שתף קטע נבחר

כך הצליח נשיא הבונדס לקבוע שיא בגיוס כספים

יהושע מצא זכה בתפקיד הנכסף של נשיא הבונדס לאחר קרב נואש שניהל קודמו, גדעון פת, שסירב ללכת הביתה בטענה שמצא לא יצליח לעבור את בחינות לשכת רואי החשבון באמריקה. את 2002 הוא סיים עם שיא מכירת אגרות: יותר ממיליארד דולר. ולהבדיל מקומו הוא עבר את הבחינה במכה ראשונה

כשנה אחרי כניסתו המתוקשרת לתפקיד נשיא הבונדס, קבע יהושע מצא שיא חדש בגיוס אגרות. את שנת 2002 סיים הארגון עם סכום של מיליארד ו- 300 אלף דולר. בסכום מרשים זה אפשר לראות נוק אווט סופי למכפישו הגדול של מצא, נשיא הבונדס הקודם גדעון פת. פת, כזכור, סירב לפנות את מקומו בנימוק המוזר שלמצא אין סיכוי לעבור את הבחינות הקשות של לשכת רואי החשבון באמריקה. ללא הבחינות האלה, שבהן מחויבים העומדים בראש הארגון, לא ניתן לגייס תרומות כסף.
פת הסביר אז לכל מי שרצה לשמוע שאין לו שום דבר אישי נגד מצא והוא דווקא מאחל לו בהצלחה, אבל סירב לפנות את הכיסא. הדברים הגיעו עד כדי כך שראש הממשלה, אריאל שרון, שיגר מכתב נזעם לפת, שבו דרש ממנו לאסוף את החפצים ולחזור הביתה. ופת, שללא ספק אהב את החיים הטובים בניו יורק, נאלץ להעביר את גרדרובת החליפות שלו לתל אביב. מצא מצידו, בימים שבהם המתין לעזיבת קודמו הסרבן, התגורר עם רעייתו במלון במנהטן והשקיע את כל זמנו בלימודים לבחינת לשכת רואי החשבון אותה עבר, בניגוד לתחזיות של פת, במועד הראשון. על פת, שהפך מאז לאפיזודה חולפת בחייו, הוא מעדיף שלא להרחיב היום את הדיבור מעבר להסכמה שהתנהגותו היתה "סיפור עגום".
מצא מתגורר עכשיו בדירה המרווחת שפת סירב לעזוב, יוזם אירועים לגיוס כספים ומבקר קהילות יהודיות בכל רחבי אמריקה. בשיחה איתו הוא מתגלה כבחור חם ובלתי אמצעי, ששמח לעזוב, ולו באופן זמני, את קן השרצים של הפוליטיקה הישראלית.
למרות שדילג ללא הכנות ממסדרונות הכנסת לקוקטיילים בפארק אווניו, הוא גילה יכולת הסתגלות מרשימה. הוא כבר לא שולח מבטים משתאים למשמע נער המעלית המשוחח עם כלבו המטופח של אחד הדיירים, והוא חדל להרגיש כמו מלצר מחופש כשהוא לובש טוקסידו. כשנכנס לתפקיד אמרו לו אנשים שפגש ש"באמריקה שאתה צריך להציג את ההיסטוריה שלך על המדף. אז ניקיתי את המדפים מאבק ותליתי את התמונות".
מבט מהיר בתצוגת התמונות חושף תמונות של מצא לצד מנהיגים ישראלים, שבהם הוא רואה חברים אישיים. בתמונה אחת מ- 1978 הוא נראה לצד מנחם בגין, העונד סטיקר שעליו רשום: "מצא מוצא חן בעיני". בתמונות אחרות הוא מופיע לצד שרון, נתניהו והמלך חוסיין. התמונות האלה מתעדות קריירה פוליטית ארוכה, במהלכה כיהן כחבר כנסת, כשר הבריאות וכסגן ראש עיריית ירושלים (תחת טדי קולק).
קדנציה של נשיא הבונדס אורכת חמש שנים. מצא אומר שהוא לא מתכוון להישאר כאן אחרי תום המועד המקורי, שכן הוא כבר יכול לראות איך אחרי כמה שנים בניו יורק קשה לחזור הביתה. הוא כמובן יכול לשנות את דעתו בהמשך, אבל בינתיים הוא מגייס כספים למדינה, ומנסה "להביא את דבר עם ישראל באמצעות אגרות, נאומים ומשלחות מהארץ שיספרו את סיפורם האישי".

