאם. החיילים האמריקנים אף זכו לקבלת פנים חמה של התושבים, שמחאו להם כף בהתלהבות. "הלו, הלו! כן בוש! לא עוד סדאם, אנחנו אוהבים אתכם", קראו מאות צעירים לעבר החיילים. חלק מהם השליכו פרחים וקרעו תמונות של סדאם.
עוד נראו מספר הולך וגדל של מעשי ביזה ושוד ברחובות בגדד, לאחר שכוחות המשטרה המקומית "נעלמו" מהרחובות. בין היתר נראו תמונות של אזרחים מנפצים חלונות ראוה וסוחבים טלוויזיות ומכשירי חשמל. אפילו מטה האו"ם נבזז, וכן משרדי ממשלה והאזור הסמוך לאיצטדיון. כתבים בבירה העיראקית התרשמו כי סמכות השלטון העיראקי נשברה לחלוטין וכעת שורר תוהו ובוהו ברחובות. ארגון הצלב האדום הודיע כי הוא מפסיק את פעילותו בעיר בעקבות המהומות.

דיווח: ה-CIA מאמין שסדאם מת

חילוקי דעות בקואליציה לגבי גורלו של נשיא עיראק, בעקבות הפצצת הבניין ברובע מנצור, שבו השתכן על פי ההערכה המודיעינית יחד עם שני בניו. העיתון "וושינגטון טיימס" ציטט הבוקר גורמי מודיעין לפיהם סדאם נראה נכנס לבניין - ולא יוצא. הם תיארו את המצב ב-CIA כ"אופוריה".
לעומת זאת, גורמי ביטחון בריטים מעריכים כי סדאם שרד את ההתקפה. כך דיווחה אמש רשת ה-BBC. בכיר בפנטגון ציין בהקשר זה כי יש עדיין בצמרת העיראקית מי שמעביר פקודות למשמר הרפובליקה, אולם לא ברור האם זהו סדאם.
בתוך כך דיווח הלילה משרד ההגנה בוושינגטון על שני טייסים אמריקנים הנעדרים בעיראק. מטוסם של השניים, מסוג F-15E, התרסק ביום שני לפנות בוקר. דובר מכוחות הקואליציה הסביר כי פרסום האירוע עוכב בכדי להגן על החיילים, אם הצליחו לחלץ עצמם ועל מנת שלא לספק לעיראקים אינפורמציה לגבי האירוע ומיקומו.
מספר הנעדרים האמריקנים עומד כעת על עשרה. שבעה חיילים נוספים נשבו בידי העיראקים וגורלם לא ידוע. לאמריקנים יש 96 הרוגים במלחמה ולבריטים 30 נוספים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטנקים מגיעים לכיכר תחריר
צילום: sky news
צילום: רויטרס
הדגל האמריקני על ראש הפסל של סדאם
צילום: רויטרס
הפסל מופל
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
העיראקים חוגגים
צילום: איי פי
מומלצים