שתף קטע נבחר

מחדל הרג המאבטחים: הערות פיקודיות למח"ט ומפקד האוגדה

למח"ט יהודה, אל"מ חגי מרדכי, נרשמה הערה פיקודית תוך המלצה לבטל מינויו למפקד חטיבת הצנחנים. למפקד אוגדת יהודה, תא"ל עמוס בן אברהם, ולמפקד יחידת מגלן נרשמו הערות פיקודיות. המ"פ הודח. באירוע נהרגו סג"מ יואב דורון ויהודה בן יוסף

הרמטכ"ל, משה יעלון, קיבל בצהריים (ג') את מסקנות התחקיר שהציג בפניו אלוף פיקוד מרכז, משה קפלינסקי, בעקבות אירוע הירי סמוך להתנחלות פני חבר, בו נהרגו שני מאבטחים ישראלים.
האלוף קפלינסקי החליט לרשום הערה פיקודית למפקד החטיבה המרחבית יהודה, אל"מ חגי מרדכי, והמליץ לבטל את מינויו למפקד חטיבת הצנחנים בסוף השנה. זאת, "בשל סך השגיאות והתקלות, ולמרות שלא נמצא כל פגם ערכי בהתנהגותו". המלצה זו טעונה עדיין אישור של הרמטכ"ל, שצפוי להיפגש עם מרדכי, ועדיין לא ברור מה תהיה החלטתו בעניין.
הערה פיקודית נרשמה גם למפקד אוגדת יהודה, תא"ל עמוס בן אברהם, "מכיוון שהיה מקום להתערבותו במהלך המבצע החל משלב מסויים, שאולי היה בכוחה להשפיע על גיבוש תמונת מצב נכונה". הערה נרשמה גם למפקד יחידת מגלן, סא"ל ד', "בשל האחריות הפיקודית למוכנות הבלתי מספקת של כוח המשימה". בנוסף, הודח מפקד פלוגה ביחידת "מגלן", שחייליה ביצעו את הירי.
בארוע, שהתרחש ב-13 במארס סמוך למאחז בלתי חוקי של המתנחלים כמה מאות מטרים מדרום מערב להתנחלות מעלה חבר, נהרגו סג"מ יואב דורון ז"ל, קצין צה"ל בחופשה, ויהודה בן יוסף ז"ל. שניהם שירתו יחד ביחידה המיוחדת "אגוז" של חטיבת גולני.
השניים נורו על ידי לוחמי "מגלן" ועל ידי מסוק קרב של חיל האוויר לאחר שנחשבו בטעות למחבלים חמושים שעל פי מידע מודיעיני מדוייק היו אמורים להימצא באותו איזור ובאותו זמן.
גורמים בפיקוד מרכז מסרו ל-ynet כי במהלך התחקיר שערך מפקד האוגדה האחראית על יחידת "מגלן", תא"ל טל רוסו, ושעסק בתיפקוד היחידה, עלו בעיות שונות בפיקוד ובשליטה בפלוגה. רוסו החליט לסיים את תפקידו של המ"פ כמה חודשים לפני המועד המתוכנן, והמלצתו אושרה על ידי האלוף קפלינסקי. המ"פ נפגש הבוקר עם קפלינסקי שהודיע לו על הדחתו, והוא אמור לפרוש בימים אלה מצה"ל.
במקביל, ערך מפקד אוגדת יהודה, תא"ל בן אברהם, תחקיר מקיף על כל היבטי התקרית. האלוף קפלינסקי איחד את שני התחקירים, וגיבש את מסקנותיו על סמך שניהם.

התחקיר: "ליקויים משמעותיים"

לפי התחקיר, נוהל הקרב למבצע לקה בחסר באופן משמעותי, הן ברמת החטיבה, והן ברמת היחידה המבצעת: היחידה לא ביצעה שלבים מחייבים בנוהל הקרב. מפקד הכוח, המ"פ, לא ביצע סיור מקיף מספיק באיזור הפעילות והתמקד בעיקר באיזור הנחת התצפית. האיזור בו אמור היה להימצא האוייב לא נבדק, וכך לא זיהה המ"פ את המאחז הישראלי. כמו כן התברר כי לא הוכנו אמצעים ועזרי מודיעין מתאימים למשימה.
החטיבה לא התייחסה כראוי למרחב הפעולה והיחידה לא עודכנה במידע הקיים אודות המאחז, וה"חמושים" הישראלים במקום.

"השפעה מכרעת לכוח התצפית ששגה"

לכוח התצפית היתה השפעה מכרעת על תמונת המציאות השגויה שההתקבלה אצל מקבלי ההחלטות במבצע, בראשות המח"ט מרדכי. למרות שפרטים רבים בזירה תאמו באופן מדוייק את ההתראה על חוליית המחבלים, היו בידי התצפית סימנים מעידים ומחשידים אודות ה"חמושים" והנקודה בה שהו.
שני ה"חמושים" זוהו כשעתיים לפני הארוע, ונראו כשהם נעים באופן גלוי לחלוטין בסמוך לקרוואן. התנהגותם לא תאמה התנהגות של מחבלים. גם הקרוואן עצמו נראה כנקודה ישראלית, ולא כנקודה פלסטינית.
כוח התצפית שגה והעריך כי שני החמושים נמצאים על רכס קרוב יותר, שבו כמה בתים פלסטינים, אולם לא בדק את הזהוי באמצעות מד טווח לייזר (מט"ל) שהיה בידיו ושעשוי היה לעורר את החשד שמא מדובר בטעות. יצויין כי מדובר בכוח מיומן מאוד בהפעלת תצפיות.

"הכוח פעל לפי הוראות הפתיחה באש"

מסקנה מפתיעה למדי בתחקיר היא כי הכוח פעל על פי הוראות הפתיחה באש, בהתאם לתמונת המצב השגוייה. עם זאת ציין האלוף בתחקיר כי כמות הירי שבוצע היתה מופרזת ומצביעה על חוסר מקצועיות.
ממצאי התחקיר יועברו ביום חמישי הקרוב לידי משפחותיהם של שני המאבטחים שנהרגו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
סג"מ יואב דורון ז"ל
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום: רפרודוקציה
יהודה בן יוסף ז"ל
צילום: רפרודוקציה
מומלצים