שתף קטע נבחר

2 הרוגים בפיגוע במסוף קרני; קצין צה"ל נהרג בשכם

סדרה של אירועים קשים בלחימה בשטחים: בפיגוע בצפון הרצועה נהרגו זכר רחמין חנוכייב משדרות ואחמד סלאח קרע משועפאת מירי של מחבל במסוף קרני. בפעילות בשכם נהרג הלילה סגן דניאל מנדל מאלון שבות, במהלך פשיטה על מבוקשים. גורמי ביטחון ל-ynet: יש כ-62 התרעות לקראת הפסח

יממה קשה של לחימה בשטחים והתרעות גוברות לקראת חג הפסח: שלושה ישראלים נהרגו היום (ג'), בהם קצין צה"ל ושני אזרחים, בשורה של אירועים בגדה ובעזה. אחר הצהריים הותר לפרסום כי ההרוגים הם זכר רחמין חנוכייב, בן 39 משדרות ואחמד סלאח אל-אקרע, בן 20, תושב שכונת שועפת בצפון ירושלים.
באירוע הקשה ביותר, בצהריים, חדר מחבל למסוף המטענים במחסום קרני שבצפון הרצועה והחל לירות ולהשליך רימונים. מהירי נהרגו חנוכייב וקרע ו-3 נפצעו, בהם אחד בינוני ושניים קל. חיילי צה"ל השיבו באש לעבר המחבל והרגו אותו.
הלילה נהרג קצין צה"ל, סגן דניאל מנדל, בן 24 מאלון שבות, חייל נפצע בינוני-קשה וחייל נוסף נפצע קל במהלך מבצע נרחב של צה"ל בשכם, במהלכו התנהל קרב ירי בשכונת רפידייה.
עוד בצהריים: חיילים חשדו כי פלסטיני מנסה לדרוס אותם במחסום טנא עומרים, דרומית מזרחית לחברון. רכב התקרב למחסום בצורה חשודה, וכוח מילואים שמוצב במחסום פתח לעברו באש ופגע בו. הנהג נפצע קל. התקרית עדיין נבדקת.
גורמי ביטחון אמרו ל-ynet כי בידי ישראל 62 התרעות ממוקדות לפיגועים. לדברי הגורמים, זוהי הכמות הרגילה במהלך החודשים האחרונים, אך כמקובל לקראת חגים ומועדי ישראלים, מזהה מערכת הביטחון מוטיבציה מוגברת לשיגור פיגועים.

12 בצהריים: 2 הרוגים ו-3 פצועים ב"קרני"

