שתף קטע נבחר

הכנסת הצביעה נגד הסרת חסינות בלומנטל

ועדת הכנסת דחתה את בקשת היועץ המשפטי לממשלה להסיר את חסינות הח"כית כדי שניתן יהיה להעמידה לדין בפרשת "סיטי טאוור". בלומנטל: "ההחלטה מוצדקת, ואנו מקווים שהיועץ יפנים את מה שנאמר על ידי חברי הוועדה בדיונים". לפיד: "חברי הוועדה עשו שימוש לרעה בסמכויותיהם"

ועדת הכנסת דחתה לפני הצהריים (יום ב') את בקשת היועץ המשפטי לממשלה והצביעה נגד הסרת חסינותה של ח"כ בלומנטל בפרשת "סיטי טאוור". שמונה ח"כים הצביעו נגד הסרת החסינות, ושבעה תמכו בה. בלומנטל יצאה נרגשת מהדיון ואמרה בתגובה כי "ההחלטה מוצדקת, ואני מקווה שהיועץ יפנים את מה שנאמר על ידי חברי הוועדה במהלך הדיונים".
שר המשפטים, יוסף לפיד, תקף את ההחלטה ואמר כי חברי הוועדה עשו שימוש לרעה בסמכויותיהם. לדבריו, "איש אינו מעלה על דעתו שהיועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, פעל מתוך מניעים פוליטיים. ההחלטה היא פגיעה במערכת המשפט וכניסה של המערכת הפוליטית לתחום שלא נועד לה. מה עוד שההחלטה אינה מאפשרת לח"כ בלומנטל להוכיח את חפותה".
גם מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס, אמר כי החלטת ועדת הכנסת בעניין הסרת חסינותה של ח"כ בלומנטל נותנת לגיטימציה לפעילות בלתי חוקית של נבחרי ציבור. לדבריו, "ועדת הכנסת פעלה בצורה מופקרת. ההחלטה מפילה כתם כבד על הוועדה ועל הכנסת כולה".

כל המצביעים

חברי הוועדה שהצביעו נגד הסרת חסינותה של נעמי בלומנטל הם: ענבל גבריאלי, יולי אדלשטיין, מיכאל גורולובסקי, דניאל בנלולו, יאיר פרץ, יצחק כהן, יורי שטרן, ומאיר פרוש. ח"כ יהלום נמנע. ח"כ עומרי שרון, ששהה במשכן לא הגיע להצבעה וכך גם ח"כ אלי בן מנחם, פרץ, וטיבי.
ח"כ מיכאל איתן סירב להצביע, כיוון שלטענתו היועץ המשפטי ביזה את הוועדה בכך שלא סיפק תשובות והבהרות לשאלות חברי הכנסת בדיונים לפני הסירת החסינות. מסתבר, כי רוב המשפטנים בוועדה הצביעו בעד הסרת החסינות: רוני בראון, גדעון סער, חן רשף, זהבה גלאון.
ח"כ רשף חן תקף את החלטת הוועדה וטען כי חברי הוועדה התנהגו כחבר מושבעים. "זה לא יעמוד במבחן בג"ץ. תפקידנו היה לוודא שאין אפליה וסטייה מנהלי תביעה רגילים, ובמקרה הזה לא היה", אמר חן.
ח"כ יורי שטרן, לעומתו, אמר כי "החלטת הוועדה נכונה. אי אפשר להבין מדוע היועץ המשפטי לממשלה החליט להפעיל את מלוא כוחו דווקא נגד בלומנטל כאשר המערכת שבראשה הוא עומד לא מטפלת בתיקים גדולים כמו עמותות ברק".
בתנועה לאיכות השלטון אמרו בתגובה כי "אנחנו מתארגנים להגשת בג"ץ. יש כאן פגיעה עצומה בבית המחוקקים".

הלובי בכנסת סייע

אתמול נכנסה בלומנטל לכל חדרי חברי הוועדה שהיו במשכן וניסתה לשכנעם באופן אישי להצביע נגד הסרת החסינות. במקביל, קיבלו הח"כים שיחות טלפון מהעוזר הפרלמנטרי ומעורך דינה של חברת הכנסת בלומנטל על מנת לשכנעם בחפותה. הבוקר התברר כי בלומנטל הצליחה במשימות השכנוע.
ח"כ רשף חן (שינוי) סירב לשוחח עם בלומנטל כיוון שלדעתו מדובר בנוהל לא-תקין. "בנקודת זמן זו לא נכון לשוחח איתה ומי מטעמה ולכן לא אעשה זאת".
חברת הכנסת ענבל גבריאלי, החברה בוועדה טענה עם זאת, כי לא קיבלה מבלומנטל טלפון.

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
בלומנטל. הח"כים תמכו
צילום: שאול גולן
צילום: גלי תיבון
הפסיד בהצבעה. רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
צילום: אתר הכנסת
סירב לשוחח. חן
צילום: אתר הכנסת
מומלצים