שתף קטע נבחר

29 מאסרי עולם לחוליה שביצעה הפיגוע במלון "פרק"

העונש הוטל על כל אחד מ-4 חברי החוליה. נשיא בית המשפט: "אם מקרה זה אינו מצדיק עונש מוות, מה כן?". השופטים: "הם לא ראויים לבוא בקהל אדם". נציגי משרד המשפטים: "זה סמלי שגזר הדין ניתן בערב פסח"

שנה לאחר הפיגוע במלון "פרק" בנתניה ניתנו היום (ב') גזרי הדין לחברי החוליה שתכננו וסייעו למחבל המתאבד שביצע את הפיגוע, בו נהרגו 29 בני אדם. בית המשפט הצבאי במחסום סאלם גזר 29 מאסרי עולם מצטברים ו-20 שנות מאסר נוספות על כל אחד מארבעת חברי החוליה.
נשיא בית המשפט אמר כי ייתכן והגיע הזמן שבית המשפט הצבאי יממש את סמכותו ויפעיל את עונש המוות. "נשאלת השאלה - אם מקרה זה אינו מצדיק עונש מוות - מה כן?" שאל. אחד השופטים התנגד לעמדה זו, ושניים אחרים סברו שייתכן והיה מקום לשקול זאת, אך הם נמנעים מלהעלות את ההצעה, מאחר והתביעה הצבאית לא דרשה עונש כזה. נשיא בית המשפט דרש מהתביעה להעביר ליועץ המשפטי לממשלה את חוות דעתו בנושא ואת גזר הדין.

"לא יראו קרן אור"

השופטים אמרו כי בכל שנותיהם בתפקיד לא נתקלו בעדויות זוועה שכאלה, כאשר לאורך כל המשפט מסרבים הנאשמים להביע חרטה. "הם אינם ראויים לבוא בקהל אדם", נכתב בגזר הדין. "עונש זה הוא מאסר לצמיתות. הם ינמקו בכלא עד יום מותם ולא יראו קרן אור".
נציגי משרד המשפטים שנכחו היום בדיון בבית המשפט הצבאי במחסום סאלם, אמרו היום כי "זה סמלי שגזר הדין ניתן בערב פסח".
חברי החוליה, שהגיעו מלווים בבני משפחותיהם, אמרו לנציגי התקשורת כי הם אינם חשים כל חרטה. "אני מחכה לרגע שאהיה שוב בחוץ כדי לנקום את הדם של הנרצחים והשאהידים בני עמנו", אמר באסת עודה, אחד מחברי החוליה.
חברי החוליה הגיעו הבוקר לבית המשפט כשהם נראים מחויכים מתמיד. "אני לא מתחרט על מה שעשיתי. כל עוד יש כיבוש, הפיגועים לא ייפסקו", אמר פתחי חטיב, שהורשע בהסעת המחבל. לשאלת התקשורת מדוע לא ביצע את הפיגוע בעצמו ענה: "למתכננים יש פטור מלבצע פיגועים". הוא הוסיף כי ביקש לבצע פיגוע לאחר הפיגוע במלון "פרק", אולם הדבר לא יצא אל לפועל מכיוון שחברי החוליה נעצרו על ידי כוחות הביטחון.
עם תחילת הדיון יצא אחד מהנאשמים, מוהאנד שרים, אל מחוץ לאולם ואמר כי הוא אינו מוכן לתת עדות בבית משפט ישראלי. גזר דינו ניתן שלא בפניו. שרים הורשע בהעברת כסף לרכישת הרכב ששימש להסעת המחבל, הסתרת המחבל עד לביצוע הפיגוע, והנפקת תעודות זהות ישראליות מזויפות.
נאשם נוסף, מועמר אבו שייח, הורשע בגיוס המחבל לארגון החמאס, והעברת חגורות הנפץ לאיש המתמחה בחומרי נפץ לשם בדיקתן. נאשם נוסף, נאסר יתאימה, הורשע בהבאת שתי חגורות הנפץ משכם לטול כרם. ראש החוליה, עבאס אל-סייד, עומד לדין בבית המשפט המחוזי בתל אביב.
פרט נוסף שהתברר היום הוא שבנו של חטיב, האיש אשר הסיע את המחבל, נעצר בשבוע שעבר בחשד לדקירתם של שניים מהמאבטחים ששמרו על הציוד המשמש לבניית מכשול התפר. "כל עוד יש רצח של נשים וילדים והריסת בתים יימשכו הפיגועים. הפתרון היחיד לפיגועים הוא שתעזבו את אדמתנו. אתם כובשים אותה בכוח", אמר חטיב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפיגוע במלון פרק
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"לא ראויים לבוא בקהל אדם"
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
"לא יראו קרן אור"
צילום: איי פי
מומלצים