שתף קטע נבחר

2 חיילים נהרגו בהתקפה על בסיס טירונים

שני מחבלים חדרו לבסיס טירונים של "גולני" בבקעת הירדן, ופתחו בירי. 2 חיילים נהרגו, ו-9 נפצעו, 2 מהם בינוני-קשה. מקור בזרוע הצבאית של הפתח: "מדובר בפיגוע משולב - שלנו ושל החזית העממית לשחרור פלסטין"

שני חיילים, סמ"ר יגאל ליבשיץ וסמ"ר עופר שרעבי, נהרגו הבוקר (ה') בהתקפת ירי על בסיס טירונים בבקעת הירדן. השניים נהרגו במהלך חדירת מחבלים למאהל בבסיס הטירונים של חטיבת גולני, "פלס", בצפון הבקעה. שני חיילים נוספים נפצעו באורח בינוני עד קשה ושבעה נוספים נפצעו קל. מסוקי חיל האוויר פינו את הפצועים לבתי החולים "רמב"ם" בחיפה ו"העמק" בעפולה.

המחבלים זחלו בתוך השיחים וחתכו את הגדר

סמוך ל-5:15 לפנות בוקר חדרו שני מחבלים, חמושים ברובי קלצ'ניקוב, למאהל, פתחו באש לכיוון האוהלים, ופגעו בחיילים, שחלקם ישנו ואחרים התעוררו לקראת מסדר ההשכמה.
"המחבלים ניצלו את שעת הכושר בזמן ששומרי הפטרול לא שהו באזור שבו הסתתרו, אלא עברו לצדו השני של המאהל", סיפר ל-ynet מפקד חטיבת הבקעה, אל"מ רוני בלקין. "מניתוח הזמן והשטח אנחנו מבינים שהם התקדמו לאט מאוד, וזחלו חלק גדול מהדרך, כך שהגיעו אל הבסיס רק לפנות בוקר. בחלק מן הזמן הם זחלו בתוך שיחים ועשביה, מבלי ששומרי המאהל הבחינו בהם.
"הם התמקמו סמוך למאהל של האימון המתקדם, שהנו מאהל חיצוני, הצמוד לבסיס, ומוקף בגדר. כאשר החיילים עברו לצדו השני של המאהל הם גזרו את הגדר במגזרי תיל, וחדרו פנימה". לדברי אל"מ בלקין, "החיילים השומרים הבחינו בתכונה וברעשים חשודים וחשו למקום החדירה, אך עדיין לא ברור מי פתח באש קודם, המחבלים או החיילים. זה היה סימולטני".
באותה שעה המאהל כבר החל להתעורר. חלק מן החיילים והמפקדים כבר היו לבושים מדים לקראת שעת ההשכמה. החיילים והמפקדים יצאו להילחם במחבלים ובמקום התפתחו חילופי אש עזים. המחבלים ירו לעבר האוהלים, ובעיקר לעבר אוהל שבו ישנו חיילי המפקדה המלווים את האימון המתקדם. מהירי נהרגו שני החיילים, ליבשיץ ושרעבי, שישנו בתוך האוהל. גורם צבאי המעורב בתחקיר אמר כי אחד מהשניים הספיק כנראה להתעורר ולהכניס מחסנית לנשקו לפני שנפגע.
מפקד פלוגת האימון המתקדם, שהתעשת ראשון לשמע הירי, אירגן כוח קטן של לוחמים, הסתער לעבר המחבלים, והרג אחד מהם. המחבל הנוסף נפצע בחילופי האש והצליח להימלט, אולם נהרג כעבור דקות ספורות על ידי חיילי הנח"ל החרדי, ששבו אותה שעה מפעילות מעצרים בכפרים הפלסטינים הסמוכים.

מפקד חטיבת הבקעה: התגובה הייתה מהירה

שני המחבלים שביצעו את התקפת הירי בבקעה הם רדואן דרום, בן 20, ממחנה הפליטים אל-עין ליד שכם, ובאסל סורדי, בן 22, ממחנה ראס אל-עין ליד שכם. גורם בגדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, אמר ל-ynet, כי "מדובר בפיגוע משולב". לדבריו, את הפיגוע ביצעה חולייה משותפת של גדודי חללי אל אקצה ושל גדודי אבו עלי מוסטפא, הזרוע הצבאית של החזית העממית לשחרור פלסטין.
אלוף-משנה בלקין אמר בתום תחקיר ראשוני של הארוע כי "המאהל הגיב במהירות הבזק. מפקד אחת הפלוגות של האימון המתקדם, יחד עם מפקדים וחיילים נוספים השיבו באש ונלחמו באומץ בשני המחבלים. אני רוצה לציין את התגובה המהירה והאמיצה של הכוח שגמרה את האירוע במהירות".
סגן הרמטכ"ל, האלוף גבי אשכנזי, אמר היום בסיור בקו התפר, עם חברי ועדת חוץ וביטחון כי כי ניכרת מגמה של ארגוני הטרור לסגת מג'נין וצפון השומרון דרומה לעבר שכם וירושלים, כיוון ששם אין עדיין גדר".
האירוע הביטחוני האחרון באזור התרחש לפני כחודש, כאשר כוח מהנח"ל החרדי הרג מחבל חמוש שהתקרב ליישוב חמרה במרכז הבקעה. לפני שנה וחודשיים נהרגו אם, בתה וחייל צה"ל לאחר שמחבל חמוש חדר לבית במושב חמרה בבקעת הירדן. לפני כשנה וחצי נהרג קצין בהתקפה של חוליית מחבלים על מחלקת טירונים מיחידת צנחנים מיוחדת, שישנה בשטח, סמוך לשטח האימונים חמאם אל מליח בבקעה.

עופר שרעבי: "חתם קבע ונהרג"

עופר שרעבי, בן 21 מגבעת שמואל, יובא למנוחות מחר ב-12:00 בבית העלמין הצבאי בסגולה. חבר ילדות שלו, אופיר, סיפר עליו ל-ynet: "אנחנו חברים מגיל אפס. גבעת שמואל מקום קטן, כולם מכירים את כולם, וכולם הכירו את עופר. כולנו היינו יוצאים יחד, ואני תמיד אמרתי שאם עופר לא יוצא – גם אני לא בא. הוא היה טיפוס של מנהיג, מלא הומור, כל הזמן מצחיק. אהב את החיים, רצה תמיד ליהנות, לקחת הכל בקלות. קשה לי לחשוב עליו בזמן עבר, כי אני כל הזמן רואה את הפנים שלו מולי, צוחק, מחייך, וככה אני אזכור אותו.
היינו כמה חברים שהתגייסנו יחד, וגם השתחררנו יחד, לפני שבועיים. עופר רצה לחתום קבע. אני אמרתי לו לא לחתום, כי זה לא שווה את זה. זה לא קבע שחוזרים כל יום הביתה, זה קרבי, כל דקה שאתה שם אתה יכול עוד לחטוף כדור. אבל הוא רצה לחתום. וזה בדיוק מה שקרה. הוא אמר שהוא יחתום לחצי שנה, ואחר כך נצא כולנו לטיול. יש לו אחות שעברה השבוע לשיקאגו, והוא רצה לטוס אליה.
הוא אהב את הצבא, ובמיוחד אהב את גולני. בהתחלה הוא לא רצה ללכת לקרבי, אחר כך נהיה גולנצ'יק שרוף. רק אתמול דיברנו אתו בטלפון. סיכמנו שהוא חוזר לחמשוש, ונצא כולנו לרקוד. עכשיו אנחנו כאן, וזה כמו סיוט. הוא היה המפקד של הטירונים, המפקד שלו אמר שהוא חטף את הכדור בראש, לפני שהוא הספיק לטעון את הנשק. תמיד הוא אמר לי שכשאני אתחתן, הוא יהיה השושבין שלי. עכשיו אני קובר אותו.
עופר שרעבי הותיר אחריו הורים, שני אחים ושתי אחיות.

יגאל ליבשיץ: "אהב כל רגע בצבא"

יגאל ליבשיץ, בן 20 מראשון לציון, הובא למנוחות הערב ב-18:30 בבית העלמין בעירו.
הוריו, ולדימיר ופאני, סיפרו למכריהם כי כאשר שמעו על הפיגוע, לבם ניבא להם רעות. אחותו של החייל, רג'ינה, ניסתה לתפוס אותו בטלפון הסלולרי, אבל הוא היה כבוי. ההורים היו בביתה של האחות, כאשר הגיעו נציגי קצין העיר ומסרו להם את הבשורה המרה.
משפחת ליבשיץ עלתה לארץ בשנת 89' מברית המועצות, והשתכנה בעיר לוד. יגאל למד בתיכון בראשון לציון, והתגייס לגולני. חבריו סיפרו שהיה "מורעל" על הצבא: "כל רגע שהוא היה בצבא הוא אהב", אמר אחד מחבריו. גיסו, אדי בונפלד, אמר: "יגאל היה בחור מיוחד. כל הזמן דאג לחיילים שהיו אתו, שהיו במצב כלכלי קשה. כל פעם שהוא גילה שחבר נמצא במצוקה, הוא ניסה לעזור לו בכל מיני דרכים, ולא פעם היית רואה אותו אוסף תרומות. כזה הוא היה - בן אדם שאוהב לעזור לכל הסובבים אותו".
ליבשיץ היה אמור לחגוג בעוד שבועיים את יום הולדתו ה-21, ובספטמבר הקרוב היה אמור להשתחרר משירותו הצבאי כלוחם בגולני. חבריו סיפרו שתכנן את היום שאחרי השחרור שלו, וסיפר ללא הרף על הטיול הגדול שהוא עומד לעשות.בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, אלי סניור וסמדר שילוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
סמ"ר ליבשיץ. דאג לחיילים ששירתו עמו
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
סמ"ר שרעבי. טיפוס של מנהיג
צילום: דובר צה"ל
מומלצים