שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מדריך: כיצד תשפיע השביתה על תלוש השובתים

  האם מגיע לשובתים שכר עבור ימי השביתה, מה יעלה בגורל שכרם של עובדים ששבתו בעל כורחם והאם המעסיק חייב לשלם משכורת בתקופת עיצומים. תשובות לשאלות בוערות

  דוד שי, ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן טק, עונה לשאלות בנושא השביתה.

  מתי משולם שכר לשובתים ומתי לא?

  במסגרת חוזה העבודה מתחייב העובד לעבוד ובתמורה חייב המעביד לשלם את שכרו. כאשר העובדים שובתים, חוזה העבודה אינו מתקיים ולכן העובד השובת אינו זכאי לשכר. כמו בכל מאבק, זהו חלק מהמחיר שהנכנסים למאבק מביאים בחשבון. יחד עם זאת, ההיסטוריה מלמדת אותנו ששביתות רבות הסתיימו בהסכמת המעביד לשלם שכר גם בגין תקופת השביתה כחלק מההתפייסות בסיומו של סכסוך העבודה.

  מה קורה במצב שבו העובדים נוקטים בעיצומים (מגיעים לעבודה אך אינם עונים לטלפונים ולא מקבלים קהל)?

  המעביד לא חייב לקבל את העבודה החלקית המוצעת לו וסירובו יכול להפוך את השביתה החלקית לשביתה מלאה (או שיגרום להפסקת השביתה).

  ממה מתפרנסים עובדים הנמצאים בשביתה ממושכת ואינם מקבלים שכר? אני אם חד-הורית ויהיה לי קשה מאוד להסתדר אם לא אקבל משכורת.

  אובדן השכר בתקופת השביתה הוא הנשק העיקרי של המעסיק המעונין בשבירת השביתה. כדי להתגונן מפני נשק זה מנהלת ההסתדרות קרן שביתה שבה נצברים כספים המאפשרים לתת כסף לשובתים כתחליף לשכרם האבוד. ההסתדרות אינה מנדבת פרטים על אורך הנשימה של הקרן, אך מטבע הדברים ברור שקרן זו עשויה להיות אפקטיבית כאשר מדובר בשביתה במפעל בודד ולא כשהשביתה מקיפה מאות אלפי עובדים. במקרה של שביתה ממושכת יותר, נסי לבדוק עם ההסתדרות קבלת סיוע אישי מקרן השביתה.

  אני עובד-קבלן (עובד של חברת כוח-אדם המועסק במשרד ממשלתי) ועקב השביתה לא היתה לי עבודה. האם אני זכאי לשכר ביום כזה, שבעל כורחי איני עובד בו?

  כאשר העובד ערוך ומוכן למלא את חלקו בחוזה, אך המעביד אינו מסוגל לספק לו עבודה, הרי העובד זכאי לשכר אף שבפועל לא עבד. בסיטואציה שבה אתה נמצא - בטל ממלאכה בעל כורחך - אתה זכאי לשכר גם בימי השביתה, אף שאינך עובד בהם.

  אני עובד-קבלן ולקראת השביתה האחרונה הודיע לי המעסיק שבתקופת השביתה אהיה בחופשה שנתית. האם מותר לו לעשות זאת?

  כאמור בתשובה הקודמת, בתקופת השביתה חייב המעסיק לשלם שכר לעובדו, אף שאינו נהנה מעבודתו. כדי למזער את נזקו הוציא אותך המעסיק לחופשה שנתית. בהתאם לפסיקתו של בית-הדין לעבודה נתונה למעסיק הסמכות לקבוע את מועד החופשה ובהתאם לחוק חופשה שנתית ניתן להוציא עובד לחופשה קצרה (שאורכה פחות משבוע), גם בהתראה קצרה. עם זאת, ברור שהעובד זכאי להודעה חד-משמעית על מועד תחילת החופשה ועל סיומה.
  ספק אם הוצאת עובד לחופשה, תוך מסירת הנחיה שעל מועד תחילת החופשה ומועד סיומה ישמע העובד בשידורי החדשות, היא בגדר חופשה שנתית. תשובה חד-משמעית לשאלה זו תינתן בבית הדין לעבודה, אם יהיה מי שיציג שאלה זו בפני בית הדין.

  מה זאת שביתה איטלקית" ומה זאת "עבודה לפי הספר"?

  לשני המונחים הללו משמעות זהה: מדובר בשיטת שביתה שבה העובדים אינם נעדרים מעבודתם, אלא משבשים אותה באמצעות הקפדה יתרה על נהלי העבודה הקבועים. דוגמה לכך היא שביתה של עובדי המכס, שבודקים כל נוסע נכנס במשך זמן רב, לכאורה כדי לוודא שאינו מבריח דבר בכליו, ולמעשה כדי להפוך את הכניסה לארץ לסיוט. בלשונו של בית-הדין לעבודה קרויה שביתה זו בשם "שביתת הקפדה". בשביתה מסוג זה חשופים העובדים פחות לאובדן שכרם בימי השביתה.

  אני עובד בסניף בנק, ובמקום להשבית את כל הבנק החליט הוועד אצלנו להשבית רק את המחשב המרכזי. במצב זה כל העובדים בסניפים אינם שובתים, אך גם אין בהם הרבה תועלת. האם במצב כזה המעביד חייב לשלם שכר לעובדי הסניפים?

  "בטרמינולוגיה של השביתות קרויה שביתה זו בשם שביתת מוקד". במקרה זה רשאי המעביד להכריז על השבתת מגן ולהשבית כליל את פעולת הבנק, שהרי השבתת המחשב המרכזי משבשת מאוד את עבודתם של כל עובדי הבנק. בישראל השבתת מגן אינה משמשת את המעסיק כנשק התקפי בסכסוך עבודה או כאמצעי ענישה, אלא מאפשרת לו רק התגוננות מפני נזקי השביתה. בעקבות השבתת מגן יהיה הבנק פטור מלשלם שכר לעובדי הבנק השובתים והמושבתים.

  האם אפשר לכלול בחוזה העבודה סעיף האוסר על העובד לשבות?

  במסגרת ההסכמים הקיבוציים שעליהם חתומה ההסתדרות נכלל פעמים רבות סעיף שבו היא מתחייבת ל"שקט תעשייתי". דוגמה לסעיף זה: "ההסתדרות מתחייבת כי במשך תקופת הסכם זה לא תנקוט נגד מי מהמעסיקים או יחידה מיחידותיהם אמצעי שביתה או השבתה מלאה או חלקית, או כל פגיעה מאורגנת אחרת בהליכי העבודה ובסדריה, לגבי העניינים שהוסדרו בהסכם זה, הן ברמה הארצית והן ברמה המקומית". קל לראות מנוסח ההתחייבות שהשביתה הכללית שהתקיימה באחרונה אינה עומדת בסתירה להתחייבות זו.

  האם המעביד יכול לגייס עובדי קבלן שיחליפו את העובדים השובתים?

  סעיף 16 לחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם קובע: "קבלן כוח אדם לא יעסיק עובדים הבאים במקום עובדים המשתתפים בשביתה ולא יעסיק עובדים במקום עובדים המושבתים עקב השבתה, כל עוד השביתה או ההשבתה מתקיימות". האיסור לשבור שביתה חל על הקבלן ולא על המעסיק בפועל, אך כיוון שאנו חיים במדינת חוק דומני שדי בו כדי למנוע החלפתם של עובדים שובתים בעובדי קבלן.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שכר. ההסתדרות מפעילה קרן שביתה
  מומלצים