שתף קטע נבחר

למי לא יקצצו בחינוך? לחרדים

מסתבר שהקיצוץ הכבד בתקציב החינוך לא ממש יתחלק באופו שוויוני: במשרד החינוך החליטו למשל לא לפגוע בחינוך העצמאי, של יהדות התורה וש"ס, כי "הם התייעלו". ב'חדר ' יכולים לנשום לרווחה

עימות חדש מסתמן בין דתיים לחילונים, הפעם סביב הקיצוץ בתקציב החינוך: למרות הקיצוץ הנרחב בתקציב המשרד, העומד על 386 מיליון שקלים, לא נעשה שום קיצוץ בתקציב החינוך העצמאי הקשור לרשת החינוך של יהדות התורה ושל ש"ס, העומד על למעלה מ-1.24 מיליארד שקלים, כך התברר היום (ב') בוועדת הכספים של הכנסת.
הקיצוץ שנעשה במשרד החינוך הוא קיצוץ רוחבי. לחינוך היסודי קוצצו 245 מיליון שקלים, כלומר פחות שעות לימוד ופחות תקנים למורים. בחינוך העל יסודי קוצצו 51 מיליון שקלים, כלומר פחות שעות תקן, וכמעט ביטול החינוך הטכנולוגי-מדעי. בחינוך ההתיישבותי קוצצו 8 מיליון שקלים.
אז מי לא קוצץ? סעיף החינוך העצמאי של החרדים כלל לא מופיע בספר הפחתות התקציב שהוגש לוועדת הכספים. סעיף זה כולל את מעיין החינוך התורני של ש"ס (כ-180 מיליון שקלים) ורשת החינוך העצמאית של יהדות התורה (כמעט חצי מיליארד שקלים). שני הגופים לא ייפגעו כלל.
עוד זוכים מן ההפקר ולא יכללו בקיצוצים הם בתי הספר הדמוקרטיים, ובתי הספר לחינוך סביבתי שמקבלים את יתרת הסכום מסך התקציב הכולל של החינוך העצמאי.
לשאלתו של ח"כ רוני בריזון (שינוי) מדוע לא נעשה גם קיצוץ בחינוך העצמאי, השיב עדי הרשקוביץ, סמנכ"ל כלכלה ותקציבים של משרד החינוך: "נעשו קיצוצים בעבר. הפעם לא קיצצנו, כי חשבנו שהם התייעלו".
בשינוי לא אהבו את התשובה הזו. ח"כ בריזון מתכוון להביא את הדבר לידיעת שרי המפלגה, ודורש להעלות את הנושא בישיבת הממשלה הבאה.
חברי הכנסת החרדים טענו מנגד בוועדה כי הקיצוץ שנעשה למגזר החרדי היה "הקשה ביותר". ח"כ משה גפני מיהדות התורה אף הציג מכתב שנשלח ממשרד החינוך למנכ"ל רשת החינוך העצמאית, שבו התבקש לקצץ ב-318 תקנים של מורים.
גורמים במשרד החינוך מסרו בתגובה כי "במסגרת הקיצוץ בתקציב משרד החינוך לשנת הלימודים תשס"ד אושר קיצוץ גם על המגזר החרדי. הקיצוץ הוא של 20 אלף שעות ובשיעור של 80 מיליון ש"ח".

בהכנת הידיעה השתתפה סמדר שילוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
ח"כ בריזון. מה זה?
צילום: אתר הכנסת
אתר הכנסת
גפני. התבקשנו לקצץ במורים
אתר הכנסת
מומלצים