שתף קטע נבחר

14 מאסרי עולם מצטברים לסגנו של ברגותי

נאסר עוויס שימש כמפקד התנזים בצפון השומרון. הוא הורשע בתכנון ובביצוע פיגועים בישראל ובשטחים. בין היתר תכנן עוויס את הפיגועים ב"סי-פוד מרקט" ובאולם האירועים בחדרה, והיה אחראי למותם של 14 בני-אדם

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (יום ב') 14 מאסרי עולם מצטברים ועוד 50 שנות מאסר על נאסר עוויס, ששימש כסגנו של מזכיר הפתח בגדה, מרואן ברגותי. עוויס שימש כמפקד התנזים ו"גדודי חללי אל-אקצה" בצפון השומרון. הוא הורשע ברצח 14 ישראלים ובפציעתם של עשרות בני אדם.
עוויס הורשע בביצוע פיגועים אותם ארגן, יזם, תכנן הפעיל ומימן, בתוך מדינת ישראל ובאזור יהודה ושומרון. הוא אף רכש אמצעי לחימה לשימוש מחבלים מתאבדים, נהג לראיין מפגעים פוטנציאלים שהגיעו אליו, להדריך אותם, לצייד אותם בכלי נשק ותחמושת ולהסדיר את הובלתם למקומות הפיגוע. לפני צאתם לפיגוע הוא נהג לצלם אותם כשהם קוראים כרוז אותו חיבר בעצמו.
בית-המשפט הרשיע את עוויס, בין היתר, בתכנון הפיגוע ב"סי-פוד מרקט" בתל אביב, בו נהרגו שלושה אנשים; הפיגוע באולם האירועים "ארמון דוד" בחדרה, שם במהלך טקס בת-מצווה נרצחו שישה בני אדם; פיגוע ברחוב יפו בירושלים, בו נהרגו שתי נשים; פיגוע באזור בתי המלון בנתניה, בו נרצחה תינוקת. כמו כן הוא תכנן פיגוע המוני בירושלים, כששני מחבלים חמושים עשו את דרכם לישראל במכונית גנובה ונתקלו בשוטרי מג"ב. אחד השוטרים נהרג באירוע.

"ללא נקיפות מצפון"

עוויס הורשע כאמור בביצוע 14 מעשי רצח, שמונה עבירות ניסיון לרצח, חמש עבירות של גרימת חבלה ובעבירות נוספות של קשירת קשר לביצוע פשע, נשיאת נשק שלא כדין, פעילות בארגון טרור וחברות בו.
במהלך המשפט לא שיתף עוויס פעולה עם בית המשפט, וטען כי אינו מכיר בסמכותו לשפוט אותו. בית המשפט התבסס בהרשעתו על הודאותיו של עוויס במשטרה ובשב"כ.
"הנאשם הקדיש את ימיו ולילותיו בשמה של מלחמת שחרור פוליטית ואידיאולוגית, לתכנון וארגון פעולות טרור הרסניות, המיועדות לפגוע במספר גדול ככל האפשר של אזרחים תמימים, אנשים, נשים וטף, בכל מקום אפשרי, ללא אבחנה, ללא נקיפות מצפון, ללא הרהורי חרטה, ללא תועלת, ובניגוד לכל כלל מוסרי ואנושי שיש בו כדי להצדיק במשהו את המטרה הנטענת", נכתב בגזר הדין.
עוד נכתב, כי "הנאשם שילח מפגעים לדרכם כדי לזרוע מוות, שכול, סבל, הרס ופחד ולשבש את שגרת החיים של כולנו. על מעשיו אלה, שהוא גאה בהם, חייבת החברה לומר את דברה בענישה מכבידה שתביע, ולו במקצת, את הערך שהיא מייחסת לשלומם וביטחונם לאזרחיה".
מיד לאחר מתן גזר דינו, הועבר עוויס לאולם המשפט, בו מתנהל משפטו של מרואן ברגותי, כדי להעיד בו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
נאסר עוויס. "רצח ללא אבחנה"
צילום: דודו בכר
צילום איי פי
זירת הפיגוע בחדרה
צילום איי פי
מומלצים