שתף קטע נבחר

דיווח: בריטניה עלולה לאסור על שחיטה כשרה

ה"טיימס" דיווח כי המועצה לרווחת חיות המשק צפויה להמליץ לממשלת בריטניה לאסור על קיום שחיטה כשרה יהודית או מוסלמית. המועצה ממליצה לחייב שוחטים להמם חיות לפני השחיטה - בניגוד לאמונת שתי הדתות

ממשלת בריטניה צפויה לאסור על שחיטה כשרה, בהתאם להמלצות ועדה שיוגשו לאישורה בקרוב - כך מדווח הבוקר (יום ה') הטיימס הלונדוני. הקהילה היהודית כבר יצאה במסע ציבורי להגנת השחיטה הכשרה בטענה שהמלצות הוועדה לוקות בדעות קדומות.
על פי התקנות הנהוגות באיחוד האירופי, המשחטות נדרשות להמם את חיות המשק לפני המתתן, אלא אם מדובר בשחיטה המתבצעת על פי נוהג דתי ("שחיטה כשרה" אצל היהודים, "חלאל" אצל המוסלמים). גם בשחיטה כשרה וגם בחלאל נהוג לחתוך את גרונן של פרות, כבשים או עופות בעודן בהכרה מלאה. החיות מדממות עד למותן. פרות מאבדות את הכרתן וגוועות עד שתי דקות מרגע החיתוך, ואילו כבשים שורדות בדרך כלל למשך כדקה.
המועצה לרווחת חיות המשק שהוקמה במימון ממשלת בריטניה ביצעה מחקר שארך ארבע שנים על שיטות השחיטה היהודיות והמוסלמיות והסיקה שמדובר בשיטות בלתי אנושיות. המועצה המליצה להנהיג תקנות אחידות לשחיטה, שיחייבו גם את הקהילות היהודיות והמוסלמיות. המגעים בין המועצה לבין ארגונים דתיים עלו על שרטון, לאחר שגורמים יהודים ומוסלמים בבריטניה האשימו את חברי המועצה ב"דעות קדומות".
כ-90 אחוזים מבשר ה"חלאל" בבריטניה נחתך מבעלי חיים שעברו מכת הלם חשמלית לפני השחיטה. עם זאת, חלק מהצרכנים המוסלמים טוענים שמדובר בהליך בלתי מקובל ומתעקשים לרכוש בשר משחיטה מסורתית. בשחיטה יהודית אסור להמם את החיה לפני שחיטתה.
אחד מראשי הקהילה היהודית בבריטניה, נוויל נגלר, אמר בתגובה: "על פי הכללים הדתיים המסורתיים שלנו אסור להמם את החיה. תהיה מחאה קשה אם יתערבו בטקסים הפולחניים שלנו, הנהוגים כבר אלפי שנים".
נשיא רשות החלאל בבריטניה, ד"ר מסעוד חוואג'ה, אמר: "אין כל עדות שהחיות סובלות מכאב. אם משתמשים בסכינים עם להבים חדים במיוחד זה ממש כמו לחתוך את האצבע עם נייר. החיה לא מרגישה כלום".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שחיטה במחלוקת (אילוסטרציה)
צילום: איי פי
מומלצים