שתף קטע נבחר

מחבל מהפתח התפוצץ בכפר סבא; מאבטח נהרג

המחבל ניסה להיכנס לתחנת הרכבת החדשה, אולם שני מאבטחים מנעו את כניסתו, והוא התפוצץ. אחד מהמאבטחים, אלכסנדר קוסטיוק, נהרג, וחברו נפצע קשה. בישראל מודאגים מהעובדה שהמחבל הוא איש גדודי אל-אקצה; מופז יכנס התייעצות ביטחונית

המאבטח אלכסנדר קוסטיוק, בן 23 מבת ים, נהרג, ו-16 בני אדם נפצעו בפיגוע בתחנת הרכבת החדשה בכפר-סבא הבוקר (יום ה').
הפיגוע אירע באזור התחנה שברחוב נורדאו. מחקירת הפיגוע עולה כי בכניסה לתחנת הרכבת היו שני מאבטחים: קוסטיוק וחברו, המאבטח רותם אלפי, בן 21 מתל-אביב. בסביבות השעה 7:20 בבוקר הגיע לתחנה אחמד חאלד חטיב, בן 18 ממחנה הפליטים בלאטה ליד שכם, שהתגורר בשנים האחרונות בקלקיליה. הוא לבש חגורת נפץ, שהוסתרה מתחת למעיל.
המאבטחים עצרו את חטיב וביקשו ממנו להציג תעודת זהות ולהיבדק בגלאי המתכות. ככל הנראה חשדו בו משום שהיה לבוש במעיל בשעה שהיה שרב. בתגובה המחבל פוצץ את עצמו.
מלבד קוסטיוק שנהרג, נפצעו עוד 16 בני-אדם שהיו בתחנה, בהם המאבטח השני, רותם אלפי, שנפצע קשה (לעדותו של המאבטח השני - לחצו כאן). הפצועים פונו לבית החולים "מאיר" בעיר ולבית החולים "בילינסון" בפתח תקוה. בשעות הערב נמסר כי כל הפצועים שוחררו למעט חמישה, בהם המאבטח ואשה נוספת שנפצעה באורח בינוני-קשה.
המחבל הוא איש הזרוע הצבאית של הפתח, גדודי חללי אל-אקצה. לאחר הפיגוע פורסמה הודעה משותפת של גדודי אל-אקצה והחזית העממית, שקיבלו אחריות על הפיגוע. מאוחר יותר פרסם אגף אחר בגדודי אל-אקצה הודעה שמכחישה את מעורבותו של הארגון בפיגוע. ההודעות הסותרות משקפות את חילוקי הדעות בתוך גדודי אל-אקצה: אגף אחד תומך בהמשך הפיגועים בתוך תחומי הקו הירוק, ואילו אגף אחר קורא לבצע פיגועים רק נגד חיילים ומתנחלים בשטחים.

קצין משטרה: המאבטח הציל אנשים רבים

בעקבות הפיגוע הקימה המשטרה מחסומים בכל האזור וניסתה לאתר רכב שנראה נמלט מהמקום, בין היתר באמצעות מסוק. ייתכן שמדובר בסייען של המחבל, שהביא אותו לזירת האירוע.
מפקד מרחב שרון, תת-ניצב עמיחי שי, אמר כי השמירה בתחנת הרכבת עמדה בדרישות שהציבה המשטרה להנהלת רכבת ישראל, והתוצאה היא שהמחבל לא הצליח לחדור ללובי של התחנה, שם היו עשרות אנשים. "אם הפיצוץ היה בלובי, הנזק והנפגעים היו רבים יותר. המאבטח בכניסה הצליח למנוע בגופו את הפיגוע ובכך הציל אנשים רבים", אמר שי. המפכ"ל, רב ניצב שלמה אהרונישקי, ביקר במקום הפיגוע ואמר כי לא הייתה התרעה ממוקדת לפיגוע.
מרכבת ישראל נמסר ל-ynet כי מערך האבטחה של הרכבת תוגבר בחודשים האחרונים בשל ההתרעות הרבות. בין היתר הוצבו מאבטחים נוספים בתחנות ובמסילות. "על פי הדיווחים שלנו, המאבטח פעל כהלכה ועצר את המחבל בכניסה", נמסר. מנכ"ל הרכבת, אפי שניר, אמר כי: "הרכבת מעסיקה באבטחת הרכבות בתחנות את חברת 'השמירה', אשר עושה עבודה מצוינת".
התחנה נפתחה לפני כשלושה שבועות, והיא משרתת את תושבי כפר-סבא והוד-השרון. היא נמצאת בבניין חדש, גדול, דמוי קניון. המסילה מוקפת בחומה ובגדר. כתוצאה מהפיצוץ, נגרם נזק לכניסה.
לפני פחות מחודש אירע הפיגוע הקשה האחרון בישראל: מחבל מתאבד מהג'יהאד האיסלאמי פוצץ את עצמו בית קפה במרכז נתניה. 30 בני אדם נפצעו.

בהכנת הכתבה השתתפו פליקס פריש וורד לוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
זירת הפיגוע. המחבל לבש מעיל ביום שרב
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מופז. מעורבות הפתח מדליקה נורות אדומות
צילום: איי פי
מומלצים