שני עובדים ישראלים נהרגו ושלושה אחרים נפצעו, בהם אחד בינוני, בפיגוע ירי של מחבל איש החמאס במסוף הסחורות "קרני" שבצפון רצועת עזה. הפצועים פונו לבית החולים "ברזילי" באשקלון.
המחבל חדר סמוך לשעה 12:00 בצהרים אל מסוף המטענים, דרך הכניסה הפלסטינית למסוף. עדיין לא ברור איך הצליח להסתיר את הנשק והרימונים שנשא. הוא נכנס לאולם הבדיקות שבו שהו באותה עת סלקטורים ישראלים ופתח באש לעברם.
שלושה מהסלקטורים נפצעו, שניים באורח קל ואחד בינוני. המחבל המשיך לירות והרג שני עובדים נוספים במסוף, אחד מהם ערבי ישראלי והשני יהודי.
באותו שלב, הגיעו כוחות צה"ל ומאבטחים למקום והחלו לנהל חילופי אש עם המחבל, שהסתתר בתוך המסוף. בתוך כ-20 דקות נורה המחבל למוות. על גופתו נמצאו רובה קלצ'ניקוב, מחסניות ורימוני יד. בהודעת גדודי עז א-דין אל-קסאם של החמאס נמסר כי מדובר במוחמד יונס, בן 18, ממחנה הפליטים ג'בליה. לדברי החמאס, הפיגוע בוצע כנקמה על ההתנקשות בבכיר הארגון סעד אל-עראביד בעזה.
ירמי סבטי, קבלן העברת סחורות, סיפר ל-ynet: "נכנסנו למתחם הפלסטיני, ובשלב מסוים הבטתי מעבר לחומה וראיתי עובד פלסטיני שהתנהג בצורה מוזרה. הוא לבש שכפ"צ והידיים שלו היו צמודות לחזה, אולי כדי להסתיר את הרובה. לאחר כמה שניות, שמעתי קולות ירי ופיצוצים. יש נוהל להישאר במשאית. קראנו לסיוע, היו כמה רגעים מפחידים. הירי נמשך דקות ארוכות. מה שהכי מתסכל, הוא שאנחנו מגיעים לכאן להעביר להם סחורה - וזאת התודה שאנחנו מקבלים".
פאיד עבד, מהכפר שיבלי בצפון, מגיע מדי בוקר לקרני על מנת לפרוק פירות וירקות: "פתאום שמענו רעש יריות", סיפר ל-ynet, "מיד ברחנו ותפסנו מחסה. ראינו שבתא סינון מספר 6 עומד צעיר ויורה לכל עבר. הבלגן במקום היה נורא. כדורים שרקו ליד נהגי המשאיות בצד הישראלי". עבד חושש כי לאחר הפיגוע, ייסגר המסוף. "אין לי ברירה אלא להמשיך ולעבוד במקומות כאלה. המצב הכלכלי לא טוב. אם אכן יסגרו את המחסום, נצא לחפש דרכים אחרות לחלק את הסחורה".
יוני דותן, מנהל מסוף קרני, העריך כי הפיגוע במקום יפגע בפלסטינים. לדבריו, לא ברור מדוע הביטחון המסכל הפלסטיני לא עשה דבר על מנת לסכל את האירוע. "נבדוק האם ייתכן שהמחבל זכה לשיתוף פעולה מצד עובדי המחסום הפלסטינים", הבהיר. המחסום ייסגר עד סוף השבוע ולאחר מכן יכריעו בעניין מערכת הביטחון והדרג המדיני.
במהלך השנה האחרונה אירעה שורה של פיגועים במתקני המעבר בין רצועת עזה לישראל, המשמשים הן למעבר סחורות פלסטיניות וישראליות והן למעבר עובדים פלסטינים לתוך ישראל. במעבר "ארז", המשמש בעיקר למעבר עובדים, אירע פיגוע התאבדות וכמה פיגועי ירי שבהם נהרגו הן לוחמי צה"ל ומג"ב והן פועלים פלסטינים.

5 בבוקר: קצין נח"ל הרוג בשכם

כוח של צה"ל מסיירת חטיבת הנח"ל הגיע לפנות בוקר לשכונת רפידייה בשכם, במטרה לעצור 3 מבוקשים באחד הבתים. החיילים התקרבו אל הבית וסגרו עליו. לאחר מכן קראו בכריזה לכל דיירי הבניין הפלסטינים לצאת החוצה. התושבים יצאו בזה אחר זה, ובתוכם גם שניים מן המבוקשים, שנעצרו על ידי החיילים.
המבוקש השלישי, איש גדודי אל-אקצה של הפתח, מאזן פריתח, יצא מפתח הבית כאשר הוא חמוש - ופתח באש לעבר אחד הכוחות. שניים מן החיילים נפצעו מייד מהירי. סגן דניאל מנדל נפגע אנושות בפלג גופו העליון ונפטר כעבור זמן קצר. חברו לכוח פונה במצב קשה לבית החולים "מאיר" בכפר סבא, משם נמסר ל-ynet כי הוא נותח ומצבו יציב והשתפר לבינוני עד קשה. הוא סובל מפגיעת מספר קליעים. מאוחר יותר נפצע קל חייל נוסף. (לחצו כאן לתיאור הקרב)

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, אפרת וייס וסמדר שילוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
סגן דניאל מנדל. נהרג בשכם
צילום: דובר צה"ל
צילום רפרודוקציה: ערוץ 1
זכר רחמין חנוכייב. נהרג במחסום קרני
צילום רפרודוקציה: ערוץ 1
צילום: רפרודוקציה
אל-אקרע. נהרג במחסום קרני
צילום: רפרודוקציה
צילום: ערוץ 2
תמונות מאזור הפיגוע
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
המחבל חדר. מסוף קרני
צילום: ערוץ 2
מומלצים