שובר שיאים

חוץ מגיוס הכספים מצא הפך את נושא ההסברה לאחד מעיקרי התפקיד. בין השאר הוא יזם את "מבצע מכבי", במסגרתו הובאו לסיבוב הסברה בצפון אמריקה שוטרים וקצינים ישראלים שסיפרו על ההתמודדות עם הטרור הפלסטיני. קשריו הקרובים עם ההנהגה הישראלית מאפשרים לו לשגר לאירועים שיוזם הבונדס את האנשים האטרקטיביים ביותר, כך הוא אומר. נתניהו כבר הבטיח לבוא לנאום בכמה מהאירועים הצפויים להתקיים במשך השנה, וכמוהו גם שר הביטחון, שאול מופז ושר המסחר והתעשייה, אהוד אולמרט, שעל פי עדותו של מצא, "כשהוא מתחיל לדבר עם יהודי ארה"ב, הם ישר מזילים דמעה, מה שפותח את הלבבות והכיסים".
הוכחה לאטרקטיביות של אולמרט באה באירוע שערך הבונדס לאנשי נדל"ן יהודים במאי 2002, שבו היה אולמרט אורח הכבוד. אגרות בונדס בשווי 32 מיליון דולר נרכשו שם. באירוע הפתיחה של מצא בתפקיד, שנערך בפברואר האחרון בבוקה ראטון, פלורידה, נרכשו אגרות בונדס בסכום שיא של 102 מיליון דולר.
הקשרים הטובים עם צמרת ההנהגה הישראלית לא מונעים, מפעם לפעם, ביטולים ואכזבות. מצא מעיד שכבר פעמיים נאלץ ראש הממשלה שרון לבטל את השתתפותו באירועים של האירגון, בעקבות המצב בארץ. האחרון שבהם אמור היה להתקיים יומיים לפני פתיחת ועידת איפא"ק בוושינגטון והביטול גרם לבונדס הפסד של כ- 60 מיליון דולר.
למרות האכזבה, מצא שומר על אופטימיות. הוא כבר מתכנן את ביקור הקרוב בישראל, שבו ייפגש עם מקורביו החשובים כדי לסכם איתם מתי ובאילו אירועים של הבונדס הם עומדים להשתתף השנה. בחודש יוני הוא ייקח איתו למסע ציוני בישראל משלחת של בין ארבעים לשמונים מיליונרים יהודים שאמורים להתארח לארוחת ערב אצל ראש הממשלה שרון, להיפגש לסייר לאורך הגבולות, ולבקר במחנו צה"ל, מתוך מטרה לקרב אותם לארץ.
את שר האוצר בנימין נתניהו, שמצא רואה כחבר קרוב, הוא מתכונן להביא לאירוע הפתיחה ב- 2004 שיתקיים בלוס אנג'לס. עם נבחרת כזאת של מנהיגים ישראלים, לא פלא שמנהלים בכירים בסניפי הארגון מדווחים לו שבכל שנותיהם בבונדס הם לא ראו התרגשות כזאת בקהילה היהודית.

מצא תרומות

רק לאחרונה הזמין מצא את המנהלים הבכירים באירגון לארוחת ערב בביתו וב- 29 במאי הוא עורך, לראשונה בתולדות הבונדס, קבלת פנים בביתו לכבוד יום ירושלים. נשיא הבונדס הציב לעצמו מטרה לשפר את הקשרים עם העובדים ולהעלות את המוראל בקרב האנשים שמבצעים בפועל את פרויקט "השנור הגדול". בנוסף, מצא ניסה, ולדבריו הצליח, לחדור לקבוצות שעד כה לא תרמו לבונדס, כמו הקהילה הסורית העשירה של ברוקלין שוותיקים ממנו המליצו לו לא לבזבז את זמנו עליה. לא מזמן הוא אירגן בראנץ' חגיגי בעיירה דיל, ניו ג'רזי, שבה מתגוררים רבים מבני הקהילה ואחרים נופשים בה בקיץ. מצא הטיס לשם במסוק את משה ארנס ויצא מהאירוע עם שבעה מיליון דולר.
בלוס אנג'לס איתר מצא קהילה של יהודים עשירים ממוצא פרסי. אחרי ששב מביקור שם, הוא היה עסוק בהוצאת מכתבים לראשי הקהילה, בניסיון לקבוע מועד לאירוע חגיגי של הבונדס. "היהודים העשירים באמריקה הם בדרך כלל אוהבי ישראל ואנשים חמים", אומר מצא, "אבל יש בהם כאלה שתורמים למדינה ואומרים לי, 'את עניין ההשקעות תשאיר לנו'. אנחנו מוציאים לארץ שתי משלחות בשנה, מפגישים אותם עם צמרת השלטון בארץ, לוקחים אותם לסיורים. הם חוזרים מהארץ עם מטען חשוב ומיד מתחילים לקנות אגרות בונדס".
מה עושה לך באופן אישי חיכוך עם העשירים האלה?
"כלום. כשהם מכריזים שהם נותנים תרומה גדולה זה מרגש אותי, זה הכל. צריך לזכור שבאתי לכאן גם כדי לקרב את היהדות לישראל. רק בשביל להביא כסף לא הייתי בא. כשאני רואה שיש יהודי בעל יכולת שלא שומר את הכסף בכיס אלא תורם, זה מרגש אותי. לא פעם גם לי מסתתרת איזו דמעה בקצה העין. בשבועות הראשונים שלי בתפקיד לא הבנתי בסכומים האלה. פתאום שמעתי מספרים כמו מאה אלף דולר, חצי מיליון דולר, מאתיים מיליון דולר. בהתחלה לא הבנתי מאיפה זה בא, אבל מתרגלים גם לזה.
"צריך לזכור שלא רק יהודים יש בסיפור הזה", ממשיך מצא. "יש לא מעט גופים ומוסדות אמריקניים שרוכשים אגרות בונדס בכספי קרנות הפנסיה שלהם, עיריות שרוכשות אגרות בעשרות מיליוני דולרים. יש גם קהילות גדולות של נוצרים בארה"ב והם אוהבי ישראל אמיתיים שאני מתכוון להגיע אליהם. לעומת זאת, הקהילה היהודית בהוליווד שינתה את יחסה אלינו בשנים האחרונות כי בשבילה אנחנו כבר לא אנדרדוג אלא כובשים שיש להתרחק מהם. בשנים עברו היו לבונדס אירועים גדולים בהוליווד".
איך אתה מאתר את התורמים הכבדים?
"אירגנתי תנ"ך משלי. הוצאתי את 400 השמות של עשירי העולם מהמגזין 'פורבס' והתחלתי לברר מי ידיד ותומך. כל קהילה והסיפור שלה, העניין הוא להגיע ליהודים הנמצאים בכל רחבי ארה"ב".

ישראלי בניו יורק

קשה להתרגל לנסיעות התכופות, לשדות התעופה?
"קשה להיות כל הזמן בשדות התעופה ובבתי מלון במיוחד עכשיו, עם החיפושים הקפדניים שהם עורכים. כשחזרתי מהביקור האחרון שלי בסן פרנסיסקו נדרשתי לחלוץ נעליים, היה שם איש ביטחון שכמעט הפשיט אותי לגמרי. אחרי שסיים לערוך את החיפוש המשפיל, לחצנו ידיים, הוא שאל אותי מאיפה אני כשאמרתי לו שאני שר הבריאות לשעבר של ישראל והוא החוויר. הנסיעות אכן לא קלות אבל אישתי מתלווה אלי בדרך כלל ומסייעת בידי".
הצלחת לרכוש חברים אמריקאים?
"קשה להתחבר עם האמריקאים כי כל אחד חי בעולם משלו. אבל התרגלתי לעובדה שכאן מתכננים הכל שנתיים מראש. אני מצליח ליהנות מהעיר. הג'ים שלי זה הליכה עם אשתי ברחובות. אנחנו הולכים כאן המון ברגל וכשאנחנו בעיר אנחנו רואים המון סרטים. בארץ למי יש זמן ללכת לסרטים?"
גייסת יותר ממיליארד דולר. הצבת לעצמך רף גבוה.
"זאת צרה צרורה, וכל שנה מתחילים מאפס. זה לא פשוט לשכנע אנשים להשקיע במניות של מדינה מותקפת שבה הטרור מפיל חללים והכלכלה היא לא מהחזקות. במיוחד עכשיו, כשהאמריקאים הפסידו הון עתק מאז ה- 11 בספטמבר. אני מאמין שבעזרת השם (זאת מילה קבועה אצלי) נגיע לשיא חדש השנה".
שמעת משהו מגדעון פת לאחרונה?
"שמעתי שהוא מתדפק על דלתות מסדרונות ראש הממשלה כדי לקבל תפקיד. ההתנהגות שלו בפרשת הבונדס היא סיפור עגום".

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
"אני מאמין שבעזרת השם נגיע לשיא חדש השנה"
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: נאס"א
קשה לשכנע אנשים להשקיע במדינה שבה הטרור מפיל חללים
צילום: נאס"א
הקהילה בהוליווד מתרחקת מהאירגון
מומלצים