שתף קטע נבחר

באוצר לא הפכו כל אבן

למרות ההצהרות הגרנדיוזיות על קיצוצים ומיסוי בכל מקום אפשרי, כולל מס בריאות על עקרות הבית, הקפידו אנשי האוצר לא לגעת בכמה נושאים עדינים בעלי פוטנציאל מיסוי רב, ביניהם הפטורים ממס של ראש הממשלה ושר הביטחון

"התוכנית להבראת כלכלת ישראל" - סלחו לי שאני מתעקש לקרוא לה בשמה הרשמי, אבל מאז שסגרו את "פראבדה" לא נתקלתי בשם כה פטריוטי לתוכנית כלכלית - זוכה להתנגדות מכל עבר. כמעט ואין סקטור ואין אדם שאינם חשים עצמם נפגעים מתוכנית זו. במידה מסוימת, העובדה הזאת עומדת לשבחה של התוכנית: אם מוכרחים לקצץ, ועל כך דומני שאין ויכוח, הרי כשהקיצוץ פוגע בכולם אות הוא שיש בו שוויוניות בחלוקת הנטל.
ואכן, כשקוראים את התוכנית על 174 עמודיה נוצר הרושם שאין אבן שפקידי האוצר החרוצים לא הפכו במאמציהם להגדיל את ההכנסות ולקצץ בהוצאות. במיוחד בולט רושם זה בסעיפים הנוגעים לפעולתו של המוסד לביטוח לאומי, שבהם נוספים קיצוצים חדשים על קיצוצים ישנים, ומוטל מס חדש - מס בריאות על עקרות הבית.
אבל מתברר, שיש אבנים אחדות שפקידי האוצר הקפידו לא להפוך, כדי לא לגלות, חס וחלילה, את המס הפוטנציאלי המסתתר מתחתן. לפניכם שתי דוגמאות, שלהמחשתן אשתמש בשני אישים המכהנים בקבינט המצומצם של ממשלת ישראל.

פטור ממס בריאות על משכורת מגיל 70

אחד הסעיפים המקוממים ביותר בתוכנית הכלכלית הוא ההחלטה להטיל מס בריאות על עקרות בית. לעקרת הבית אין הכנסה, כך שהצידוק להטיל עליה מס בריאות אינו שונה מההחלטה להטיל עליה מס שרירותי של אלף שקל, למשל, למימון תקציב הביטחון שהיא נהנית ממנו ככל תושב אחר בישראל. כל שניתן לומר על החלטה זו הוא, שכשהופכים כל אבן בניסיון להגדיל את ההכנסות מגיעים גם לרעיונות שקשה להצדיקם.
ועכשיו שאלה קטנה: מה גובהו של מס הבריאות שנדרש לשלם ראש הממשלה, אריאל שרון, שמשכורתו הממשלתית אינה מן הנמוכות?
ובכן, משכורתו הגבוהה של ראש הממשלה פטורה כליל ממס בריאות, לא משום שהוא ראש הממשלה, אלא משום שמלאו לו 70 שנה, ולכן מנוכה מס בריאות רק מקצבת הזקנה שמשלם לו המוסד לביטוח לאומי, תוך התעלמות גמורה ממשכורתו. למצב זה אין הצדקה כלכלית, שכן אין מדובר בפטור המבוסס על מבחני הכנסה או בעקרון של תשלום פרוגרסיבי, אלא בקריטריון של גיל בלבד. כשם שמשכורתו של אדם שהגיע לגיל 70 ממשיכה להיות חייבת במס הכנסה, כך יש לחייב אותה במס בריאות. תיקון זה, שטוב היה לו נעשה כבר מיום שנחקק חוק ביטוח בריאות ממלכתי, בוודאי חייב להיעשות כעת, כאשר מוטלות על הציבור גזרות קשות.

פטור ממס הכנסה לפורשי מערכת הביטחון

לפני פחות משנה השתחרר רב-אלוף שאול מופז משירות הקבע בצה"ל, וזמן קצר לאחר מכן מצא עבודה חדשה כשר ביטחון. כדרכם של משרתי הקבע שפרשו לאחר שנות שירות רבות, זכאי גם שאול מופז לפנסיה, אף שטרם הגיע לגיל 65. אין עיני צרה בכך, גם במגזר העסקי ניתנת לעתים הזכות לפנסיה מוקדמת. פקודת מס הכנסה מעניקה פטור ממס (בגבולות תקרה) גם לפנסיה מוקדמת, אך מתנה פטור זה, לגבר שטרם הגיע לגיל 60, בכך שלפנסיונר אין הכנסה אחרת. בהתאם לקריטריון זה, לא היה שאול מופז זכאי לפטור ממס על הפנסיה שלו מהצבא, שהרי לפניו עוד חמש שנות עשייה עד שיגיע לגיל הנדרש. אלא שכאן מתייצב לזכותו חריג הקובע שלפורשים ממערכת הביטחון ניתן הפטור, בשנה שבה פרשו ובשנה שלאחריה, גם אם יש להם הכנסה אחרת.
קשה לראות כל הצדקה לחריג זה. ניתן להבין התחשבות בקושי של פורשי מערכת הביטחון להשתלב בשוק האזרחי, אך כאן הרי מדובר בפטור למי שהתגבר על קושי זה, ואפילו למי שהשוק האזרחי חיכה לו בזרועות פתוחות. על עצם הזכות לפרוש לפנסיה מוקדמת, שבה מנסה התוכנית הכלכלית לקצץ, ניתן להתווכח. על הפטור ממס שניתן לפורשי מערכת הביטחון שבנוסף לפנסיה מצאו עבודה חדשה, על כך אין מקום לוויכוח: זהו פטור מיותר וחסר כל הצדקה.

שרון ומופז תחילה

לפני שמספרים לנו שהמצב קשה ושהמשק חולה, שבאוצר הפכו כל אבן כדי למצוא איפה אפשר לקצץ, שאין ברירה וכל הגזרות חיוניות להבראתה של כלכלת ישראל, שגם החלשים ביותר חייבים לתת כתף ולשאת בעול… לפני כל זאת, הבו לנו את תוכנית "שרון ומופז תחילה": תוכנית שבה יבוטלו שתי ההקלות משוללות היסוד שתוארו לעיל, הקלות שמעולם לא היתה להן הצדקה.

דוד שי הוא ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן טק, המתמחה בניהול משאבי אנוש ושכר

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. פטור ללא הצדקה כלכלית
צילום: איי פי
צילום: אביגיל עוזי
מופז. פטור מיותר
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים