שתף קטע נבחר

ועדת חקירה תחקור נסיבות טביעת טוראי גיא גמליאלי

בצהריים נמצאה גופתו של החייל. תחקיר ראשוני: מפקד הקורס הורה לחייליו לעבור במי נהר הירדן הגועש בניגוד למסלול המתוכנן. טוראי גיא גמליאלי נכנס למים, וטבע

מפקד זרוע היבשה בצה"ל, האלוף יפתח רון-טל, הורה היום (ג') על הקמת ועדת חקירה לבירור נסיבות טביעתו של טוראי גיא גמליאלי, חניך בקורס מש"קי מודיעין שדה. בצהריים נמצאה גופתו של טוראי גמליאלי במרחק כ-800 מטרים מהמקום שבו נפל למים.
מתחקיר ראשוני מסתמן כי מפקד הקורס, קצין בדרגת סגן, הורה לחיילים לעבור בתוך מי הירדן הגועש בניגוד למסלול המתוכנן. זאת, מבלי ששם לב לסכנה הבטיחותית שבחציית הנהר. בנוסף, התברר כי המסלול לא תואם עם גורמים שונים בצה"ל ובמערכת האזרחית, הליך שהיה עשוי להתריע בפני מפקדי הקורס על הסכנה.
טוראי גמליאלי, מהיישוב צור יגאל, טבע באזור "גשר הדודות" בנהר הירדן במהלך סיור מקצועי של יחידתו. חייל אחר, שניסה לחלצו, נמשה על ידי חבריו ללא פגע. הסריקות אחריו התבצעו ביבשה, לאורך נתיב הנחל באוויר באמצעות מסוק, ובתוך מימיו הגועשים של הירדן כשהכוחות נעים באמצעות סירות רפטינג.
סגן מפקד יחידת חילוץ גולן, אילן מאס, אמר כי "יחסית לעונה זו של השנה ישנה במקום זרימה חזקה מאוד של כ-40 קוב מים בדקה". לדבריו, בשל הזרימה החזקה ביקשו היום אנשי היחידה להביא למקום כלים כבדים שיטו את זרימת הנחל לאפיק בו לא זורמים מים, ובכך יקטינו את עוצמת הזרם, ואכן כך נמצאה הגופה".

האחות: "אחי חייל ממושמע"

שני, אחותו הבכורה של גיא, שהשתתפה בחיפושים אחריו יחד עם ההורים ושאר אחיותיו, אמרה לפני שנמצאה הגופה, כי היא בטוחה ש"ההחלטה להיכנס לנחל היתה מוטעית". אך לדבריה, "במקביל, דאג הצבא להעביר את המציאות כפי שהיא כולל המחדלים. מה שחשוב עכשיו זה להוציא את אח שלי מהמים הסוערים של הנהר".
שני ובני משפחתה הגיעו לגשר "הדודות" אתמול בערב ולאחר שהחיפושים הופסקו, שבו הבוקר לאזור עם אור ראשון.
שני סיפרה כי אחיה היה ספורטאי מצטיין שרצה להתגייס לאחת הסיירות ועל כן התאכזב מאוד מהשיבוץ ליחידת המודיעין. "תמיד היה ראשון בכל. תלמיד מצטיין וחייל ממושמע".
לדבריה, "אני בטוחה שהסיבה שהוא נסחף לאחר שהקצין אמר שעליהם לעבור את הנחל, היא כי כאתלט מצטיין הגיע למים ראשון". היא הוסיפה כי גיא תמיד אמר שהוא מוכן לתרום הכל למדינה ואפילו למות בשבילה, "אנחנו לא הבנו מאיפה הוא כזה אידיאליסט".

האם המפקדים בחרו לקצר את הדרך?

אתמול בסביבות 11 בבוקר, במהלך תרגיל במסגרת קורס מודיעין שדה, חצתה קבוצת חיילים את נהר הירדן צפונית לכינרת. במהלך חציית הנהר מעד טוראי גמליאלי לתוך המים ונסחף בזרם. חייל נוסף, שקפץ למים כדי להצילו, נסחף אף הוא, אך הצליח להיחלץ כמה מאות מטרים משם, בסמוך ליישוב כרכום.
שלא לייחוס אמרו הכוחות בשטח כי שתי גרסאות נבדקות: האחת, שהתרגיל התארך ייתר על המידה ועל כן המפקדים בשטח בחרו לקצר את הדרך לכיוון הישוב חד נס שברמת הגולן, אליו היו עתידים להגיע. לכן הם חצו את הנחל בו הזרימה נחשבת לחזקה מאוד ביחס לעונת השנה. גרסה נוספת שנבדקת היא כי חציית הנחל הייתה חלק מן המסלול המתוכנן.

שלושת הנעדרים אותרו בריאים ושלמים

במקביל, דווח אתמול אחר הצהריים כי נמצאו בריאים ושלמים הנער והנערה, תושבי כרמיאל, שנעדרו מאז שלשום בערב. השניים, בת 17 ובן 18, פשוט שבו לבתיהם במהלך היום, לאחר שככל הנראה שהו במחסן בעיר במהלך היומיים האחרונים. במשטרה רואים בחומרה את ההיעדרות, במהלכה נערכו אחרי השניים חיפושים נרחבים באזור כולו על ידי שוטרים ומתנדבים בסיוע מסוק.
בתוך כך אותר בריא ושלם דני נגוסה, תושב יהוד, שנעדר מאז ערב החג. חפ"ק מיוחד הוקם באזור צומת ירקונים, שם נראה לאחרונה ביום חמישי בבוקר. בעקבות מידע חדש שהגיע למשטרה, יצאו בן דודו וצוות החוקרים לראש פינה, שם איתרו אותו במסעדה. הוא נחקר במשטרה באשר לנסיבות העדרותו.

בהכנת הידיעה השתתף פליקס פריש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
נסחף בזרם. טוראי גיא גמליאלי
צילום: מאיר פרטוש
צילום: ערוץ 2
החיפושים בירדן
צילום: ערוץ 2
מומלצים