שתף קטע נבחר

האם היה לבן גוריון אח תאום?

תעודת הלידה המקורית של בן גוריון נמצאה בארכיון בעיר פלונסק שבה נולד, ונאמר בה שהיה לו אח תאום שנפטר סמוך ללידה. שגריר ישראל בפולין: העניין דורש בדיקה מעמיקה יותר

לראש ממשלת ישראל הראשון, דוד בן גוריון, היה ככל הנראה אח תאום שנפטר סמוך ללידה. כך עולה מתעודת הלידה של בן גוריון, שנמצאה בארכיון בפלונסק, עיר הולדתו של בן גוריון בפולין.
התעודה נחשפה בטקס חניכת ארכיון על-שמו של בן גוריון בעיר פלונסק. בטקס השתתפו שמואל ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת נגב, ופרופסור שבח וייס, שגריר ישראל בפולין. "ראש העיר פלונסק, שהיא עיר הולדתו של בן גוריון, ביקש מפקידיו לחטט בארכיונים", מספר וייס "והם מצאו שם את תעודת הלידה המקורית של דוד גרין, הוא בן גוריון. בתעודה, שכתובה בשפה הרוסית ותורגמה לפולנית, מרומז, באופן די גס, כי לבן גוריון היה אח תאום".
לדברי פרופ' וייס, העניין דורש בדיקה מעמיקה יותר: "עובדה היא שמעולם, בכל כתביו, לא הזכיר בן גוריון אח תאום שאולי היה לו. ייתכן, כמובן, שהוא עצמו לא ידע על כך".
ריפמן מסביר כי "למועצה האזורית רמת נגב יש ברית ערים תאומות עם העיירה פלונסק, מאחר שבן גוריון נולד בפלונסק ונקבר בשדה בוקר שברמת הנגב. אנו מטפחים כבר חמש שנים את מורשת בן גוריון, ובמסגרת זו חנכנו שם את הארכיון על-שמו". בפני ריפמן הוצגו מוצגים שונים מהארכיון, ובהם גם תצלום של בן גוריון בן הארבע, כשהוא רודף אחרי עגלה הרתומה לסוס.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן גוריון. מעולם לא הזכיר שהיה לו אח תאום
מומלצים