שתף קטע נבחר

ההשפלה הגדולה: מאות מורים פוטרו באישון לילה

את החוויה האיומה הזאת עוברים באחרונה מורים רבים: לפתע, ללא כל הודעה מוקדמת, הולם בלילה שליח על דלת ביתם. לעיני ילדיהם ההמומים הוא צועק: 'יש לי בשבילך מכתב פיטורים'. 3 מורים שנחרדו מבשורת הבזק – אושפזו. הסתדרות המורים: חוסר רגישות משווע. משרד החינוך: מתנצלים, נבקש שזה לא יקרה שוב

את החוויה המשפילה הזאת עוברים בתקופה האחרונה מאות מורים: לפתע, באישון לילה, ללא כל הודעה מוקדמת, דופק שליח על דלת ביתם וצועק: יש לי בשבילך מכתב פיטורים. בעקבות השיטה החרידה חשו שלושה מורים ברע והובלו לאשפוז, כך מדווח הבוקר (ג') "ידיעות אחרונות".
תזכורת: במסגרת התכנית הכלכלית הוחלט לפטר ממערכת החינוך 4,000 מורים. במקום לקרוא לכל אחד מהם ולהודיע לו בשיחה מרגיעה על ההחלטה לפטרו, מופעלת שיטה מהירה, יעילה יותר, אך פוגעת וחסרת רגישות: "צבא" של שליחים מגיע בשעות הלילה המאוחרות לבתי המורים. השליחים נוהגים לדפוק על הדלת ולצעוק למורים ההמומים: "שלום, יש לי בשבילך מכתב פיטורים ממשרד החינוך". חלק מהמורים נאלצים לעבור את החוויה המשפילה בנוכחות ילדיהם או בנוכחות שכנים, ששומעים את הצעקות והנקישות החזקות על הדלת – ויוצאים החוצה לברר את פשר ההמולה.
אחת המורות, שהפעמון צלצל בביתה סמוך ל 11:00 בלילה היתה משוכנעת שהגיעו מהצבא לבשר לה בשורה איומה הקשורה בבנה החייל. היא חשה ברע ואושפזה בבית חולים. שני מורים נוספים שחשו ברע בעקבות פיטורי הבזק – הועברו אף הם לאשפוז.
אחת המורות שקיבלו את הודעת הפיטורים היא לאנה אוראל, בעלת ותק של 13 שנה במערכת החינוך. "פתאום בשעת לילה היה צלצול ממושך בפעמון הדלת. לא הבנתי מי זה יכול להיות בשעה כל כך מאוחרת", שיחזרה אתמול אוראל. "פתחתי את הדלת. בחוץ היו שכנים ששמעו את רעש הצלצולים ויצאו לברר מה קורה. ראיתי שליח ובידיו רשימות. הוא מסר לי מכתב וביקש שאחתום שקיבלתי אותו. שאלתי אותו במה מדובר, והוא מיהר למעלית, הוציא מתוכה את הראש וצעק: 'מפטרים אתכם'.
אוראל, שהודעת הפיטורים נחתה עליו בדיוק ביום ההולדת שלה, היתה בהלם. "לא ידעתי איך להגיב. חשבתי לעצמי: על הבית שלי ועל בתים של מורים רבים מלאך המוות לא פסח בערב פסח". לדבריה, "יש דרכים יותר מכובדות להודיע על פיטורים למורה שעבדה שנים רבות במערכת החינוך".
בהסתדרות המורים קיבלו בזעם ובתדהמה את שיטת הפיטורים המשפילה. המזכ"ל, יוסי וסרמן, סיפר כי אוראל היא אחת ממאות מורים שעברו את חווית הפיטורים המשפילה. "יש כאן חוסר רגישות משווע כלפי אנשים שתרמו רבות למערכת. גם פיטרו אותם ערב חג, וגם הבהילו אותם", הוא טען כי פיטורי בזק נעשו במטרה להגיע להספקים גדולים.
ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי על פי חוק יימסרו מכתבי פיטורין במסירה ידנית ואישית למורה המפוטר. עוד נמסר כי מסירת המכתבים בלילה מאוחרת נעשתה שלא על דעת המשרד, אלא על ידי חברה קבלנית. "המשרד מתנצל על האי נעימות שנגרמה למורים ויפנה לחברת השליחים על מנת שהעניין לא יישנה".
עוד נמסר כי לוח הזמנים של הפיטורים נקבע בהסכמים עם הסתדרות המורים, ולפיהם חייב משרד לסיים את ההליך המורכב והארוך של הפיטורים עד 31 במאי. "כדי להותיר זמן לזימון המועמדים לפיטורים לוועדת שימוע ולאפשר להם זכות לערער – לא היתה ברירה אלא לפעול מיידית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
אוראל. "מפטרים אתכם" הוא צעק וברח
צילום: מאיר פרטוש
(אילוסטרציה)
מומלצים