שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נזקי שמש לעור - התמונה האמיתית

  מה שלא הצליחו לעשות קמפיינים נמרצים שהזהירו מפני שיזוף, אולי תעשה מצלמה שחודרת מתחת לשכבה העליונה של העור וחושפת נזקי שמש סמויים לעין, שעתידים להפוך לקמטים וכתמים

  יש בעיה עם האזהרות לגבי הזנק ארוך הטווח שגורמת החשיפה לשמש: הן אף פעם לא יפחידו עד כדי כך שימנעו מנופשים להשתזף. ייתכן שכעת נמצאה דרך לשנות את המצב: תצלומי פוטוטייפ. קשה לתאר את עוצמתו של תצלום שבו פניכם הבהירות נראות מטוגנות. המצלמה משתמשת באור סגול כדי לחדור מתחת לשכבה העליונה של העור ולהראות את רגישותו ואת הנזק הסמוי שהשמש כבר גרמה.
  זהו הנשק החדיש ביותר במלחמה נגד סרטן העור. גם אחרי שנים של קמפיינים גדולים ועשרות אלפי מקרים של סרטן עור מדי שנה, חלקם קטלניים, רבים עדיין מתעקשים להשתזף. אחרי שסקר בריטי מצא שאחד מכל שבעה אנשים רוצה בכך כל-כך עד שאפילו החשש ממלנומה (סרטן העור) לא ירחיק אותו מהשמש, פיתחה תעשיית הקוסמטיקה בשיתוף הגופים למלחמה בסרטן את תמונת הפוטוטייפ.
  התצלום גורם לפנים להיראות כהות יותר מאשר באור רגיל. ככל שגון העור בתצלום כהה יותר, זה מעיד על רמת מלנין גבוהה יותר (מלנין הוא הפיגמנט שסופג את הקרניים האולטרה סגולות המזיקות ומגן על העור מפניהן). התצלום גם מגלה מעין נמשים במקומות שנראים נקיים מהם. נמשים אלה מופיעים במקומות שבהם המלנין מרוכז עמוק בתוך העור, והאזורים שבין הנמשים הם למעשה נטולי הגנה.
  לא כל קרני השמש דומות. קרני UVA הן בעלות גל ארוך יותר והן מכות בנו כל זמן שהשמש זורחת, גם כשהשמיים מעוננים. הן גורמות לעור נזק לטווח ארוך, כגון קמטים וכתמי שמש. קרני UVB הן חזקות יותר, בעלות גל קצר יותר, ומגיעות אלינו רק כשהשמש מעלינו. קרניים אלה, שנזקן הביולוגי גדול פי אלף מזה של קרני UVA , גורמות לכוויות שמש ולנזק לדי,.אן.איי שהוא כנראה האחראי לסרטן העור. מכאן הצורך להתרחק משמש הצהריים ׁ רצוי כבר משעות הבוקר המאוחרות ועד אחרי הצהריים.
  ייתכן שהגילויים המדאיגים ביותר בתמונת פוטוטייפ הם הכתמים שמצביעים על כתמי שמש פוטנציאליים או על פגמים אחרים שעלולים להתגלות לעין בעתיד. קרוב לוודאי שהם תוצאה של חשיפה מתמשכת לקרני UVA . כדי שהכתמים ימשיכו להיות סמויים מהעין, יש להגן עליהם מפני נזק נוסף. גם להגנה על ילדים יש חשיבות מכרעת ׁ הם רגישים יותר לשמש, ולכוויות שמש בילדות יש השפעה רבה על התפתחות סרטן העור.
  "הנזק מקרני UVA נראה רק בטווח הארוך", אומר אלס פרוין, רוקח מחברת וישי, שמבצע בדיקות פוטוטייפ. "יש להן השפעה מצטברת על העור, ברמה העמוקה. לפעמים אנחנו רואים אנשים עם כתמים כהים מאוד על המצח או מעל העיניים, שאינם משתקפים במראה. הם מעידים על נזק חמור שגרמו קרני ה- UVA לעור, כך שחייבים להגן על אותם אזורים מ- UVA וגם מ- UVB".
  לרוב האנשים יש מושג סביר מה סוג העור שלהם, בסולם שבין 1 (בהיר מאוד) ל-5 (כהה). אבל תמונת פוטוטייפ יכולה לזעזע כהי עור שאננים. "אנשים עם סוג עור 4 עלולים לחשוב שהם בטוחים מפני סרטן העור", אומר פרוין. "אבל קרני UVA מזיקות גם לעורם".
  תצלומי הפוטוטייפ הם החלק הדרמטי בקמפיין חדש שנערך בבריטניה לעידוד התנהגות נכונה בשמש. בין השאר מחולק שאלון לזיהוי דפוסי התנהגות שעלולים להגביר את הסיכון. לדוגמה, אנטיביוטיקה עלולה להגדיל את הסיכון לאלרגיות מהשמש, ונשים שהתחילו לקחת גלולות למניעת הריון צריכות לדעת שאלה עלולות לגרום לבעיות פיגמנטציה. באופן דומה, שינויים הורמונליים בהריון יכולים לגרום ל'מסכת הריון' - נזקי פיגמנטציה מהשמש שעלולים להכהות חלקים מסוימים בפנים, כגון הסנטר.
  נשאלתי כמה זמן לדעתי אני יכול להישאר בשמש ללא הגנה, עד שייגרם נזק לעורי, והנחתי ששעה. בדיקה באמצעות מלנומטר, מכשיר אלקטרוני שבודק את רמות המלנין כשהוא נלחץ אל העור, הראתה שהגנת העור הטבעית שלי במדינה שטופת שמש תועיל לשש דקות בלבד. הומלץ לי על קרם נגד שיזוף עם מקדם הגנה 24 שיאפשר לי להישאר חשוף שש דקות כפול 24 - בשילוב עם הגנת UVA מקסימלית (16 או ארבעה כוכבים) כל שעתיים עלי להתמרח מחדש. "רופא עור לא ימליץ לאף אחד על קרם עם מקדם הגנה נמוך מ-15", אומר פרוין.
  אבל איך אנשים יידעו שהייתי בחופשה, אחרי שבמשך שבועיים הייתי חנוט במקדם הגנה 24? הגופים למלחמה בסרטן ממליצים לשלוח גלויות.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שום רופא לא ימליץ על מקדם הגנה נמוך מ-15
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים