שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  קליין הוריד את הריבית לחודש מאי ב-0.3%
  הריבית תעמוד בחודש הבא על 8.4%; בבנק ישראל מסבירים את ההחלטה ברגיעה בשווקים, בייסוף השקל ובירידת הציפיות האינפלציוניות

  נגיד בנק ישראל, ד"ר דוד קליין, הוריד היום (ב') את ריבית מאי ב-0.3%. לפיכך תעמוד הריבית במשק על 8.4%.
  בהודעת בנק ישראל נאמר, כי ההחלטה קשורה ברגיעה בשווקים ובירידה בציפיות האינפלציוניות לטווח הקצר ולטווח הארוך, תוך התקרבות ליעד האינפלציה של הממשלה וכן ייסוף השקל. עם זאת מציינים בבנק המרכזי, נותרו בעינה אי הוודאות הקשורה בתוכנית הכלכלית של הממשלה ולכן הנגיד נוהג בזהירות.
  זוהי הפחתת הריבית השלישית מאז ינואר השנה, כאשר מאז תחילת השנה הופחתה הריבית ב-0.6%.

  בגלל הרגיעה בשווקים

  מבנק ישראל נמסר, כי בחודשים האחרונים ירדו ציפיות הציבור לאינפלציה לשנה, הנגזרות משוק ההון, והן נמצאות כעת במרכז תחום יעד האינפלציה שקבעה הממשלה, בשיעור של כ-2%. הציפיות לאינפלציה לשנה בבאה ה ואילך ירדו אף הן בכ- 1%, אך מרביתן נמצאות עדיין מעבר ליעד. הערכות החזאים הפרטיים לאינפלציה לשנה קדימה ירדו גם כן והן קרובות לגבול התחתון של היעד; בנוסף המודלים שפותחו בבנק ישראל מצביעים על האפשרות להשיג את היעד של יציבות מחירים תוך הפחתת הריבית לטווח קצר.
  עוד נמסר מבנק ישראל, כי נראה שהרגיעה בשווקים, שהתבטאה בייסוף של שער החליפין של השקל ובירידה בשערי הריביות הלא צמודות לטווח ארוך ביותר מ-1%, מוסברת בעיקר בהקטנת אי-הוודאות בעקבות סיומה המהיר של המלחמה בעיראק והתקדמות בקבלת הערבויות מארה"ב. עם זאת, נותרו עדיין גורמי אי-וודאות כבדי משקל עקב הקשיים המתעוררים ביישום המדיניות התקציבית וההערכה כי הגירעון השנה ובשנים הבאות יהיה גבוה מהתוואי אשר נקבע על הממשלה, ולכן מתחייבת זהירות רבה יותר במדיניות הריבית.
  בבנק ישראל מציינים כי קיימת אי בהירות רבה לגבי מידת היישום של החלטות הממשלה באשר לגובה הקיצוץ התקציבי. מסתמנת ארעיות בקיצוץ חלק מסעיפי התקציב ונותרו וסימני שאלה רבים ביחס להתכנסות לתוואי יורד של גרעון בתקציב ובמשקל החוב הממשלתי בתוצר.
  עוד מדגישים בבנק ישראל כי משמעת תקציבית היא תנאי הכרחי ליכולת להעביר מקורות מהחסכון הפרטי להשקעות ולאשראי במשק, לשמירה על הדירוג של ישראל בשווקים הבינלאומיים, להמשך הירידה בריבית לטווח ארוך על איגרות החוב הממשלתיות, ובעקבותיה – לירידת הריבית על האשראי להשקעות ולמשכנתאות, החשובה לחידוש הצמיחה ולעידוד התעסוקה.
  בבנק ישראל מסבירים כי המשך הורדת הריבית לטווח קצר, תוך שמירה על יציבות המחירים, תלוי במידה רבה באימון הציבור ביכולתה של הממשלה לקיים משמעת תקציבית, לשנה זו ולטווח הבינוני, הדרושה גם לחיזוק המערכת הפיננסית. יצויין עוד כי יציבות מחירים מתבטאת, בין השאר, בתנודתיות נמוכה יחסית של המדדים החודשיים, דבר שאינו מאפיין עדיין את המשק הישראלי.
  גורמים כלכליים ואנשי עסקים הפעילו בימים האחרונים לחץ על הנגיד להפחית את הריבית בשיעור גבוה יותר. לפי הערכות, בנק ישראל יתמיד ויפחית את הריבית בחודשים הקרובים, עד ספטמבר, בשיעור כולל של 1%.

  תגובות

  רימון בן שאול, יו"ר ועדת הכלכלה בהתאחדות התעשיינים: החלטת בנק ישראל להמשיך ולהוריד הריבית היא נכונה ומחוייבת המציאות; המדדים השליליים הצפויים בחודשים הקרובים, מאפשרים להמשיך בתהליך של הורדת הריבית בצורה הדרגתית ומתונה ללא פגיעה ביציבות המשק.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "קליין הוריד את הריבית לחודש מאי ב-0.3%"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים